دندونای سفید

تحقیقات نشون می دهد که افراد گرفتار به مریضی لثه، نسبت به افراد با لثه سالم، بیشتر احتمال دچار شدن به مریضی قلبی دارن. این که مریضی های لثه باعث مریضی های دیگه می شه، هنوز ثابت نشده. اما منطقیه که از دهن مانند بقیه قسمت های بدن خود مراقبت کنین.

در این مقالات رابطه ی بین سلامت دهن و بقیه مریضی ها رو بررسی می کنیم.

مریضی های لثه و دیابت

مریضی دهن و دیابت

دیابت می تونه مقاومت بدن نسبت به عفونت رو کم کنه. قند خون بالا خطر دچار شدن به مریضی لثه رو افزایش می دهد.، مریضی های لثه می تونه حفظ سطح قند خون رو سخت تر کنه. با نگه داشتن سطح قند خون نزدیک به مقدار نرمال، از لثه خود مواظبت کنین. بعد از هر وعده غذا مسواک بزنین و روزانه از نخ دندون استفاده کنین. دندانپزشک خود رو دست کم یه بار در سال ببینین.

خشکی دهن و زبون باعث پوسیدگی دندون می شه

خشکی دهن و زبون

افراد گرفتار به سندرم شوگرن، بیشتر مستعد دچار شدن به مشکلات بهداشت دهن و دندون هستن. شوگرن باعث می شه سیستم ایمنی بدن به اشتباه به مجاری اشکی و غدد بزاقی حمله کنه، که منتهی به خشکی طولانی چشم و خشکی دهن می شه. بزاق کمک می کنه تا دندون ها و لثه ها در مقابل باکتری ها که باعث چاله و التهاب لثه می شن، مواظبت کنه . پس دهن همیشه خشک بیشتر مستعد دچار شدن به پوسیدگی دندون و مریضی لثه س.

داروهایی که باعث خشکی دهن می شن

خشکی دهن

با در نظر گرفتن این که دهن خشک، خطر دچار شدن به چاله ها و مریضی های لثه رو افزایش می دهد، ممکنه بخواین لیست داروهای خود رو بررسی کنین. آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها، ضد دردها و داروهای ضد افسردگی از داروهایی هستن که می تونه موجب خشکی دهن شه. با دکتر یا دندانپزشک خود واسه پیدا کردن رژیم دارویی موثر بر سلامت دهن و دندون خود حرف بزنین.

استرس و دندون های آسیاب

اگه شما تحت استرس، اضطراب و افسردگی هستین، ممکنه در خطر بالاتری واسه مشکلات بهداشت دهن و دندون باشین. افراد تحت استرس، سطح بالایی از هورمون کورتیزول تولید می کنن، که در لثه ها و بدن خرابی به بار می آورد. استرس هم اینکه منتهی به ضعف دهن و دندون می شه. بیشتر از ۵۰ درصد از مردمی که استرس دارن به طور منظم مسواک نمی زنند. دیگه عادت های مربوط به استرس عبارتند از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، و فشار دادن دندون ها و دندون قروچه.

پوکی استخون و از دست دادن دندون

پوکی استخون

به همه استخون ها در بدن از جمله استخون فک اثر میذاره، که می تونه باعث از دست دادن دندون ها شه. باکتری پریودنتیت، که از مریضی های شدید لثه س، می تونه استخون فک رو خورد کنه. بیس فسفونات که یه نوع از داروهای پوکی استخوانه ممکنه خطر دچار شدن به یه مریضی نادر به نام استئونکروز، که باعث مرگ استخون فک می شه رو زیاد کنه. اگه شما داروی بیس فسفونات رو استفاده می کنین به دندانپزشک خودتون بگید.

لثه رنگ پریده و کم خونی

اگه کم خونی دارین، دهن شما ممکنه رنگ پریده و درد داشته باشه و زبون شما می تونه متورم و ملتهب شه . وقتی کم خونی دارین، بدن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز خون نداره و یا سلول های قرمز خون شما شامل هموگلوبین کافی نیس. در نتیجه، بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کنه. شکل های جور واجور مختلفی از کم خونی هست، و درمان ها فرق داره. با دکتر خود رو واسه پیدا کردن نوع و چگونگی درمان اون گفتگو کنین.

برفک زبون و HIV

برفک زبون و HIV

افراد گرفتار به HIV و ایدز ممکنه به برفک دهن، زگیل دهن، تب خال، زخم های شانکر و لکوپلاکیای مودار گرفتار شن، که به شکل تیکه های سفید یا خاکستری روی زبون یا داخل گونه مشاهده می شه. ضعف سیستم ایمنی بدن و نبود توانایی واسه مقابله با عفونت مقصر اصلی این مشکل شناخته می شه. افراد گرفتار به HIV و ایدز هم اینکه ممکنه خشکی دهن، که خطر پوسیدگی دندون رو زیاد می کنه و می تونه جویدن، غذا خوردن، بلع، یا صحبت کردن رو مشکل سازه رو تجربه کنن.

درمان مریضی لثه ممکنه به RA کمک کنه

آرتریت روماتوئید

آدمایی که گرفتار به آرتریت روماتوئید (RA) هستن، هشت برابر بیشتر احتمال دچار شدن به مریضی لثه دارن. التهاب وجه مشترک میان مریضی لثه و آرتریت روماتوئیده. چیزی که شرایط رو بدتر میکنه اینه که افراد گرفتار به RA می تونن مشکل مسواک زدن و نخ دندون رو به دلیل آسیب به مفاصل انگشت داشته باشن. خبر خوب اینه که واسه التهاب و عفونت لثه درمان هست، که می تونه درد مفاصل و التهاب رو کم کنه.

از دست دادن دندون و مریضی های کلیه

بزرگسالان بدون دندون ممکنه احتمال بیشتری به دچار شدن به مریضی طولانی کلیه داشته باشن. به طور کامل مشخص نشده که دقیقا چه ارتباطی بین مریضی کلیوی و مریضی های پریودنتال هست، اما محققان نشون میدن که التهاب طولانی ممکنه وجه مشترک بین اون ها باشه. پس مراقبت از دندانه ها و لثه ها ممکنه خطر دچار شدن به مشکلات طولانی کلیوی رو کم کنه.

مریضی لثه و تولد زودرس

اگه حامله هستین و مریضی های لثه دارین، شما به احتمال زیاد یه نوزاد زودرس و زیادتر از اندازه کوچیک به دنیا بیارین. دقیقا چه ارتباطی بین این دو مورد هست، کمتر شناخته شده، اما التهاب یا عفونت ممکنه مقصر باشه. بارداری و تغییرات هورمونی مربوط به اون هم به نظر می رسد مریضی های لثه رو بدتر کنه. با متخصص زنان یا دندانپزشک خود رو واسه پیدا کردن چگونگی مواظبت از خود و کودکتون صحبت کنین.

لثه های سالم چیجوری به نظر می رسد؟

لثه سالم باید صورتی رنگ و سفت باشه و قرمز و متورم نباشه. واسه سالم نگه داشتن لثه ها، بهداشت کامل دهن رو رعایت کنین. دندون های خود رو دست کم دو بار در روز مسواک بزنین، از نخ دندون دست کم یه بار در روز استفاده کنین، دندانپزشک خود رو به طور منظم ببینین و از سیگار کشیدن و یا جویدن تنباکو و نوشیدن المل دوری کنین.

مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *