smoke

یه فوق تخصص ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه از هر ۱۰ سیگاری، یک تا دو نفر به دلیل مصرف سیگار جون خود رو ازدست میدن، اضافه کرد: مصرف یه نخ سیگار ۱۵ دقیقه از عمر افراد رو کم می کنه.

دکتر علی شریفی پور با بیان اینکه مصرف دخانیات یکی از معضلات اجتماعیه، گفت: ایران در مصرف سیگار و مواد دخانی رتبه ۱۰ و ۱۱ دنیا رو داراس.

ایشون، با بیان اینکه طی سالای گذشته در ایران، مصرف دخانیات در سنین جوونی و در بین خانوما در حال زیاد شدنه، اضافه کرد: ۹۹ درصد آدمایی که به سمت اعتیاد می رن از مصرف سیگار شروع کردن.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ضمن تاکید بر اینکه مصرف سیگار عامل اصلی اعتیاده، اضافه کرد: ۵۰ درصد آدمایی که سیگاری قهار می شن از سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی با سیگار آشنا شدن.

دکتر شریفی پور گفت: آدمایی که از سنین پایین به مصرف سیگار روی میارن، دچار بیماریای ریوی می شن پس برخورد والدین با نوجوانان در این سنین از اهمیت خاص ای برخورداره.

این فوق تخصص ریه با توضیح دادن این موضوع که یه پک قلیان برابر یه پاکت سیگاره، اضافه کرد: دور و بری ها و نزدیکان افراد سیگاری هم دچار مریضی می شن.

دکتر شریفی پور گفت: سرفه های اخطار دهنده، مشکل ریه ساده تا پیشرونده، برونشیت طولانی و بیماریای سرطانی غیرقابل درمون و سریع کشنده از جمله مریضی هاییه که فرد سیگاری به اون دچار می شه.

ایشون، با اشاره به اینکه سیگار بیشتر از ۴۰۰ نوع ماده مخدر داره که ۱۰۰ نوع اون سرطان زاست، اضافه کرد: سرطان​های پوست، دستگاه گوارش، خون، ریه، مغز، کلیه، مثانه، رحم، لثه و زنان از جمله سرطان هاییه که ممکنه فرد سیگاری به اون گرفتار شه.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: کودکان والدینی که سیگار میکشن ، ۱۰ برابر خطر دچار شدن به آسم در اونا بیشتره.

شریفی پور با تاکید بر اینکه تنوع مریضی در افراد سیگاری خیلی زیاده، اضافه کرد: سیگار یکی از ریزفاکتورهای مریضی قلبی عروقی حساب می شه طوری که بعد از تصادفات و بیماریای قلبی عروقی، بیماریای ریوی کشنده ترین نوع بیماریا شناخته شد.

ایشون اضافه کرد: پیش بینی می شه تا سال ۲۰۲۰ بیماریای مربوط به ریه در دنیا زیاد شه.

این فوق تخصص ریه، گفت: آدمایی که بعد از ۲۵ سالگی به مصرف سیگار ادامه امیدی به بهتر شدن مریضی اونا وجود نداره.

شریفی پور در مورد مصرف سیگار بعد از غذا گفت: در کل سیگار کشیدن واسه بدن مضره و از نظر علمی هم بعد از غذا خوردن، مصرف سیگار غلطه.

ایشون هزینه درمان فرد سیگاری که دچار سرطان شه رو بیشتر از ۵۰ تا ۱۰۰میلیون تومن دونست و اضافه کرد: با صرف این هزینه ها، فرد ممکنه درمان قطعی نشه.

شریفی پور در مورد توتونای طعم دار گفت: بسته های توتون جدید، ضایعه توتونه که به اون اسانس و مواد دیگه اضافه می شه تا بو و طعم مناسبی پیدا کنه.

ایشون اضافه کرد: بعضی فکر می کنن اگه دود قلیان با آب مخلوط شه اثر منفی اون از بین میره، در حالی که مخلوط دود و آب بیشتر به پرزها و قسمتهای تحتانی ریه می چسبد.

این فوق تخصص ریه، محیط سالم و اراده فرد رو در ترک سیگار موثر دونست.

هفت راه واسه ترک سیگار

مضرات سیگار کشیدن

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *