این روزا بیشترین مشکل خیلی از افراد مسئله چاقیه ، بعضی از افراد بهتر می دونن به جای تلاش واسه بهتر زندگی کردن و از راه های منطقی به نتیجه رسیدن ره صد ساله رو یه شبه طی کنن و هستن کسائی که از این افراد خیلی راحت سوءاستفاده می کنن اما واسه سود بیشتر اونا اجازه ندین تا از شما سوءاستفاده شه.


«لاغری سریع»، «بدون آسیب لاغر شید»، راهی بسیار ساده واسه اینکه خیلی ساده لاغر شید، قرصای معجزه آسای لاغری، قرصایی که بدون هیچ آسیب ای شما رو لاغر می کنن و… این تبلیغات در فضای مجازی و ماهواره ای بیداد می کنن و مشخصه که طرفداران بسیاری هم دارن اما بدیش اینه چون نظارتی بر این تبلیغات وجود نداره در اونا واقعیت بیان نمی شه. خیلی از این داروها که به صورت قاچاق وارد می شن مشکلات خطرناکی دارن و حتی عرضه و فروش اونا در خیلی از نقاط جهان ممنوعه.

جرقه این مطلب رو یکی از همکاران بخش ویراستاری مجله زد، دختر خانوم جوونی که میخواس طی یه ماه چند کیلوگرم از وزن خودش کم کنه. اون واسه مشاوره پیش من اومده بود با یه سری از پرینتا در مورد قرصای لاغری که مدعی شده بودن لاغری سریع، بدون برگشت و بدون آسیب رو به ارمغان می یارن اما این یه واقعیته؟ این مطلب نتیجه گشت و گذاری اینترنتی در مورد چند قرص مشهور شده در این روزا و بررسی صحت و سقم اونا و البته نظر ۲ متخصص تغذیه مشهور کشور در این مورده.


قرص آمریکایی که در آمریکا ممنوعه

اولین داروی مورد بررسی داروییه به نام «ریلاکر» که با عنوان قرص لاغری آمریکایی که با عنوان: «طی یه ماه ۱۲ کیلوگرم از وزن شما کم می کنه»، تبلیغ می شه. در ادامه تبلیغ این دارو اومده: «ریلاکر یه محصول به طور کامل موثر و پیشرفته س که کم کننده قوی اشتها ، افزایش دهنده انرژی و چربی سوز قوی و سوزاننده کالریه. همین طور ۸ نوع ویتامین و مواد معدنی واسه سرحالی ، سفت شدن پوست و جلوگیری از افتادگی پوست پس از لاغری داره.» در بخش دیگری از تبلیغ این دارو اومده: «این قرص به طور کامل گیاهی و بدون مشکلات بوده و تاثیر بسیار زیادی روی چربیای شکم، پهلو و ران داره. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین این دارو تاثیرگذاری دائمی داره طوری که بعد از دوره درمان با کمترین درصد برگشت و ۱۰ الی ۱۲کیلو کاهش وزن در هر دوره تضمینی و… در تبلیغ دیگری در سایتی دیگه در مورد داروی «ریلاکر» اومده: «ریلاکر یه قرص لاغری خیلی قویه که اشتها رو تا حد صفر کم می کنه و چربی سوز قوی ای هم هست. این قرص فعالیتای متابولیک مولکولای چربی رو زیاد کرده و باعث می شه تا مولکولای چربی سریع تر به انرژی تبدیل شن در واقع حالتی رو به وجود می آورد مثل این که شما در حال انجام یه فعالیت ورزشی هستین. این قرص لاغری تبدیل قند به چربی رو بسته کرده و از جذب چربی اضافه جدید جلوگیری می کنه.» اما شاید باحال ترین جمله در تبلیغ دیگری باشه که در اون اومده: « می دونین کم نکردن وزن شما نتیجه اینه که فقط می خواهید با رژیم غذایی و ورزش کاهش وزن داشته باشین؟»


داروی لاغری که چاق تون می کنه

اما ریلاکر چه عوارضی داره که مصرف اون ممنوع شده؟ در گزارش سازمان بهداشت کانادا اومده: «شاید خطرناک ترین آسیب جانبی ریلاکر افزایش فشار خونه که در خیلی از مصرف کننده ها گزارش شده؛ اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین نوسان اندازه فشار خون در مصرف کننده ها گزارش شده که می تونه بسیار خطرناک باشه. در مورد بقیه مشکلات هم باید گفت تپش قلب در افراد مصرف کننده بسیار شایعه و در مواردی نیاز به درمان اورژانس واسه این تپشای قلب هست. تهوع و استفراغ هم از مشکلات شایع اون هستش. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بروز عکس العملای حساسیتی چه از نوع پوستی و چه از نوع گوارشی هم آسیب شایعیه. در خانومای مصرف کننده داروی ریلاکر نامنظمی در دوره قاعدگی و دردهای بسیار شدید در زمان دوره قاعدگی دیده شده. آخرین آسیب مهم این دارو هم جالبه؛ در میان مشکلات ریلاکر اضافه وزن در خیلی از افراد دیده شده و آدمایی که این دارو رو واسه کاهش وزن یا کم کردن استرس مصرف می کنن در خیلی از موارد دچار چاقی موضعی یا منتشر شدن! در انتهای گزارش سازمان بهداشت کانادا اومده بدیش اینه روی جعبه های داروی ریلاکر هیچ اشاره ای به مشکلات جانبی احتمالی این دارو نشده و فقط اشاره شده که این دارو طبیعیه؛ این تبلیغ ممکنه این تصور رو بسازه که این دارو بدون عوارضه اما واقعیت اینه که دارو مشکلات جانبی بسیاری داره که بعضی از اونا بسیار خطرناک هستن.

قرص لاغری ادیوس adios


به طور کامل خطرناک

اما این تبلیغات چقدر واقعیت دارن؟ کافیه نام «ریلاکر» رو در اینترنت جست وجو کنین تا به یافته های جالبی برسین، تو یه جست وجوی ساده به این نتیجه می رسین که فروش این دارو در کانادا ممنوع اعلام شده و سازمان FDA هم به تموم مصرف کنندگان این دارو اخطار داده مصرف این دارو می تونه مشکلات جدی روی سلامت اونا داشته باشه و نباید اونو مصرف کنن. سازمان بهداشت و سلامت کانادا در بیانیه ای در ۵ مارس ۲۰۰۹ اعلام کرده داروی ریلاکر که به عنوان یه مکمل غذایی کم کننده اضطراب و برطرف کننده چاقی شکمی به بازار عرضه شده، دارویی بسیار خطرناک بوده و عرضه و فروش اون در این کشور ممنوعه.


گول تبلیغات رو نخورین

اول باید در مورد داروهای مدعی لاغری چند مسئله رو روشن کرد، نکته اول این که در روش استاندارد، روشای اصلی لاغری اول از همه الگوی غذایی سالم یا رژیم درمانی هم اینکه ورزشه. چیزی که در جوامع تبلیغ می شه، بدین ترتیبه که بعضی از ادما از ناآگاهیا و علم نداشتن کافی مردم سوءاستفاده می کنن. اینجوری که بعضی از داروها رو به عنوان داروهای چربی سوز معرفی می کنن، این واژه به طور مطلق از دید پزشکی قبول کردنی نیس، وقتی یه فرد عادی کلمه چربی سوز رو می شنوه تصورش از اون دارو اینه که با مصرف اون دارو حتما چربیای ناحیه شکم ، نشیمنگاه و بالای پا، خودبه خود می سوزن، از بین می رن و اون به اندام ایده آل می رسه.


بافتا از بین می رن

کارکرد این داروها اصلا به خاطر سوزوندن چربیا نیس و ممکنه مرکز اشتها و سیری رو در مغز تحریک کنن و فرد به صورت طبیعی اشتها واسه غذا خوردن نداشته باشه یا با تغییر بعضی هورمونا و کارکرد اونا ، دستکاریایی در بدن انجام میدن و تا اون موقع که این دارو مصرف می شه به دلیل تغییراتی که به صورت عجیب در بدن به وجود اومده، دریافت کالری دچار مشکل شده و در مدت طولانی که غذانمی خوره و کالری دریافت نمی شه فرد لاغر شده و بافتای ماهیچه ای درگیر می شه و این واسه سلامت بسیار خطرناکه.


به جای لاغر شدن یویو میشین

به محض کنار گذاشتن این دارو به دلیل حالات روحی و روانی که این دارو روی فرد گذاشته بعد از تموم شدن مصرف، اشتهایی کاذب و بسیار پیدا می شه و خیلی بیشتر از قبل غذا می خوره و این اشتها همیشه به اصطلاح مثل یویو بالا و پایین می شه و هر چقدر در فرد این حالت یویو بیشتر ایجاد شه بیشتر سلامت رو به خطر انداخته و شدیدا ترکیب بدن رو به هم می زنه. این داروا اصلا به هیچ فردی پیشنهاد نمی شن. این داروها به دلیل مشکلات فیزیولوژی که ایجاد می کنن بسیار مشکلات خطرناکی واسه بدن دارن و در بعضی افراد ممکنه حتی موجب کاهش وزن شن اما به دلیل مشکلات بعدی این وزن برگشته و بدن دوباره به حالت قبلی برمیگرده.


گول تبلیغات رو نخورین

این داروها تنوع زیادی دارن که بیشتر اونا مانع اشتهای افراد می شن و معمولا ترکیباتی که در این داروها هست همون ترکیبیه که در بعضی از قرصای روانگردان هم هست که باعث مشکلات روانی در فرد می شه و در بعضی از افراد دچار مشکلات گوارشی شده و بدتر از همه اینا فرد دچار مشکلات روانی زیادی می شه . بیشترین دلیل استفاده مردم از این اجناس به دلیل تبلیغات زیادتر از اندازه این مواده که مردم به دلیل نداشتن آگاهی لازم و اشتیاق واسه به دست آوردن وزن مناسب در کمترین زمان به سمت این اجناس می رن.


هیچ معجزه ای در کار نیس

داروی دیگری که این روزا در اینترنت و شبکه های ماهواره ای بسیار تبلیغ می شه دارویی موسوم به «مجیک اسلیم» است. در تبلیغ این دارو اومده: شرکت East pioneer که یکی از موفق ترین تولیدکننده ها در تولید اجناس لاغریه این محصول رو با نام مجیک اسلیم به فروش میرسونه؛ با این دارو دیگه لاغری سریع و بدون دردسر افسانه نیس. به جربزه میشه گفت این تنها کپسول یا مکمل غذایی در دنیاست که به طور کامل بی خطر و بدون عوارضه. کاهش وزن دست کم ۸ کیلوگرم تو یه ماه و با مصرف یه دوره ۲ ماهه کاهش وزن دست کم ۱۵ کیلوگرمی دارین. ترکیبات این کپسول به گونه ایه که با تنظیم کردن ترشحات داخل بدن و کاهش جذب انرژی دریافتی از ایجاد چربی اضافی جلوگیری کرده و با دفع زوائد سوخت و ساز بدن به شکل معجزه آسایی باعث کاهش وزن می شه و در آخر اندامی مناسب، پوستی لطیف، صاف، سفت و وزن متعادل رو واسه شما به ارمغان می آورد.باحال این که در مورد ترکیبات این کپسول لاغری هم در تبلیغات نوشته شده شامل افشره زنبور عسل، سیب زمینی شیرین چینی، جلبک دریایی، دانه سدر و فیبرهای رژیمی و… است.


سرطان در کمین شماس

اما واقعیت در مورد قرص مجیک اسلیم چیه؟ سازمان نFDA در تحقیقات خود در مورد مجیک اسلیم به یافته های جالبی رسیده: با اینکه ترکیبات تشکیل دهنده این دارو به طور کامل مشخص نشده اما تحقیقات نشون داده این قرصا ۲ ماده شیمیایی داره؛ اولی ماده ایه به نام سیبوترامین که تا حدودی اشتها رو کم می کنه اما در مجیک اسلیم این ماده با دوز بسیار بالا استفاده شده و این در حالیه که اندازه بالای این دارو بسیار خطرناکه. مشکلات دوز بالای این ماده یعنی خشکی دهن، یبوست، افزایش فشار خون، نامنظمی ضربان قلب و ایجاد عکس العملای کبدی و کلیوی. ماده دوم هم فنل فتالینه، دارویی که در واقع یه مسهله اما ثابت شده که این ماده اثرات سرطان زایی داره و مصرف اون در تموم کشورای اروپایی و آمریکایی ممنوعه. این ماده حتی روی DNA هم اثر میذاره و می تونه اثرات سرطان زایی خود رو به نسلای بعدی منتقل کنه.در این گزارش اومده شاید قرصای مجیک اسلیم بتونن وزن رو کم کنن اما مسئله اینه که این دارو بسیار خطرناک نبوده و نباید مصرف شه.براساس اعلام FDA عرضه داروی مجیک اسلیم در آمریکا ممنوعه و در واقع فروش اون جرم حساب می شه.


