عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ دلیل مسدودشدن سرویس پست الکترونیک گوگل رو مشکل فنی در تفکیک دو سرویس جی میل و یوتیوب بیان کرد و گفت: جی میل ناخواسته بسته شده.

پست الکترونیک گوگل در ایران از روز دوشنبه هفته جاری از دسترس کاربران ایرونی خارج شد که بعضی مسئولان این قطعی رو به دلیل محکوم کردن سوء به کار گیری فضای مجازی واسه توهین به مقدسات و هم به دنبال درخواست مردم عنوان کردن.

دکتر محمدرضا آقامیری – عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح دلایل نبود دسترسی کاربران ایرونی به سرویسای گوگل از جمله جی میل پرداخت و تاکید کرد که رابطه چندانی میان محدودیت دسترسی به جی میل با اتفاقات گذشته در مورد محکومیت فیلم موهن وجود نداره.

ایشون نسبت دادن قطعی جی میل در ایران رو به محکوم کردن حوادث گذشته در فضای مجازی منحرف کردن بیان کرد و گفت: قطع جی میل در ایران فقط به دلیل بعضی مشکلات فنی رخ داده و ما هیچ وقت نخواسته و دلمون نمی خواد که جی میل و سرویسای گوگل رو فیلتر کنیم.

تفکیک جی میل از یوتیوب ممکن نیس

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور گفت: تازگیا موتور جستجوی گوگل واسه دور زدن سیستم فیلترینگ ایران از قرارداد جدید https استفاده کرده که یوتیوب و جی میل از راه این قرارداد قابل رویت هستن براین پایه سیستم فیلترینگ ما واسه فیلتر شبکه یوتیوب به صورت تفکیک شده نمی تونه بکنه.

ایشون با بیان اینکه تا قبل از این یوتیوب بر یه قرارداد جدا از هم از جی میل اجرا شده بود و به خاطر همین امکان فیلتر اون به صورت جدا از هم از دیگر سرویسهای گوگل وجود داشت، گفت: الان این سرویس از راه گوگل دیده میشه و واسه اینکه بتونیم اون رو بسته کنیم با مشکل فنی مواجه شده ایم؛ براین پایه ما مجبور شدیم واسه جلوگیری از نشر بی ارزشی و نشر موارد مستهجن که فرزندان ما رو در خطر میندازه این دو سرویس رو که بر یه قرارداد اجرا شدن، با هم بسته کنیم.

وزارت ارتباطات درصدد پیدا کردن راهی واسه رفع مشکل

آقامیری با تاکید براینکه سرویس یوتیوب از اول در ایران بسته بوده، به مهر گفت: کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ از وزارت ارتباطات خواسته س که راه حلی واسه فیلتر کردن جداگونه یوتیوب ارائه دهد.

ایشون با بیان اینکه ما فقط خواستیم که یوتیوب باز نباشه و اسمی از گوگل و جی میل نبردیم، اضافه کرد: بدیش اینه علم فنی تفکیک این دو سرویس هنوز محقق نشده؛ یعنی ما می خواستیم یوتیوب رو بسته کنیم جی میل هم قطع شد و این ناخواسته بوده و از طرفی چاره ای هم واسه این موضوع وجود نداره چون که دلمون نمی خواد اصلا یوتیوب باز باشه.

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال پیدا کردن روشی واسه حل این مشکله تا بتونه در این قرارداد، یوتیوب رو بسته و سرویس جی میل رو باز کنه که این علم فنی بزودی میاد.

نمیشه زمان قطعی واسه رفع مسدودیت جی میل داد

آقامیری در جواب به اینکه این مشکل چه وقتی کلکش کنده میشه، گفت: زمان قطعی نمیشه داد که مثلا این مشکل تا سه روز آینده حل شه اما جی میل باز می شه و مشکلی نخواد داشت.

قطع جی میل به اینترنت ملی هم ارتباطی نداره

عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ کشور درباره وجود بعضی شائبها از رابطه راه اندازی اینترنت ملی در هفته گذشته و مسدودیت دسترسی به جی میل در کشور به مهر گفت: اینا هیچ ارتباطی به هم ندارن و ما حتی اگه شبکه ملی اطلاعات رو راه اندازی کنیم و یا نکنیم، موتورجستجوی گوگل از جمله سایتهاییه که ما درصدد بستن اون و خدماتش نیستیم.

ایشون گفت: با اینکه گوگل واقعا برخوردی که در بقیه کشورها با دولت و حاکمیت داره رو با ایران نداشته و از روی دشمنی با ما برخورد می کنه اما برنامه ای واسه فیلترینگ این سایت در ایران وجود نداره.

آقامیری با بیان اینکه گوگل هرساله چند میلیون دلار به حاکمیت بعضی کشورها پول میده اما بر کشور ما می تازد، اضافه کرد: با اینکه قبول داریم که هیچ موتور جستجویی به جامعیت گوگل وجود نداره و کاربران ایرونی خیلی به این سایت عادت کردن اما باید توجه داشت که خیلی از تحقیرهایی که در مورد حاکمیت و منافع ملی ما صورت میگیره، بوسیله گوگل انجام می شه؛ اما به هر ترتیب قرار نیس گوگل در ایران بسته شه.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *