اگه به بیابان گردی علاقمند هستین و می خواید بیشتر با بیابان لوت آشنا شید در ادامه این مقاله با ما همراه باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ ایران علاوه بر داشتن نقاط سرسبز در نواحی شمالی کشور که با رونق دادن به صنعت توریسم می تونه گردشگران زیادی رو به خود جذب کنه دارای نقاطی بیابانی با پوشش گیاهی و بارندگی بسیار کمه که با رونق صعنت ژئوتوریسم می تونه راهی بسیار مناسب واسه جذب گردشگر و پیشرفت این صنعت مهم در ایران باشه. یه راهنمای گردشگری اجزای شکل دهنده قلمرو صنعت ژئوتوریسم رو شکل زمین، پروسهای زمینی و صنعت گردشگری گفت و گفت: کلا جاذبه های ژئوتوریسمی از نظر اندازه به سه گروه بزرگ مانند کویر بزرگ ایران در جنوب سمنان، اندازه متوسط مانند آبشارهای بزرگ و کوچیک و اندازه کوچیک مانند جای پای دایناسورها یا لایه های پر از فسیل تقسیم بندی کرد. با ما همراه باشین تا بیشتر از این بیابان بدونیم.

lut-desert-2

بیایان لوت و نه کویر لوت

ایشون گفت: در پرونده ثبت جهانی لوت در یونسکو عنوان “بیابان لوت” ثبت شده نه کویر لوت، چون دشت لوت یه بیابانه، در حالی که کویر بخش کوچیکی از مساحت دشت لوت رو تشکیل میده و محققان جغرافیا هم در نوشته های خود بارها براین موضوع تأکید کردن. بنی واهب با تاکید بر اینکه گفته کویر لوت غلطه و باید عنوان “دشت لوت” یا “بیابان لوت”واسه اون گذاشت، اضافه کرد: کلمه “لوت” به معنی برهنه و بدون هرچیزه، بیابان واژه ای اکولوژیکی و اقلیمیه که پوشش گیاهی، زندگی و اندازه بارندگی در اون کمه ولی کویر یا نمک زار به پست ترین نقاط داخلی مناطق بیابانی و جایی که اندازه نمک در اون خیلی زیاده می گن. در نوشته های جغرافیایی از واحد لوت بعضی وقتا به نام «چاله لوت» و بعضی وقتا «دشت لوت» و در پیش مردم عادی هم به دلیل بعضی شباهتا با دشت کویر، بیشتر به نام کویر لوت نام برده می شه که غلطه.

این مدرس استاد دانشگاه با بیان اینکه دشت لوت بیست و پنجمین بیابان بزرگ جهان هستش، گفت: دشت لوت از جمله مناطق فراگرم و خشک دنیاس. محققان دلیل گرمای بالای اونو رنگ تیره و خشکی سطح اون دونسته ان که موجب جذب گرمای خورشید می شه. هسته اون در سالای ۲۰۰۴، تا ۲۰۰۹ به جز یه سال، گرم ترین نقطه سطح کره زمین شناخته شده که بیشترین اون در سال ۲۰۰۵ با دمای بیشتر از ۷۰ درجه سانتی گراد ثبت شده.

ایشون اضافه کرد: دشت لوت به صورت بیابان وسیع ماسه ای و ریگیه. در دشت لوت چاله ها یا حوضهای محلی زیادی هست که هرکدوم دسته ای از روان آبای سطحی دور و بر رو دریافت می کنن. در دشت لوت پهن های کویری بیشترً در داخل یا حاشیه این حوضها و یا تو یه تیکه از راه جریانای فصلی و موقتی بوجود اومدن. کلا وسعت کویر در دشت لوت نسبت به زمینای ماسه ای و ریگی خیلی زیاد نیس و یا یعنی از اونقدر اهمیتی بهره مند نیس که بتونه بر چشم انداز طبیعی اون تاثیر بزاره. از این نظر دشت لوت درست در مقابل دشت کویر قرار داره که بیشتر وسعت اونو کویر پوشش داده. لوت بزرگ ترین شهرهای کلوخی جهان و مرتفع ترین هرمای ماسه ای رو داره

