با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شید

با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شید

ترکیه به لطف جاذبه های زیادی که داره، هر سال پذیرای گردشگران زیادیه و آشنایی با آداب و رسوم مردم این کشور شک نداشته باشین کمک زیادی به گردشگران می کنه تا از سفرشون لذت بیشتری ببرن.

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به ترکیه
  • حقایقی باحال در مورد ترکیه

ترکیه در جنوب شرق اروپا و جنوب غرب آسیا هستش، دور و بر اون رو دریای اژه، دریای مشکی و کشورای یونان، سوریه، گرجستان و بلغارستان محاصره کرده ان. این کشور جمعیتی حدود ۸۰ میلیون نفر داره که ۸۰ درصد اون ها ترک و ۲۰ درصد مابقی، کرد هستن. ۹۹٫۸ درصد جمعیت رو مسلمونا سنی و ۰٫۲ رو اکثرا یهودی و مسیحی تشکیل می بدن. زبون رسمی مردم، ترکیه و کمترین کمی هم به زبون های کردی و عربی صحبت می کنن. تور ترکیه یکی از پرفروش ترین تورهای آژانس های مسافرتی در ایرانه؛ اگه شمام قصد سفر به این کشور رو دارین، بهتره با آداب و رسوم مردم ترکیه بیشتر آشنا شید.

آداب احوالپرسی در ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

هنگام ملاقات با بقیه در ترکیه باید خیلی محکم دست بدید؛ اما هنگام خداحافظی لزومی به دست دادن نیس، هرچند که بعضی وقتا انجام می شه. دوستان و بستگان معمولا با یه یا دو بوسه بر صورت با هم احوالپرسی می کنن و هنگام برخورد با افراد سالخورده، دست راست اون رو می بوسند و بعد پیشونی شون رو روی دست اون می گذارن تا احترام خود رو به ایشون بگن. هنگام ورود به اتاق، اگر کسی به استقبال شما نیامده باشه، باید اول با افراد بزرگ تر احوالپرسی کنین. در مناسبات اجتماعی باید از اول با نزدیک ترین فرد دست بدید و بعد با بقیه افراد دور اتاق یا میز در جهت عکس عقربه های ساعت، احوالپرسی تون رو ادامه بدید.

آداب هدیه دادن در ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

در روابط و آداب کاری ترکیه، هدیه دادن هیچ جایی نداره و ایجاد رابطه معمولا به شکل غذا خوردن یا یه سفر تفریحی انجام می شه. با این حال اگه هدیه ای هم به طرف مقابل اهدا شه، مشکلی نداره و خیلی بهتره که این هدیه، صنایع دستی یا خوراکی های کشور خودتون باشه؛ اما با در نظر گرفتن اینکه درصد بسیار خیلی از مردم این کشور مسلمون هستن، در انتخاب هدیه خود دقت کنین. تنها وقتی می تونید به فکر جفت و جور هدیه بیفتید که به منزل یه خونواده ترکیه ای دعوت شده باشین که رایج ترین هدیه، شیرینی و شکل های جور واجور تزیینی واسه خانه س. هدیه دادن گل به میزبان رایج نیس؛ اما در شرایط مناسب می تونید این کار رو انجام بدین و بهتره در این مورد از گل فروشی مشاوره بگیرین. واسه بچه های میزبان هم می تونید شیرینی یا آب نبات گران قیمت ببرین.

خانواده

آداب غذا خوردن در ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

بیشتر غذاهای کاری در رستوران خورده می شه. مردم ترکیه عاشق غذا خوردن هستن؛ چون فرصتی واسه فراغت از کار و گپ و گفت جفت و جور می شه. اصول مهمون نوازی در ترکیه حکم می کنه که میزبان، هزینه غذا رو بپردازد و با واژه پرداخت شراکتی (دنگی) بیگانه ان. به عنوان مهمون فقط می تونید از میزبان تشکر کنین و بعد چند روز بعد اون رو به رستوران دعوت کرده و این بار شما، هزینه غذا رو حساب کنین تا جبران دفعه قبل شده باشه.

غذای اصلی شام، همیشه با گوشت یا ماهی و نون و سالاد همراهه. مردم ترکیه در طول غذا، سیگار می کشن و به خاطر همین بیشتر وسط غذا شروع به سیگار کشیدن می کنن و بعد از خوردن نوشیدنی، به سراغ وعده بعدی غذا می روند. قهوه یا چای ترکی همراه با شیرینی در آخر غذا سرو می شه. در واقع قهوه ترکی، یه نوشیدنی ملیه و باید دست کم یه بار اون رو امتحان کنین. یادتون نره که نباید هیچوقت قهوه خود رو تا انتها بخورین، چراکه ته اون پر از قهوه آسیاب شده و طعم خوبی نداره.

آداب کار و کاسبی در ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

مردم ترکیه ترجیح می بدن با افراد آشنا و مورد احترام کار کنن؛ پس واسه ایجاد یه رابطه شخصی با اون ها باید وقت بذارین. این روابط معمولا در محیط اداره، هنگام ناهار، شام و دورهمی های اجتماعی تقویت می شه. ادب اهمیت زیادی در معاملات کاری داره و برخلاف خیلی از فرهنگ ها، احتیاجی نیس فاصله زیادی با مخاطب داشته باشین و می تونید هنگام صحبت با ایشون در نزدیکی اون وایسید. صحبت ها خیلی آهسته پیش می رود و با سوالات زیادی همراه می شه که شاید هیچ ربطی به موضوع مورد نظر نداشته باشه، پس نباید به مخاطب تون اصرار کنین که به مطلب اصلی بپردازد؛ چراکه بی ادبی تلقی می شه.

حتما هنگام صحبت، تماس چشمی داشته باشین؛ چون از نظر مردم ترکیه نشونه راستی شماس

مردم ترکیه به کشور خود افتخار می کنن و از جواب دادن به سوالات مربوط به فرهنگ و تاریخ کشورشون لذت می برند، هر چند که نباید حرفی از تاریخ سیاسی کشورشون بزنین. بیشتر مردهای ترکیه عاشق فوتبال هستن و به راحتی می تونید درباره تیم مورد علاقه شون سئوال کنین که همیشه با عکس العمل های پر جنب و جوش و با شور و شوق خیلی زیاد ای همراه هستش. حتما هنگام صحبت، تماس چشمی داشته باشین؛ چراکه از نظر مردم ترکیه نشونه راستی شما حساب می شه.

لباس مردها و زن های ترکیه به خاص در شرق این کشور بسیار محافظه کارانهه. خانوم ها باید لباس پنهون داشته باشن، به طوری که دست و پای اون ها نمایان نباشه و مردها هم نباید شلوار کوتاه بپوشن. به طور کلی مردها، کت و شلوار و خانوم ها، لباس اداری باید بپوشن. در فصل تابستون به خصوص در استانبول، ازمیر و آنکارا، هوا شدیدا شرجی و گرمه و در نتیجه پوشیدن پیراهن و شلوار، بدون کروات ایرادی نداره. 

اهمیت مذهب در ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

ترکیه کشور مسلمانیه و خیلی از سنت های اسلامی با جامعه قاطی شده شده. مهم ترین نکته اینه که پوشش و رفتار ساده، نشونه احترام حساب می شه. بیرون از تفرجگاه های گردشگری اگر زنان لباس ناجور داشته باشن، با عکس العمل های ناجوری از طرف مردم ترکیه روبه رو می شن؛ پس بهتره لباس ها، شونِه و بازوی اون ها رو بپوشونه و لباس بلند بپوشن. مردها هم باید لباس پنهون داشته باشن.

هنگام بازدید از مساجد، قانون لباس پوشیدن حکم می کنه که زن ها سر، شونِه، بازو و پای خود رو بپوشونن. در هر صورت شلوار کوتاه گزینه مناسبی واسه مرد و زن به حساب نمی آید. در طول ماه رمضان، مسلمونا روزه می گیرند و باید مراقب رفتار خود باشین.

زبون بدن

آداب و رسوم مردم ترکیه

بعضی رفتارها، به خصوص زبون بدن در کشور ترکیه فرق داره و واسه اینکه شرمنده نشید، بهتره اون ها رو بشناسین. در بعضی از مناطق دهاتی که مذهب نقش بسیار پررنگ تری داره، زن و مرد در محل های عمومی باید فاصله رو رعایت کنن و اینطوری، دست دادن، بغل کردن و بوسیدن انجام نمی شه. این ماجرا در مراکز شهری با شدت خیلی کمتری جریان داره و دست دادن و بوسیدن صورت بین زن و مرد، چیزی عادی در احوالپرسی و ملاقات ها به شمار می رود. هیچ وقت مستقیما با دست به کسی اشاره نکنین که نشونه بی احترامی و نادانی تلقی می شه.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *