با آداب و رسوم مردم گرجستان آشنا شید

با آداب و رسوم مردم گرجستان آشنا شید

گرجستان با اینکه یه کشور اروپایی-آسیایی به حساب می آید؛ اما آداب و رسوم مردم اون فرق زیادی با دنیای غرب داره. واسه درک بیشتر و رابطه بهتر با مردم خونگرم گرجستان بهتره با آداب و رسوم اون ها آشنا شید.

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به گرجستان
  • سفر به گرجستان در قاب تصویر
  • فعالیتای سرگرم کننده و جذاب در تفلیس

گرجستان در جنوب غرب آسیا و بین کشورای روسیه و ترکیه قرار گرفته و به دلیل ی همجواری با دریای مشکی، آب و هوایی گرم و مدیترانه ای داره.

جمعیت این کشور بالغ بر ۴,۹۳۵,۸۸۰ نفره که از این میان، ۸۳٫۸ درصد رو گرجستانی، ۶٫۵ درصد رو آذری، ۵٫۷ رو ارمنی، ۱٫۵ رو روسی و ۲٫۵ درصد رو اهالی مابقی کشورها تشکیل می بدن. ۸۳٫۹ درصد از مردم به مسیحیت و ۹/۹ به اسلام باور دارن.

گرجستان به عنوان یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها در جهان به حساب می آید و استانداردهای رفت و آمد در این کشور فرق زیادی با دنیای غرب داره. در تور گرجستان با آشنایی با آداب و رسوم مردم این کشور می تونید اون ها رو بهتر درک کرده و رابطه خوبی با اون ها برقرار کنین.

زبون و مذهب مردم گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

زبون گرجی، زبون اصلی ۳٫۹ میلیون نفر از مردمه که حدود ۸۳ درصد جمعیت کشور رو تشکیل می بدن. دو زبانه یا حتی سه زبانه بودن در این کشور رواج داره و در اون به زبون روسی، ارمنی و آذری هم صحبت می شه. علاوه بر این، بیشتر مردم گرجستان (۶۵ درصد) پیرو کلیسای ارتدکس گرجی، ارتدوکس روسی (۱۰ درصد) و کلیسای حواری ارمنی (۸ درصد) هستن. با اینکه مذهب تاثیر چندانی روی فرهنگ، رفتار و آداب رفت و آمد مردم نداره؛ اما می توان کرد اون رو در نوع پوشش و هم اینکه برخورد با مهمون دید.

مهمون نوازی در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

مهمون نوازی گرم از اخلاق های پسندیده ی مردم گرجستانه؛ طوری که مهمون رو به عنوان یه نعمت تلقی می کنن. در سفر به این کشور توقع داشته باشی تا شما رو به یه شام خوشمزه دعوت کنن و اصلا اون رو از دست ندین. اگه شما رو به جایی دعوت کنن، امکان نداره بذارن پولی خرج کنین و حتی صحبت در مورد اون باعث خجالت طرف مقابل می شه. اگر از شما پرسیدن اوقات خوشی رو در این کشور داشته اید، باید جواب مثبت بدید، وگرنه میزبان آزرده می شه.

پول-نام-تصویر

مجموعه مراتب در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

گرجستان، جامعه ای بر اساس مجموعه مراتبه و سن و سال، جایگاه و قدرت، معمولاً باعث احترام می شه. بزرگ ترها کلا بسیار مورد احترام هستن و در نتیجه در احوالپرسی ها، اول اون ها معرفی می شن. احترامِ بیشتر، با خود مسئولیت هم می بیاره و از کسائی که در راس این مجموعه مراتب هستن، انتظار می رود تصمیماتی که به نفع گروه باشه، در پیش گرفتن کنن.

احوالپرسی در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

وقتی واسه اولین بار با کسی روبه رو میشین، دست بدید و به اون سلام کنین. در بعضی موارد هم که با طرف مقابل آشنا شده اید، می تونید روی گونه ی اون رو یه بار ببوسید. در گرجستان فقط دوستان نزدیک و اعضای خونواده رو با اسم کوچیک صدا می زنند و وگرنه می توان از کلمه آقا (Batono) یا خانوم (Kalbatono) قبل از اسم کوچیک به کار گیری کرد تا جنبه ی رسمی تر پیدا کنه.

خانواده

فرهنگ کار و کاسبی مردم در مقایسه با بقیه کشورها، خیلی رسمی نیس و با طرف کاری خود موقع سلام کردن و خداحافظی، دست می بدن؛ اما کسی که جایگاه بالاتری داره باید اولمبادرت به دست دادن کنه. هنگام صحبت باید تماس چشمی داشته باشین و یادتون نره که القاب دانشگاهی و تخصصی معمولاً همراه با اسم مستعار به کار می رود. اگه به شهرهای کوچیک گرجستان سفر می کنین، مرسومه که تقریباً با همه آدمایی که از کنارتون عبور می کنن خیلی صمیمی احوالپرسی کنین.

آداب هدیه دادن در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

در گرجستان مشابه بیشتر کشورای اروپایی و آمریکای شمالی، هنگام تولد و روزایکریسمس، هدیه داده می شه. با این حال در این کشور، «روزای نام» هم هست که به مناسبت تاریخ تولد افراد مقدس، به کسائی که همون نام ها رو دارن هدیه می بدن. لزومی نداره که این هدایا، گران باشه، بلکه فکر و قصد پشت اون اهمیت بیشتری داره. اگه یه گرجی، شما رو به خونه خود دعوت کرد، گل، شیرینی های وارداتی یا شکلات به عنوان هدیه ببرین و حواستون باشه که تعداد گل ها، عدد فرد باشه؛ چون اعداد زوج واسه مراسم تدفین به کار می رود. علاوه بر این می تونید هدیه کوچیکی هم واسه کودکان ببرین. یادتون باشه وقتی هدیه ای می بدید، میزبان یا طرف مقابل حتماً اون رو باز نمی کنه.

آداب غذا خوردن در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

مردم گرجستان، آداب غذا خوردن سخت و سختی ندارن و به وعده های غذایی به عنوان وقتی واسه دورهمی و عیاشی و خوشگذرونی نگاه می کنن. گرجی ها افراد مهمون نوازی هستن و دوست دارن که مهمون حس راحتی و خوشحالی داشته باشه و از غذا لذت ببره.

مردم گرجستان به وعده های غذایی به عنوان وقتی واسه دورهمی و عیاشی و خوشگذرونی نگاه می کنن

اگه در مورد آداب غذا خوردن سئوال دارین، به بقیه نگاه کرده یا خیلی ساده سئوال تون رو مطرح کنین. تلاش کنین آرنج خود رو روی میز نذارین ، چنگال رو در دست چپ و چاقو رو در دست راست نگه دارین و همه غذای خود رو تا انتها بخورین.

گرجی ها در طول غذا گپ و گفت پر شوری دارن و معمولاً اول، غذا رو واسه مهمون های سن بالا تر سرو می کنن. تا جایی که می تونید همه غذاها رو امتحان کنین؛ پس بهتره وعده های کوچیکی از هر یک وردارین تا میزبان رو هم خوشحال کرده باشین.

آداب ارتباطات در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

مردم گرجستان خیلی راحت احساسات خود رو بیان می کنن پس از دیدن خشم یا بالاترین درجه ناراحتی اون ها تعجب نکنین. این موضوع حتی موقع صحبت کردن هم مشخصه؛ طوری که زمان تعریف کردن یه داستان یا بحث درباره یه موضوع، صداشون بالا می رود و از حرکات دست به کار گیری می کنن. کلا مردم عاشق ایجاد رابطه هستن و در نتیجه می تونید اوقات خوشی داشته باشین. اصلا در مورد روسیه و به خاص جدایی مناطق ازبکستان و اوستیای جنوبی صحبت نکنین؛ چون باعث بحث و جنگ شده و حتی به ناراحتی و دعوا ختم می شه.

لباس سنتی در گرجستان

آداب و رسوم گرجستان

لباس سنتی مردم گرجستان، چوخا  (Chokha) نامیده می شه که در فواصل قرن ۹ میلادی تا سال ۱۹۲۰ مردم خیلی ازش به کار گیری می کردن و امروز به عنوان نمادی از غرور ملی به حساب می آید؛ با این حال مردها در مجلس های رسمی و عروسی اون رو می پوشند. این لباس شامل یه کت پشمی با یقه ای بلنده و معمولاً یه کلاه از جنس خز و خنجر هم داره. شکل های جور واجور مختلفی از این لباس هست و به دلیل ی تغییرات زیاد، این روزا بسیار مدرن تر از مدل ابتدایی به نظر می رسد.

edame