بنی واهب به حیرت زدگی و جاذبه های دشت لوت اشاره کرد و گفت: بیابان لوت دارای ۴۰ مخروط آتشفشون کواترنره و از بزرگ ترین شهرهای کلوخی جهان و ازمرتفع ترین هرمای ماسه ای دنیا هستش که مرتفع ترین هرمای شناخته شده دنیا بیشترین حد ۳۰۰ متر ارتفاع دارن اما در لوت ارتفاع بعضی هرما گاه به ۴۸۰ متر می رسه. هم اینکه مرتفع ترین ربدوها مشابه نبکاها با ابعاد بزرگ تر و اشکال سخت تر در لوت غربی هستن و هامادا دشتهایی از ریگ، شن و پوشیده از خاکای ریگی بدون گیاه س. ایشون اضافه کرد: بیابان لوت دارای پهن های وسیع ماسه و ریگه که با طیف رنگی قهوه ای روشن، خاکستری و مشکی از گدار باروت که به دلیل رنگ مشکی و باروتی خاک به این نام خونده می شه پوشیده شده. هم اینکه دارای دشتهایی از گدازهای بازالتی چاله چاله مثل گندم بریان و پهن های شنی مواج بزرگ ترین تپه های شنی پوشیده از گیاه س این تپه های شنی که نبکا نام دارن یکی از حیرت زدگیای همزیستی خاک و آب و گیاه س و به گلدان بیابان نام گرفتن. هم اینکه میشه به کویر پاشتری اشاره کرد که سطح این نوع زمینا اینطور انگار پس از بارندگی زیاد خیس شده و تعدادی شتر روی اون راه رفته ان.

این راهنمای گردشگری گفت: ژئوپارک منطقه ایه که در اون میراث زمین شناسی خوب و به صورت پایدار حفظ و مدیریت می شه. یعنی ژئوپارک سرزمینیه که یک یا چند جایگاه مهم از نظر علم زمین شناختی، باستان شناسی و اکولوژیکی رو در خود جای داده. ایشون گفت: این مناطق جزیی از یه شبکه جهانیه که بهترین تجارب رو با احترام به حفظ میراث زمین به اشتراک گذاشته و میراث به جا مونده از فعالیتای طبیعی و بشری در کره زمین هستش که ملاک اصلی اونا روش هدف دار پیشرفت پایداره پس این وسط هر کشوری که از تاریخ قدیمی و پیچیدگیای زمین شناختی بیشتری بهره مند باشه، پتانسیل مناسبی رو در پیشرفت این صنعت داره. هم اینکه هدف اصلی از ایجاد ژئوپارکا، حراست وحفاظت از میراث زمینه که درمعرض صدمات به وجود اومده از طریق فعالیتای انسانی قرار داره.

بنی واهب اضافه کرد: در ایران ژئوپارک قشم اولین ژئو پارک خاورمیانه س که در سال ۱۳۸۵ به عضویت شبکه جهانی ژئوپارکا درآمد و در اسفند سال ۱۳۸۸ با تائید دوباره یونسکو در این شبکه موند. حالا ۲۵ ژئوپارک در این شبکه قرار دارن که از این تعداد، ۸ ژئوپارک در چین و ۱۷ عدد هم در محدوده اروپا قرار داره. این ژئوپارکا در خصوصیات کلی مشترک هستن، اما هرکدوم درمورد یا موارد خاصی نادر یا منحصربه فردند که باعث فرق اونا از دیگر مناطق می شه.