دارویی که ادعا می شه به طور کامل طبیعیه اما…

داروی دیگری که هم در شبکه های ماهواره ای و هم اینترنت شدیدا تبلیغ می شه داروییه که با اسمای «کپسول لاغری اسلیم» یا «کپسول اسلیم کوئیک» به بازار عرضه می شه. در تبلیغ این دارو اومده: «این کپسولای لاغری از راه آخرین تکنولوژی فرآوری و استخراج از گیاهان طبیعی، میوه و سبزیای آسیایی مورد استفاده واسه هزاران سال در طب سنتی آسیایی تولید می شه. این کپسول شامل سیب زمینی ترش، جاکو، فیبر سیب زمینی شیرین، عصاره Konjak، صمغ کوار و دیگه اجزای طبیعیه که باعث کنترل اشتها و احساس بی احتیاجی به غذا می شه. شما می تونین با اعتماد به نفس سوپر اسلیم رو بدون رژیم غذایی استفاده کنین. این مواد به سرعت چربیای جمع شده در بدن آدم رو حل کرده و سوخت و ساز چربیای سفت و سخت شده رو سریعتر می کنه و از جذب چربیا بعد از خوردن غذا جلوگیری می کنه. در تبلیغ دیگری در مصرف داروی اسلیم کوئیک اومده یام چینی یا یام کوچیک همراه با مواد دیگه باعث کنترل اشتها، احساس سیری، کاهش چربی خون، از دست دادن وزن بدن، دوری از درد معده و مشکلات جانبی شایع می شه. ترکیبات گیاهی دیگری مانند فیبر مانان ـ سلولز سیب زمینی شیرین- پودر گارگوم و … در این محصول هست که این مواد می تونن جلوی اشتها رو گرفته و اونو کنترل کنن تا شخص احساس سیری داشته باشه.


مشکلات زیادی در کمین شماس

کاهش وزن سریع با گیاهان دارویی یکی دیگه از ترفندهای فروشه؛ واقعا داروی اسلیم کوئیک داروییه که از مواد طبیعی تشکیل شده و هیچ آسیب ای نداره؟ در سایتای معتبری چون «اطلاعات دارویی تخصصی» و «هلثی دراگ» می تونین اطلاعات جالبی در مورد این دارو پیدا کنین از جمله اسلیم کوئیک داروییه که ترکیبات اون جلوی اشتها رو میگیره، احتمال تجمع چربی در بدن رو کم می کنه و از احتباس آب در بدن جلوگیری می کنه اما نکته باحال اینه؛ سازندگان دارو مدعی هستن این دارو در کنار داشتن یه رژیم غذایی و برنامه ورزشی اثر می کنه (این نکته ایه که در تبلیغات فارسی به اون اشاره نشده) با اینکه سازندگان دارو مدعی هستن این دارو فقط از مواد طبیعی تشکیل شده اما مواد تشکیل دهنده این دارو ممکنه اثرات برعکس و نامناسبی در بعضی افراد داشته باشه، عوارضی مانند بی قراری، اضطراب، عصبانیت، بی خوابی، تشنگی و اشتهای شدید پس از قطع مصرف دارو از جمله این مشکلات هستن که در درصدی از افراد دیده می شن و البته چیزی که در بالا اومده مشکلات جانبی دارو نیستن در بخش مشکلات جانبی این دارو اومده: «اسلیم کوئیک از موادی تشکیل شده که باعث افزایش ضربان قلب، افزایش احتمالی فشار خون، دفع آب از بدن و کاهش اشتها و همین طور مشکلات خواب و… می شه. مواد تشکیل دهنده این دارو به گونه ایه که در افراد دارای مشکلات قلبی یا عروقی، سابقه فشار خون، افراد دچار مشکلات کلیوی یا آدمایی که داروهای دیگه مصرف می کنن نباید مصرف شه البته هشداری که در آخر اومده هم جالبه، مواد موجود در این دارو به گونه ایه که باعث دفع آب از بدن می شه؛ دفع آب از بدن می تونه مشکلات خطرناکی رو بسازه و همین طور باعث کمبود مواد غذایی و ویتامینای مهم و لازم واسه بدن شه.»


کاهش وزن: فقط ۲ تا ۴ کیلو در ماه

چاقی یه مشکل و یه بیماریه که عوامل زیادی در به وجود اومدن اون دخالت داره که این عوامل شامل مریضیا، عوامل اجتماعی و عوامل ژنتیک هستن که دست به دست هم میدن تا یه فرد نرمال به زیاد شدن وزن یا چاقی برسه. پس برخورد با این مسئله فقط با نگاه پزشکی (درمان با قرص) راه گشا نیس، یعنی نمیشه فقط با خوردن یه قرص درمان شد. این که در تبلیغات این اجناس می گن، ۱۰تا ۱۵کیلو در ماه وزن کم می کنین بسیار دور از ذهنه چون کاهش وزن بی خطر به طور عادی بین نیم تا یه کیلو در هفته یعنی در ماه ۲الی۴ کیلوه. کاهش وزن بیشتر از این مقدار و با شتاب بیشتر مطمئنا عوارضی رو به دنبال داره.


بافت ماهیچه تون از بین میره

کمترین آسیب ای که این اجناس می تونه به مصرف کننده وارد کنه از بین رفتن بافت ماهیچه هاست، اینجوری که توده های ماهیچه ای از بین می رن که در افراد سن بالا تر ممکنه با از بین رفتن توده های استخوانی هم همراه باشه. کاهش وزن یه فرد در کمترین زمان ممکن رو نمیشه مزیت نامید، مگه در شرایط و موارد خاص مثل آدمایی که واسه کاهش وزن عملای زیاد جراحی انجام میدن اما به طور عادی و چاقیای عادی، این روش ها به طور کامل غیرعلمی به حساب میان.


فقط با خوردن یه قرص؟!

وقتی از چاقی به عنوان یه مریضی یاد می شه که عوامل زیادی در ایجاد اون دست دارن به این معناست که درمان اون به آسونی صورت نمی گیره. اگه قرار باشه با خوردن یه قرص خیلی راحت وزن رو کم کرد دیگه در هیچ جای دنیا هیچ پزشکی در این مورد تحقیق نمی کرد. طی تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده، کالاهایی رو که به عنوان داروهای گیاهی عرضه می کنن در اصل مواد شیمیایی دارن که باعث کاهش اشتها می شن که این مواد اگه در داروهای مجاز به مقدار کمی تجویز می شه در این داروها گاه ها تا ۱۰ برابر استفاده می شه.


دارویی به عنوان چربی سوز نداریم

صرف این که یه ترکیب دارو گیاهیه دلیل بر بی خطر بودن اون دارو و صرف این که یه دارو شیمیاییه به معنی بد بودن و خطرناک بودن اون نیس. خیلی از داروهای غربی از گیاهان درست می شن اما همین داروها در دوز بالا بسیار خطرناکه. خیلی از داروهای شیمیایی هم هست که در دوزهای بسیار زیاد هم مصرف کننده رو دچار مشکل نمی کنه. چیزی که مشخصه اینه که با اطمینان می شه گفت؛ تا این لحظه هیچ دارویی با عنوان چربی سوز در دنیای پزشکی و داروسازی کشف نشده. هیچ راه میان بر و معجزه ای واسه کاهش وزن وجود نداره و تنها روش و مناسب ترین روش واسه کاهش وزن تغییر دادن روش زندگی و تغذیه مناسب به همراه فعالیتای بدنیه و می تونیم بگیم که تغذیه بسیار مهم تر و موثرتر از حرکات ورزشیه. فرد چاق یه شبه چاق نشده که بتونه یه شبه اونو نابود کنه.

در آخر پیشنهاد من اینه که: « ره صد ساله رو نمیشه تو یه شب طی کرد» پس شکیبا باشین.

موارد به کار گیری قرص آسپرین

قوی ترین آنتی بیوتیکای طبیعی و خونگی

دارو کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *