هتل یخی سوئد؛ اقامتی بیادماندنی در سوئد

هتل یخی سوئد؛ اقامتی بیادماندنی در سوئد

در مورد گردشگری سوئد مطالب زیادی نداریم و این مطلب می تونه محرک خوبی واسه شروع معرفی جاذبه های توریستی سوئد باشه. هتلی که هر ماجراجویی رو وسوسه به اقامت در اون می کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ هتل یخی (Ice Hotel)، اولین و بزرگترین هتلی که به طور کاملً از یخ و برفه، در سال ۱۹۹۰ و در روستای جوکاسجاروی در ۲۰۰ کیلومتری دایره مدار قطب شمال در سوئد ساخته شد؛ هتل یخی یکی از معروف ترین اقامتگاه های طبیعی دنیاس. شرکتی که این هتل رو اداره می کنه، از دهه ۷۰م. سازمان برگزارکننده تور در این منطقه بود که سالای متمادی تمرکزش رو به فصل تابستون و تجربه های موجود در این سرزمین آفتاب نیمه شب معطوف کرده بود. در زمستانای تاریک رودخانه یخ می زد و مردم بومی روستای کوچیک جوکاسجاروی دست از فعالیت بر می داشتن.

اما در آخر دهه ۸۰م. عزمشونو جزم کردن تغییراتی در این مکان بسازن. پس به جای این که زمستون سرد و تاریک رو یه مشکل در نظر بگیرن، از عناصر عالی قطب شمال که مانع فعالیت می شد، به عنوان یه ویژگی منحصر به فرد استفاده کردن. جانوت دریت، هنرمند متخصص در کار با یخ، در سال ۱۹۹۰ واسه گشایش نمایشگاه خود تو یه کلبه اسکیمویی خاص روی رودخانه یخ زده تورن به این داهات دعوت شد. ساختمون ۶۰ متر مربعی هتل که سالن شمالی نام گذاری شد، واسه بازدیدکنندگان این منطقه یه جاذبه گردشگریه. یه شب گروهی از مهمانان خارجی که به پوست گوزن شمالی و کیسه خواب مجهز بودن، عزمشونو جزم کردن در کلبه استوانه ای شکل اقامت کنن. صبح روز بعد، این گروه درباره حس منحصر به فرد خوابیدن تو یه کلبه اسکیمویی صحبت می کردن. اینجوری ایده هتل یخی به وجود اومد و امروزه هتل یخی به دلیل ایده منحصر به فرد و اثرات هنری عجیب اش در سرتاسر جهان مشهوره.

snow-room

هتل یخی که از سال ۱۹۹۰ تا به امروز هر سال بازسازی می شه، با به کار گیری ۳۰ هزار تن برف و ۴۰۰۰ تن یخ این کلبه اسکیمویی ۶۰ متر مربعی به یه هتل ۵۰۰۰ متر مربعی تبدیل شد. با استفاده توده های برفی، برف روی طاق فلزی تشکیل می شه و بعد ستونای یخی رو واسه محکم کردن طاقای برفی قرار میدن. در ماه مارس یخ با کمک تراکتورها و ارهای مخصوص برش یخ از رودخانه تورن جمع آوری می شه و بعد این تیکه های بزرگ یخ ذخیره و واسه ساخت هتل در فصل زمستون استفاده می شن.

این هتل بیشتر از ۶ ماه دووم نمی آورد، چون در فصل تابستون ذوب می شه. از این جهت تعداد دقیق اتاقا هر سال فرق داره، اما در زمستون سال ۲۰۰۴-۲۰۰۵ این هتل ۸۵ اتاق داشت. این هتل شامل بخش پذیرش، سالن، ستونا، نمایشگاه آثار هنری درست شده از یخ، سینما و یه کلیساه. هرساله نزدیک به ۱۴ هزار گردشگر شب رو در هتل می گذرونن و ۴۰ هزار گردشگر روزا وارد هتل می شن که در اون از پوست گوزن شمالی پوشیده شده. در ماه آوریل کل هتل در رودخانه تورن ذوب می شه تا واسه بازسازی با معماری و آثار هنری جدید در نوامبر و دسامبر زمستون آینده آماده شه. پس، گردشگران هر سال یه هتل یخی متفاوت رو تجربه می کنن.

ice_hotel_holiday_340590

دمای داخل هتل که بسته به دمای محیط بیرون می تونه به ۴۰- درجه سانتی گراد هم برسه، بین ۴- تا -۹ درجه سانتی گراده. شبا یه کیسه خواب مخصوص به مهمانان داده می شه و درباره این که «چیجوری در هتل یخی دووم بیاریم» صحبت می شه. ممکنه بعضی افراد بخوان غذاهای رستوران هتل یخی رو که در بشقابایی از یخای رودخانه تورن سرو می شه، امتحان کنن. هنگام روز فعالیتای بسیاری مانند سوار شدن بر اتومبیل برف روب، سورتمه سواری با سورتمهایی که سگا اون رو میکشن، سافاری با سورتمهایی که گوزنای شمالی اون رو میکشن و مجسمه سازی با یخ واسه مهمانان در نظر گرفته شده. بازدیدکنندگان می تونن در کنسرتایی در مکانی روباز که طرحش از تئاتر گلوب شکسپیر الهام گرفته شده، شرکت کنن. این تالار با گنجایش ۵۲۰ نفر، معجزه ای در معماری با یخه که از طریق تکنسینا فقط در سه هفته ساخته می شه. اما هزینه اقامت در هتل یخی پایین نیس؛ هزینه اقامت تو یه اتاق لوکس واسه هر شب ۴۴۰ پونده.

دانستنیهای باحال در مورد سوئد

هتلای عجیب و دیدنی کشور سوئد

الی گشت تور سوئد هتل

مدیر کل