lut-desert-3

ایشون گفت: راهنمای تورای زمین شناسی، کارشناسیه که با گذروندن دوره های مخصوص راهنمایان گردشگری و هم اینکه آشنا بودن با پدیده های زمین شناسی، در خدمت گروه های گردشگری قرار می گیرن که وظیفه این راهنما توضیح علمی و توصیف پدیده های زمین شناسی واسه گردشگران و پیشبرد اهداف آموزشیه. اون به صورت دائم در منطقه حضور داره و به گروه های مراجعه کننده خدمت می کنه پس باید در ژئوپارک دلخواه، دفتری واسه قرار گرفتن این راهنمایان در نظر گرفته شه. این مدرس استاد دانشگاه امتیازات موفقیت یه ژئو پارک رو فقرزدایی منطقه ای، حفظ طبیعت و ارتقای فرهنگی و علمی افراد محلی و گردشگران دونست و اعلام کرد: ثبت و حفظ ژئو پارکا در فهرست یونسکو سخت و طولانیه و به مدیریتی قوی نیاز داره، چون ژئوپارکای به ثبت رسیده در جهان به طور دوره ای هر چهار سال یه بار از راه یونسکو ارزشیابی دوباره می شن.

ایشون اضافه کرد: اگه ژئوپارکایی که از نظر پیشرفت، مدیریت استفاده، حفاظت و دیگه پارامترهای دلخواه یونسکو دچار ضعف شن و پیشرفتی نداشته باشن، اول کارت زرد دریافت می کنن و دوسال واسه اصلاح شرایط به اونا مهلت داده می شه که پس از دو سال یا موفق به دریافت کارت سبز و تائید چهار ساله می شن اما در صورت نبود پیشرفت در مهلت وقتی تعیین شده، کارت قرمز دریافت می کنن و از فهرست یونسکو حذف می شن.

بنی واهب با اشاره به اینکه اولین پارک ملی جهان “یلواستون” در آمریکا احداث شد، گفت: این پارک شهرتش رو مدیون حیات وحش و ویژگیای انرژی زمین گرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب اون “آبفشون الد فیثفول” است. این پارک ملی دارای اکوسیستمای متنوعیه ولی جنگلای کوهستانی، اکوسیستم غالب اونو شکل میده. این پارک ملی در ۱ مارس ۱۸۷۲ از راه کنگره آمریکا، به عنوان یه پارک ملی در ایالت وایومینگ بنا شد و بعد در ایالتای مونتانا و آیداهو گسترش یافت.

ایشون به کوهستان هونگ شون یا کوه زرد در رشته کوه های جنوب استان آنهویی در شرق چین که سال ۱۹۸۷ به عنوان مکانی طبیعی و فرهنگی در میراث جهانی یونسکو ثبت شد، اشاره کرد و گفت: این کوه به دلیل مناظر زیبای مثل غروب، درختان کاج و قله های گرانیت میان ابرها موضوع تکراری نقاشیای سنتی چینی، نوشتارهای ادبی و عکاسیای مدرنه. این مدرس استاد دانشگاه: ژئوپارک ایگوئاچو در آرژانتین و برزیل به خاطر آبشارهای فراوون و گونه های جور واجور پرندگان ساکن در اون دارای معروفیت جهانیه و توده بزرگی از گردآب که از سقوط آبای آبشار تولید می شن، موجب ارزش گونه های گیاهی این پارک شده.

بنی واهب با اشاره به گنبد نمکی معروف ایران که ثبت جهانی شده، اعلام کرد: این گنبد در فاصله نود کیلومتری جنوب شرقی شیراز و ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهرستان فیروزآباد قرار داره. برجستگیایی از راه نمک به دلیل حرکات و بالا اومدن اون ایجاد می شه. یعنی گنبد نمکی یعنی ساختمون زمین شناسی گنبدی شکل که هسته اون از نمک تشکیل شده و به طور کامل مشخصه که اشکال خارجی همه گنبدهای نمکی برابر و یه شکل نبوده و بستگی به سنگای پوششی، فشار داخلی و اندازه اون داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *