طرفداران انیمیشن به احتمال زیاد فیلم ماداگاسکار رو خوب می شناسن، یه انیمیشن جذاب و چند قسمتی که درمورد سفر حیوانات به جزیره ماداگاسکار است.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت ما؛ ماداگاسکار کجاس؟ ماداگاسکار جزیره ای بسیار بزرگ و قشنگتر هستش که توجه گردشگران بسیاری رو به خود جلب کرده. جزیره ای که میلیون ها سال قبل از هند جدا شد و دیگه به خشکی های دیگه وصل نشد؛ از اون حتی به عنوان قاره ی هشتم هم یاد می شه. اگه شما هم خواهان سفر به ماداگاسکار هستین یا به دنبال اطلاعاتی در مورد این جزیره هستین، با ما همراه شید.

معرفی جزیره ماداگاسکار

ماداگاسکار جزیره ایه که در اقیانوس هند در نزدیکی سواحل جنوب شرقی آفریقا قرار گرفته و پایتخت اون شهر «آنتاناناریوو» است. ماداگاسکار چهارمین جزیره ی بزرگ دنیاس. جمعیت اون ۲۲ میلیون نفر و زبون های رسمی این کشور مالاگاسی و فرانسویه. واحد پول این کشور آریاری مالاگاسی اسمشه. حدود نصف مردم این کشور مسیحی و نیمی دیگه پیرو سنت های دینی بومی هستن. سنت دینی بومی این کشور بر پیوند میان زندگان و نیاکان در گذشته ی اون ها تمرکز داره.

ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش، از هند جدا شد و پس از اون هیچ گاه به خشکی های دیگه دنیا وصل نبوده. این جدایی طولانی باعث شده تا بیشتر گیاهان و جانورانش بی همتا باشن و در جای دیگری از دنیا پیدا نشن. حدود ۹۰ درصد از همه گونه های گیاهی و جانوری ماداگاسکار بوم زاد این جزیره ان و معروف ترین اون ها «لمور ها» هستن. از دیگر جانوران این جزیره، آفتاب پرست پلنگیه که در بخش های شرقی و شمالی ماداگاسکار یافت می شه. بیشتر از ۸۰ درصد از ۱۴٬۸۸۳ گونه ی گیاهی این جزیره رو در هیچ جای دیگه جهان نمی توان یافت. ازجمله پنج خونواده از گیاهان تنها خاص ماداگاسکار هستن. این اکولوژی خاص باعث شده است که بعضی بوم شناسا از ماداگاسکار به عنوان «قاره ی هشتم» یاد کنن.الان تنوع زیستی این جزیره به دلیل رشد زیاد جمعیت انسانی و دیگه تهدید ها با خطر روبه روه.

تاریخ ماداگاسکار

تاریخ اولین نشستگاه انسانی در ماداگاسکار شاید به سده ی چهارم قبل از میلاد می رسد. ماداگاسکار از سال ۱۸۹۶ از جمله مستعمرات فرانسه بوده است، این کشور در روز ۲۶ ژوئن ۱۹۶۰ به عنوان «جمهوری مالاگاسی» از فرانسه اعلام استقلال کرد، در ادامه و در سال ۱۹۷۵ نام این کشور به «جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار» تغییر کرد.

هسته ی جمعیت ماداگاسکار که مالاگاشی نامیده می شن، ترکیبی از تیره های بانتو زبون آفریقا، عرب ها و مالایایی ها هستن. مالایایی نام همگانی تیره های منطقه ی هند شرقی (مالزی،فیلیپین و اندونزی) است که از اون جا در سراسر آسیای جنوب شرقی و جزیره های اقیانوس آروم پراکنده شده ان.

سیاست ماداگاسکار

در سال ۱۹۷۶، دیدیه راتسیراکا رئیس جمهور ماداگاسکار شد و حکومتی به نام پیشگام انقلاب ماداگاسکار رو به عنوان تنها حزب در این کشور برقرار کرد. فعالیت احزاب سیاسی در سال ۱۹۹۰ در ماداگاسکار به رسمیت شناخته شد.

در سال ۱۹۹۳ آلبرت زافی رهبر قوای جاوید که حزبی به نام جنبش پیش دموکراسی هم تشکیل داده بود رئیس جمهور شد. فرانسوا راوونی از همین حزب هم در سال ۱۹۹۳نخست وزیر شد. در سال ۲۰۰۲ مارک راولومانانا به سمت رئیس جمهور و در همین سال ژاک سیلا به عنواننخست وزیر ماداگاسکار انتخاب شدن. اندری راجولینا، شهردار قبلی پایتخت، ایشون رو متهم کرد که ثروت های کشور رو به شرکت های خارجی می دهد و پس از درگیری و جنگ های فراوون، رییس جمهور پشتیبانی ارتش رو از دست داد و راجیلونا، قدرت رو به دست گرفت. اختلاف میان دو طرف شدت پیدا کرد. راجولینا رئیس جمهور مادگاسکار رو دیکتاتور خطاب کرد و رهبری مخالفان رو رو دوش گرفت.

در سال ۲۰۱۰، رهبران چهار گروه سیاسی ماداگاسکار آندره راجولینا، رئیس جمهور ماداگاسکار و مارک راوالومانانا و دیدیه راتریسکا و آلبرت زافی، که سه رئیس جمهور قبلی این کشور هستن، به این توافق رسیدن که رئیس جمهور، دو معاون رئیس جمهور، نخست وزیر و اعضای کابینه ی دولت وحدت ملی به صورت توافقی انتخاب شن.

اقتصاد ماداگاسکار

صادرات ماداگاسکار رو قهوه، وانیل، شکر و ادویه تشکیل می دهد. این جزیره از اعضای کشور های اتحادیه ی آفریقا هستش.

براساس گزارش فائو، بیشتر از سه چهارم مردم دو منطقه در جنوب غرب و جنوب ماداگاسکار با ناامنی غذایی مواجه هستن که این وضعیت همیشه در حال شدید شدن یافتنه چون محصول ذرت و مانیوک شدیدا کم شده و تولید برنج هم پایین تر از سطح عادیه. به گفته صندوق بین المللی پول، ۹۳ درصد از مردم این جزیره در فقر به سر می برند و کمتر از دو دلار در روز درآمد دارن.

مردم ماداگاسکار

مهمترین گروه قومی این جزیره یعنی مالاگاسی ها از جنوب شرق آسیا اومده ان. در این گروه، مهم ترین قوم ها عبارت ان از مرینا، که دور و بر پایتخت سکونت دارن، بتسیمیساراکا، در شمال شرق، و ساکالاوا که در غرب این جزیره زندگی می کنن. جمعا بیشتر از بیست قوم، تیره، و طایفه در این جزیره زندگی می کنن.

از دیدگاه نژادی، مردمون ماداگاسکار ترکیبی از عناصر جنوب آفریقا و جنوب شرقی آسیا هستن. بعد ها بازرگانان عرب هم به شمال ماداگاسکار اومده و اسلام رو معرفی کردن. بخش کوچیکی از جمعیت ماداگاسکار هم از نوادگان مهاجران اروپایی، هندی، کرئولی، قمری و چینی هستن.

جاذبه های ماداگاسکار

این جزیره دارای چندین جاذبه ی گردشگریه که از بین اون ها می توان به شهر های آنتسیرابه (Antsirabe)، بلو (Belo sur Mer)، رود خونه های تسیریبیهینا (Tsiribihina)، مانامبلو (Manabolo) و پارک های ملی تی سینگی (Tsingy) و مانتادیا (Mantadia) اشاره کرد.

نشانی

این جزیره در اقیانوس هند و در نزدیکی سواحل جنوب شرقی آفریقا واقع شده.

راه دسترسی

شما می تونید با یکی از تور های به مقصد این جزیره همراه شده و از جاذبه ها و دیدنی های زیبای این جزیره لذت ببرین.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

جهانگردی سایت ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *