Heat Stroke همه چیز درباره گرمازدگی و راه های درمان اون

فصل تابستون زیباییای خاص خودشو داره اما گرمای هوا میتونه اوقات رو به کامتون تلخ کنه پس اگه می خواید در فصل تابستون دچار مشکلات مربوط به گرما نشید این مقاله رو بخونین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ وقتی که هوای بیرون شدیدا گرمه بدن شما روش بسیار باحال و موثری رو واسه پایین آوردن دمای بدن شما استفاده می کنه که همون عرق کردنه.. شاید این موضوع به خاطر بوی عرق و احساس ناخوشایندی که عرق کردن به آدم میده کمی آزاردهنده باشه اما وقتی که عرق از روی پوست بخار شه بدن به طور طبیعی خنک می شه. این روش یه ساختار به طور کاملً خودکار بوده که اعضای داخلی بدن رو از گرم شدن زیادتر از اندازه و پختن باز می داره.

اما بعضی اوقا هوا اونقدر گرم و مرطوب و یا به اصطلاح شرجیه که عرق کردن واسه کاهش دمای داخلی بدن کافی نیس. وقتی که سرعت بالا رفتن دمای بدن از سرعت خنک شدن اون پیشی بگیره و بدن نتونه دستکم بین این دو تناسب برقرار کنه شما در برابر گرمازدگی قرار می گیرین.

گرمازدگی یه شرایط اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شه چون گرمازدگی شدید می تونه به ارگانای داخلی بدن شما صدمات جبران ناپذیری وارد کنه و به وِیژه بافت مغزی که شدیداً به گرما حساسه. اگه گرمازدگی در سریع ترین زمان ممکن درمان نشه ممکنه به فلج شدن دائمی و یا حتی مرگ منجر شه. اما اگه بدونین گرمازدگی چه نشونه هایی داره و واسه اطمینان از گرمازدگی باید دنبال چه نشونه هایی بگردین می تونین از گرمازدگی و دیگه آسیبایی که در نتیجه قرار گرفتن در برابر هوای گرم به شما و دور وبریا تون وارد می شه دوری کنین.

هر اون چه که درباره گرمازدگی و علائم اون باید بدونین در ادامه این مطلب آمده:

۱. در بعضی افراد امکان گرمازدگی بیشتر از دیگرونه

براساس تحقیقات پزشکی، افراد سن و سال دار، کودکان، افراد گرفتار به بیماریای قلبی و عروقی، افراد دارای بیماریای ذهنی و روانی، ورزشکاران و کسائی که در زیر آفتاب مشغول کار هستن بیشتر از بقیه در خطر گرمازدگی قرار دارن. آدمایی که داروهای معینی رو به طور روزانه مصرف می کنن هم باید در این مورد بسیار با احتیاط و مراقب باشن. هم اینکه سوختگی پوستی در نتیجه تابش آفتاب، کاهش حجم آب بدن و نوشیدن مشروبات الکلی هم می تونه خطر گرمازدگی رو زیاد کنه.

یادتون باشه که این گفته ها بدون معنا نخواد بود که افراد جوون و سالم در خطر گرمازدگی قرار ندارن. هر کسی که در هوای گرم فعالیتای جسمی شدید انجام میده ممکنه با گرمازدگی مواجه بشه. علاوه بر این رطوبت هوا و شرجی بودن هم خطر گرمازدگی رو زیاد می کنه. در هوای مرطوب، عرق روی پوست بدن به کندی بخار می شه به خاطر همین زمان زیادی بیشتری زمان میبره تا بدن خنک شه.

۲. علائم کلیدی در مورد گرمازدگی وجود دارن که باید مراقب اونا بود

براساس گزارش مرکز ملی سلامت آمریکا، علائم اصلی گرمازدگی عبارتند از:

  • دمای بدن بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد
  • پوست داغ، قرمز، خشک یا مرطوب
  • ضربان قلب شدید و نفس نفس زدن غیرمعمول
  • سردرد
  • احساس سرگیجه
  • دل پیچه و استفراغ
  • گیجی و رفتارای غیرمنطقی و عجیب
  • از دست دادن هوشیاری
  • حمله یهویی مانند صرع

البته لازمه قبل از این که شرایط پیچیده شده و علائم خطرناکی در فرد بروز کنن گرمازدگی فرد تشخیص داده شه. اولین مرحله گرمازدگی انقباض و گرفتگی عضلاته. اگه در فضای باز و در زیر آفتاب قرار داشته و در عضلاتتون احساس گرفتگی دراید، شدیدا عرق می کنین، احساس تشنگی دارین و خسته و بیحال شدین خیلی سریعً فعالیتای فیزیکی خود رو متوقف کرده و به یه مکان خنک برید. بعد کم کم آب خنک بخورین تا دمای بدنتون کم کم کم بشه. در ادامه باید صبر کنین تا گرفتگی عضلاتتون رفع شه و بعد دوباره به سراغ فعالیت فیزیکی خود برید. اگه حالت گرمازدگی شما در عرض یه ساعت بهبود پیدا نکرد باید خیلی سریعً به مراکز درمانی مراجعه کنین.

۳. کارایی که باید در صورت روبرو شدن با گرمازدگی خودو دور وبریا تون انجام بدین

قبل از هر چیز با مراکز درمانی و اورژانس تماس بگیرین. بعد فرد گرمازده رو به یه مکان خنک منتقل کنین. از وان یا دوش آب سرد، بسته های یخ یا لباسای خنک واسه کاهش دمای بدن فرد گرمازده استفاده کنین. ممکنه فرد گرمازده بیهوش شده و تنفس اون متوقف شه پس در سریع ترین زمان ممکن دست به کار شید و تلاش کنین به هر طریقی دمای بدن اون رو کم کنین.

البته بعضی کارا رو هم در روبرو شدن با گرمازدگی به طور کاملً نباید انجام داد. اول این که به فرد گرما زده داروهای کم کننده تب ندین چون این داروها مشکلات گرمازدگی رو شدید شدن می کنن. از دادن نمک یا داروهای نمکی و هم اینکه مایعات شامل الکل و کافئین به فرد گرمازده دوری کنین. اگه فرد دچار تهوع شده یا از هوش میره هیچ چیزی رو از راه دهن به اونا ندین (حتی آب). در آخر این که از هر چیزی که شامل الکله دوری کنین حتی اگه یه پنبه آغشته به الکل روی پوست فرد باشه.

۴. کارایی که می تونن مانع از گرمازدگی شن

بهترین اسلحه شما در برابر گرمازدگی اینه که واسه مقابله با اون آماده بوده و عاقلانه رفتار کنین. در روزای گرم لباسای نازک و سبک و گشاد بپوشید. اگه در برابر نور مستقیم آفتاب هستین در صورت امکان واسه خود سایبانی پیدا کنین یا جفت و جور کنین. اگه در هوای گرم ورزش می کنین آروم این کار رو بکنین و هر چند وقت یه بار به خود استراحت بدین.

اگه در داخل خونه هستین از تهویه هوا و کولر استفاده کنین. اگر به هر دلیلی در داخل خونه یا محل کارتون از طریق خنک کننده دسترسی ندارین در سریع ترین زمان ممکن به جایی برید که این امکان واسه شما جفت و جور باشه. وان آب سرد و دوش می تونه بسیار اثر داشته باشه اما زیادتر از اندازه به پنکها وابسته نباشین چون وقتی که دما از ۳۵ درجه بالاتر میره دیگه پنکه نمی تونه از گرمازدگی شما جلوگیری کنه.

حتماً از عینکای آفتابی استفاده کنین. تابش مستقیم تور آفتاب به صورت و چشما علاوه بر پیر کردن پوست و افزایش خطر دچار شدن به سرطان پوست، می تونه به کاهش حجم آب بدن و دچار اختلال کردن پروسه کاهش دمای بدن شه. از عینکایی که روی اونا نوشته شده «طیف وسیع» (broad spectrum) و کالاهایی با SPF بین ۳۰ تا ۵۰ استفاده کنین.

در آخر این که به اندازه کافی آب و مایعات بخورین. تا می تونین مایعات استفاده کنین اما از نوشیدن مایعات شیرین و الکلی دوری کنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *