ذهن هممون در وقتی از زندگی به واسطه یه دوست یا همکار بد، کار ناجور یا ازدواج بد مورد امتحان قرار میگیره. هر اتفاق بدی که بیفته شما باید با لنز دیگری اونو ببینین و واسه اینکه با موفقیت از این امتحانا بیرون بیایید، تصمیمات قاطعانه و درست بگیرین.

چگونگی فکر آدمای قوی ذهن حیرت انگیزه. وقتی که کارخانه توماس ادیسون با خاک برابر شد و ۲۳ میلیون دلار خسارت دید، اون گفت:

«خدا رو سپاس که تموم اشتباهات ما سوخت. حالا می تونیم از اول استارتشو بزنیم.»

حالا خوبیش اینه عاداتی واسه واسه بهبود ذهن هست که می تونین از امروز روی اونا کار کنین:

 • هوش هیجانی بالایی دارن

هوش هیجانی پایه ذهن قویه. واسه حل و درک احساسات منفی باید هوش هیجانی (EQ) بالایی داشته باشین.

EQ برخلاف IQ ثابت نیس و میشه با تلاش اونو عوض کرد. تعجبی نداره که ۹۰٪ افراد موفق EQ بالایی دارن و درآمد هرساله اونا ۲۸۰۰۰ دلار بیشتر از همتاها یشان که EQ پایینی دارن، است. TalentSmart یه میلیون نفر رو مورد آزمایش قرار داد و تنها ۳۶٪ اونا می تونستن احساسات شون رو خوب از همدیگه تشخیص بدن.

 • با اعتماد به نفس ان

دانشگاه ملبورن تازگیا تحقیقاتی انجام داده که یافته های اون نشون دهنده اینه که افراد با اعتماد به نفس درآمد بیشتری نسبت به بقیه دارن و به هنگام ترفیع پیدا کردن، شانس اونا بیشتره.

این افراد همیشه یه قدم از بقیه جلوترند، چون اعتماد به نفس شون باعث می شه هر چی میخوان رو بدست بیارن.

 • «نه» می گن

اگه توانایی «نه گفتن» رو نداشته باشین، استرس بیشتری به خود وارد می کنه و در آخر دپرس میشین. افراد قوی ذهن می دونن «نه گفتن» واسه اونا فایده هایی داره از این رو خوب و به روشنی «نه» می گن.

اونا با عباراتی مانند «شاید نتونم….» یا «نمی دونم که میتونم …» نه نمی گن. بلکه خیلی روشن کلمه «نه» رو استفاده می کنن. چون می دونن با همه تعهداتی که دارن، به کس دیگه ای نمی تونن معتقد بمونن.

 • مراقب روابط شون با افراد مسموم هستن

کنترل روابط با افراد مسموم واسه همه سخته. چون اونا احساسات شون رو خوب می شناسن، به هنگام برخورد با این افراد عصبانیت یا ناراحتی شون رو کنترل می کنن. هم راه حلی واسه مشکل پیدا می کنن.

 • تغییر رو دوست دارن

افراد قوی ذهن انعطاف پذیر و سازگارند و می دونن ترس از تغییر مانع موفقیت شون می شه.

فقط با تغییر می تونین فرصتای خوب جدید بدست بیارین و واسه رسیدن به این خوبیا باید با آغوش باز تغییر رو قبول کنین.

 • شکست رو قبول می کنن

اونا می دونن هیچ موفقیتی بدون شکست شروع نمی شه، از این رو اونو قبول می کنن. همیشه بهترین یافته ها در شرایط سخت بدست میان و در همین زمونه که با نگاه کردن به مشکل از چشم انداز بیرون، می تونین راه حلی واسه اون پیدا کنین.

 • اشتباهات شون رو همیشه مرور نمی کنن

به هر چی که متمرکز شید، همون رو بدست میارید. اگه همیشه به مشکلات یا اشتباهات گذشته تون فکر کنین همیشه با به درستی روبه رو میشین. افراد قوی ذهن فاصله خود رو با اشتباهات شون حفظ می کنن اما فراموش شون نمی کنن.

 • خود رو با بقیه مقایسه نمی کنن

اونا کسی رو قضاوت نمی کنن یا با بد گویی از بقیه خود رو بالا نمی برن. حسادت زندگی تون رو خراب و شدیدا انرژی تون رو کم می کنه. افراد قوی ذهن وقت خود رو واسه قضاوت بقیه هدر نمی دن. اونا کارای مهم تر و با ارزشی دارن. به جای حسادت، بقیه رو تشویق می کنن تا این انرژی خوب به خود اونا هم برگرده.

 • ورزش می کنن

یافته های تحقیق موسسه تحقیقاتی اونتاریو نشون داده اشخاصی که دو بار در هفته به مدت ده هفته ورزش کنن از نظر اجتماعی، هوش و جسمی خیلی بهتر از کسائی هستن که ورزش نمی کنن. اندورفینی که به هنگام ورزش ترشح می شه در اعتماد به نفس فرد اثر غیر مستقیمی گذاشته و باعث می شه شخص در مورد خود احساس خوبی داشته باشه.

 • به اندازه کافی می خوابن

مغز تون به هنگام خواب، پروتئینای سمی که بعد از فعل و انفعالات عصبی بین بیداری به وجود اومده رو دفع می کنه. از این رو مهمه که به اندازه کافی بخوابین. کمبود خواب باعث ناتوانایی مغز در دفع این پروتئینای مسموم می شه و هیچ کافئینی نمی تونه اونا رو نابود کنه.

 • مثبت اندیش هستن

اگه یه مدت به اخبار دنیا گوش بدین می بینین چیزی جز حملات وحشیانه، جنگ و بلایای طبیعی در این دنیا رخ نمی ده و ممکنه فکر کنین دنیا در حال فروپاشیه و این فکر منفی ذهن تون رو آزار دهد. کی می دونه؟ شاید واقعا این جوری باشه. اما افراد قوی ذهن خود رو درگیر اینجور چیزایی نمی کنن بلکه انرژی شون رو صرف رسیدن به اهداف شون می کنن.

در آخر باید گفت افراد موفق دنیا EQ بالاتری نسبت به بقیه دارن. چون EQ دست یافتنیه، به چه دلیل از الان واسه موفق شدنتون در بهبود Eqتان تلاش نکنین؟

اگه بیل گیتس ۱۹ ساله می شد به خود چه نصیحتی می کرد؟

با ۷ جمله ای که به اشتباه تو ذهن کارآفرینان حک شده آشنا شید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *