Does-Your-Height-Increase-After-Youre-21

واسه کسائی که به دنبال افزایش قد خود هستن خیلی با اهمیته که بدونن در چه سنی رشد قدی اونا متوقف می شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ کوتاه قد بودن واسه خیلی از افراد، یه موضوع حساسه چون همیشه به اونا یادآوری می شه که قدکوتاه هستن. هرچند بدیش اینه، کار زیادی وجود نداره که بتونین واسه کنترل کردن اندازه رشد قدتون انجام بدین. مگه اینکه از یه مریضی قابل درمان رنج ببرین، قد شما در بزرگسالی، براساس ژن هاتون تعیین می شه. بیمارستان کودکان فیلادلفیا گزارش میده کلا بیشتر کودکان در بزرگسالی، به قدی در حدود ۱۰ سانتی متر بیشتر یا کمتر از قد متوسط والدین شون دست پیدا می کنن.

چیجوری بلندتر میشیم

افزایش قد یه فرد به دلیل رشد در استخوانهای بلند اسکلت اتفاق می افته. استخوانهای بلند، شامل بیشتر استخوانها در اندام شمان. استخوانهای بلند از راه فرایندی بلندتر می شن که لازم میکنه صفحات یا غضروف در انتهای استخوانها، سلولهای جدیدی ترشح کنن که با رشد کردن به بافت استخون تبدیل می شن.

چه وقتی رشد اتفاق میفته

شما در سراسر دوران کودکی و بلوغ، بلندتر میشین اما وقتی که دوران بلوغ به پایان برسه، تقریبا تموم استخوانهای شما از رشد باز وای میستن. بعضی استخوانها مانند فک در تموم زندگی تون رشد می کنن اما سرعت رشد اونا اونقدر آرومه که قابل توجه نیس. رشد رو در قد معمولا در حدود ۱۸ سالگی در خانمها و ۲۰ سالگی در مردان متوقف می شه. در این نقطه، شما معمولا به قد بزرگسالی تون رسیدین و دیگه بلندتر نمی شین.

هورمونا

چندین هورمون در رشد شما نقش دارن. وقتی که شما یه نوزاد یا کودک هستین، هورمون رشد تولید و ترشح شده از راه غده هیپوفیز، رشد قد رو کنترل می کنه. وقتی که وارد سن بلوغ میشین، هورمونای جنسی از جمله استروژن و تستوسترون جهش رشدی که مردم معمولا در شروع بلوغ تجربه می کنن رو تحریک می کنن. همین هورمونا هم در آخر نوجوونی، رشد در استخوانهای بلند رو متوقف میسازن.

مشکلات رشد

کوتاه قدبودن در واقع یه وضعیت پزشکی تلقی نمی شه اما بعضی از افراد دچار مشکلات پزشکی هستن که در کوتاه قد بودنشون نقش داره. این افراد دچار کوتولگی یا کوتاهی قد هستن که از راه ژن هاشون یا یه وضعیت پزشکی ایجاد میشه. بیشتر افراد گرفتار به کوتولگی، قدی بین یه متر و یه متر و ۱۰ سانت دارن. در بعضی موارد، این وضعیت می تونه از راه یه مشکل ژنتیکی یا جهشای ژنتیکی بوجود بیاد. مشکلات مربوط به هورمونای جنسی و رشد و غضروفای بدن شمام می تونن باعث کوتولگی شن.

واسه افزایش قد کودکان چه کنیم؟

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

افزایش قد مجله تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *