مشکل کبد liver-failure-img

قبل از هر چیزی اجازه بدید تا با معنی مشکل کبد آشنا شیم:

مشکل کبد چیه؟

کبد دومین اندام بزرگ بدنه و عملکردهای زیاد و متفاوتی رو در بدن رو دوش داره. کبد، روی هر اون چیزی که می خورید و می نوشید فعل و انفعالاتی انجام می دهد. کبد غذاها و نوشیدنی ها رو به انرژی و مواد مغذی لازم بدن تبدیل می کنه. مواد مضر مانند الکل رو فیلتر کرده، از بدن دفع می کنه و مسٔولیت دفاع از بدن در برابر عفونت ها رو رو دوش داره.

وقتی که کبد آسیب ببینه یا خراب بشه، شاید فرد متحمل مشکل یا مشکلات کبدی می شه. ویروس ها و مواد شیمیایی مضر می تونن به کبد آسیب برسانند. اگر فرد متحمل آسیب های کبدی شه، به مرور کارکرد درست کبد از کار می افتد.

مشکل کبد یه مریضی واقعا جدیست و باید فورا درمان شه.

شکل های جور واجور مشکل کبد

مشکل کبد بر دو قسمه، یا زیاد و یا طولانی.

مشکل زیاد کبد

صدمات به وجود اومده بوسیله مشکل زیاد کبد سریع پیشرفت می کنه و کارکرد کبد ظرف یه هفته و بعضی وقتا چند روز دچار اختلال می شه. مشکل زیاد کبد معمولا یه دفعه و بدون هیچ گونه علائم یا آسیب ی قبلی بروز می کنه. علل شایع مشکل زیاد کبد بیشتر قارچ یا مصرف زیادتر از اندازه داروهایی مثل استامینوفنه.

مشکل طولانی کبد

مشکل طولانی کبد با سرعت کمتری پیشرفت می کنه. بروز علائم اولیه بعضی وقتا ماه ها و سال ها به طول می انجامد. مشکل طولانی کبد بیشتر به وجود اومده بوسیله تخریب بافت های کبده که بر اثر مصرف دراز مدت الکل به وجود میاد. آسیب بافت های کبد بر اثر مصرف الکل، بافت های سالم رو از بین برده و بافت ها رو زخمی می کنه.

تخریب بافت کبد

در مشکل طولانی، کبد ملتهب می شه. همین التهاب به مرور موجب بروز زخم هایی در بافت کبد می شه. تا وقتی که به مرور بافت های سالم از بین رفته و بافت های زخمی جانشین اون می گردند، روند از بین رفتن کبد شروع می شه.

مشکل کبد به وجود اومده بوسیله الکل بر ۳ قسمه:

مریضی کبدِ چربِ الکلی به وجود اومده بوسیله تجمع چربی در سلول های کبده. این آسیب گریبانگیر افرادیست که الکل زیادی می نوشند و چاق هستن.

خصیصه های مشکل کبد چرب الکلی تجمع سلول های چربی، التهاب و زخم های کبدیه. طبق اعلان انجمن کبد امریکا ۳۵٪ از افراد الکلی از این آسیب رنج می برند.

مشکل کبد الکلی پیشرفته ترین نوع از اقسام مشکل کبده. انجمن کبد امریکا اعلان کرد که ۱۰ تا ۲۰٪ از افراد الکلی دچار زخم های کبدی هستن.

علل مشکل کبد

مشکل زیاد کبد، مشکل گسترده ی کبد هم خونده می شه که حتی ممکنه بدون هیچ گونه آسیب یا علائم کبدی رخ دهد. طبق اعلان کلینیک مایو، مصرف زیادتر از اندازه استامینوفن شایع ترین دلیل مشکل زیاد کبد در آمریکا شاخته شده. استامینوفن در گروه داروهایی قرار داره که می توان بدون نسخه از داروخونه دریافت کرد، پس باید از اندازه پیشنهاد شده روی برچسب پیروی کرد. اگر احساس کردین زیادتر از اندازه مجاز استامینوفن مصرف کرده اید به دکتر مراجعه کنین.

ازعمده دلایل دیگری که موجب مشکل زیاد کبد می شه:

 • داروهای تجویزی خاص
 • بعضی مکمل های گیاهی
 • عفونت های ویروسی مثل هپاتیت یا تورم کبد از جمله هپاتیت نوع A، B و C
 • داروی سمی
 • مریضی های خاص خودایمنی

البته ممکنه دلیل دقیق مشکل زیاد کبد نامعلوم بمونه.

مشکل زیاد کبد در بعضی موارد ژنتیکیه. ممکنه فرد ژن های ناقص رو از یکی از والدین یا هر دوی اونا به ارث ببره. اگر از مریضی های ژنتیک کبدی رنج می برید، شاید مستعد دچار شدن به مشکل های کبدی هم هستین.

مشکل طولانی کبد بیشتر به وجود اومده بوسیله تخریب بافت کبد یا مریضی های در رابطه به کبد چرب الکلیه. مصرف افراطی الکل شایع ترین دلیل تخریب بافت کبد در آمریکا تلقی می شه.

معمولا کبد هر نوع الکلی که مصرف می شه رو تجزیه می کنه، اما اگه زیادتر از اندازه الکل مصرف شه، تجزیه ی اون از تحمل کبد خارج می شه. سم شیمیایی موجود در الکل، محرک التهاب کبده که می تونه عامل تورم کبد شه. این آسیب ها منتهی به تخریب بافت کبد می شه.

اگر گرفتار به هپاتیت C باشین، بیشتر از بقیه مستعد مشکل طولانی کبد یا تخریب بافت کبد هستین. ویروس هپاتیت C در جریان خون منتشر می شه. اگر خون فرد گرفتار وارد بدن شما شه، شما هم به اون گرفتار می شید. به کار گیری سرنگ مشترک و سوزن آلوده درزمان روند تاتو یا سوراخ کردن گوش و دیگه اندام ها از راه های انتقال هپاتیت C هستش.

تاثیر هپاتیت C بر بدن

طبق اعلان انجمن کبد امریکا، از هر ۴ نفرامریکایی که به مریضی هپاتیت طولانی C مبتلاست، مریضی ۱ نفرشون به تخریب بافت کبد منجر می شه. هپاتیت C دومین دلیل تخریب بافت کبد در آمریکا محسوب می شه.

علائم مشکل کبد

 • تهوع
 • بی اشتهایی
 • خستگی بیش از اندازه
 • اسهال
 • زردی
 • کاهش وزن
 • کبودی پوست یا خونریزی
 • خارش
 • تورم یا احتباس مایعات در پاها
 • احتباس مایعات در شکم

از اونجایی که بعضی از این علائم با علائم مریضی ها و مشکلات دیگه مشترکه بعضی وقتا تشخیص مشکل کبد سخت می شه. بعضی افراد تا وقتی که مشکلات کبدیشان به مشکلی زیاد و پیشرفته و نزدیک به مرگ بدل نشده، هیچ گونه نشونه هایی ندارن. به محض اینکه فرد به این مرحله می رسد، دچار گیجی، خواب آلودگی یا حتی کما می شه.

اگر از مریضی های کبد به وجود اومده بوسیله مصرف الکل رنج می برید، ممکنه به یرقان یا زردی پوست و چشم گرفتار شید. احتمال شکل گیری سم در مغز می تونه موجب خواب آلودگی، نبود دقیق شدن و فوکوس کردن وحتی نقصان کارکرد مغز شه. حتی ممکنه طحال فرد متورم شه، خونریزی شکمی داشته باشه و دچار مشکل کلیه شه. هم اینکه ممکنه فرد گرفتار به سرطان کبد شه.

تشخیص و درمان مشکل کبد

اگر با هر گونه مشکلی در این مورد روبرو هستین به دکتر مراجعه کنین. اگر گذشته ی مصرف زیادتر از اندازه الکل، مشکلات ژنتیک یا مشکلات پزشکی دیگه دارین، دکتر خود رو در جریان بذارین. انجام آزمایشات جور واجور لازمه آگاهی پزشکتون از این جوری موارده. چندین آزمایش خون جور واجور واسه تشخیص مشکلات خون، از جمله تشخیص مشکلات کبدی هست.

اگر دچار مسمومیت دارویی مثل استامینوفن شده اید، پزشکتون می تونه داروهایی تجویز کنه که اثرات داغون کننده اون رو نابود کنه. هم اینکه پزشکتون می تونه داروهایی براتون تجویز کنه که خونریزی داخلی رو متوقف می کنه.

نمونه ورداری یکی از شایع ترین آزمایشات تشخیص مشکلات کبدیه. واسه نمونه ورداری از کبد، تیکه ی کوچیکی از کبد ورداشته می شه و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد. اگر مشکلات کبدی در مراحل اولیه تشخیص داده شن، بعضی از آسیب های کبد جبران می شه. آسیب های کبدی بعضی وقتا خود به خود و بعضی وقتا طی روند های دارویی بازسازی می شه.

اگر اضافه وزن دارین و یا چربی زیادی از رژیم غذایی خود دریافت می کنین، بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به کبد چرب هستین. تغییر در سبک زندگی و پیروی از رژیم غذایی سالم کمک زیادی در این مورد به شما می کنه. اگر دچار آسیب های کبدی هستین و الکل زیادی می نوشید، حذف الکل از اهمیت خاص ایی برخورداره.

چگونگی ی درمان به مرحله ی پیشرفت تخریب و آسیب بستگی داره. پزشکتون داروهایی متناسب آسیب براتون تجویز می کنه. اگر فقط بخشی از کبد متحمل آسیب شده باشه، شاید با جراحی بخش آسیب دیده ورداشته می شه. عکس ورداری هم بخشی از مراحل تشخیصه. پس از عکس ورداری اگر آسیب بسیار جدی تشخیص داده شه و فرد دچار مشکل زیاد کبد باشه، پیوند کبد الزامیست.

پیشگیری از مشکل کبد

یکی از ساده ترین روش های پیشگیری از مشکل کبد میونه روی در مصرف الکله. کلینیک مایو پیشنهاد می کنه که زنان سالم اندازه مصرف الکل خود رو به یه لیوان در روز محدود کنن. مردان سالم بالای ۶۵ سال هم باید فقط یه لیوان در روز بنوشن. مردان زیر ۶۵ سال هم نباید بیشتر از ۲ لیوان در روز الکل بنوشن.

از دیگر موارد پیشگیری:

 • رابطه ی جنسی مواظبت شده
 • دوری از مصرف مواد مخدر و سرنگ مشترک
 • تزریق واکسن هپاتیت
 • مواظبت از پوست در برابر مواد شیمیایی سمی
 • به کار گیری اسپری افشانه ی گردپاش در مکان های لازمه تهویه

اگر هر کدوم از علائم گفته شده رو در خود مشاهده کردین، به دکتر خود مراجعه کنین. ممکنه اصلا مشکل کبدی نداشته باشین، اما اگه داشته باشین، تشخیص سریع از اهمیت خاص ایی برخورداره.

مشکل کبدی قاتل خاموشه چون در بعضی موارد تا قبل از زیاد شدن هیچ گونه نشونه هایی رو بروز نمی دهد. با درمان درست، این مریضی قابل کنترل می شه و فرد رو به طرف زندگی طبیعی جهت می دهد.

واسه درمان کبد چرب چه بخوریم؟

مریضی کبد چرب چیه؟

سلامت کبد مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *