بهترین راه واسه مواظبت از کبد رعایت یه سبک زندگی سالم واسه پیشگیری از هرگونه بیماریه اما در صورت بروز کبد چرب راهکارهای درمانی چیه؟

دلیل بروز کبد چرب چیه؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و فوق تخصص گوارش و کبد، مریضی کبد چرب رو آسیب زندگی مدرن بیان کرد و گفت: شاید تا ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته اونقدر که امروز رایجه کبد چرب نبود اما رواج این مریضی به دلیل تغییر روش زندگی که ناراحت از شرایط اجتماعی، زندگی شهر نشینی، نبود جنب و جوش، مصرف اضافی کالری در بدنه.

 به گزارش ایسنا، دکتر “صدیق درویش مقدم” با بیان اینکه وقتی می گیم کبد چربی پیدا کرده که بیشتر از ۵ درصد از وزن کبد رو چربی اشغال کرده باشه گفت: کبد چرب در هر طیف سنی از بچه تا بزرگسالان دیده می شه طبیعیه با افزایش سن اندازه چربی کبد هم بیشتر می شه.

ایشون با بیان اینکه یکی از دلایل کبد چرب چاقیه که قسمت کلی اون افزایش مصرف کالری در بدنه چون فرد غذای اضافی استفاده می کنه، اما در بدن سوخته نمی شه گفت: بدن آدم به صورت میانگین حدود دو هزار کیلو کالری در ۲۴ ساعت نیاز داره که اضافه بر این رقم هرچه استفاده شه، مشکلات جور واجور بوجود میاره و یه قسمت از این مشکلات  ایجاد کبد چربه.

درویش مقدم تاکید کرد: افزایش مصرف خوراک، نوع خوراک و زندگی بدون جنب و جوش عامل اصلی ایجاد کبد چربه.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه کبد چرب غیر الکلی نتیجه زندگیای امروز شهریه اضافه کرد: کبد چرب در اثر بیماریای خیلی از جمله مصرف الکل، بیماریایی که مخصوص کبده و مصرف بعضی از داروها ایجاد میشه.

درویش مقدم گفت: مریضی دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا و چاقی، می تونه باعث ایجاد کبد چرب شه.

: نوع چاقی که باعث ایجاد کبد چرب می کنه، چاقی شکمیه، هر گاه چربی در قسمت شکم و فضای شکم ذخیره شه در داخل کبد هم جمع شدن پیدا می کنه.

ایشون گفت: کبد چرب علامت نداره و وقتی که علامت  دار شه بدیش اینه کبد دچار آسیب شده.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: رعایت رژیم غذایی مناسب، داشتن فعالیت فیزیکی و ورزشی می تونه از بروز مریضی کبد چرب در افراد جلوگیری کنه.

واسه درمان کبد چرب چه بخوریم؟

چربی در بخش های مختلفی از بدن واسه تامین انرژی ذخیره می شه. بخشی از کبد هم از چربی تشکیل شده اما بالا رفتن حجم چربی ذخیره شده در کبد نشونه مریضی کبد چرب است.

دو نوع مریضی کبد چرب هست: کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی. هم اینکه در زنان شاید به دلیل بارداری دچار مریضی کبد چرب شن.

درمان اصلی واسه بیماران کبد چرب تغییر در رژیم غذایی و ورزش کردنه. با اینکه بعضی افراد باید واسه درمان های بیشتر به دکتر مراجعه کنن. رژیم غذایی واسه مریضی کبد چرب شامل شکل های جور واجور مختلفی از خوراکی ها می شه. کاهش کالری مصرفی و خوردن مواد غذایی طبیعی و شامل فیبر بالا نقطه شروع خوبیه. مصرف خوراکی های شامل کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و پروتئین می تونه به احساس سیری و تامین انرژی کمک کنه.

بعضی افراد تمایل دارن واسه درمان این مریضی رژیمای غذایی خاص مثل رژیم گیاهی یا مدیترانه ای داشته باشن.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، علاوه بر این پیشنهاد ها، خوراکی های خاصی وجود دارن که ممکنه واسه مبتلایان به مریضی کبد چرب مناسب باشن. بعضی از این مواد خوراکی به درد بخور عبارتند از:

یافته های یه بررسی نشون می دهد مصرف مکمل های پودر سیر، وزن بدن و چربی رو در مبتلایان به مریضی کبد چرب کاهش می دهد.

اسیدهای چرب امگا ۳

بازبینی نتیجه یه بررسی نشون دهنده اون هستش که اسیدهای چرب امگا ۳ سطح چربی کبد و کلسترول HDL رو در بیماران گرفتار به کبد چرب کاهش می دهد.

قهوه شامل اسید کلروژنیکه. ترکیبی که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داره هم اینکه به کاهش کلسترول و فشار خون کمک می کنه. علاوه بر این، قهوه به حفظ بدن در برابر مریضی کبد چرب غیرالکلی کمک می کنه. اضافه کردن قهوه به وعده صبحونه در رژیم غذایی مبتلایان به اسید چرب مهمه.

مصرف نوعای جورواجور سبزیجات واسه مریضی کبد چرب خوبه اما بروکلی یکی از گیاهانیه که باید نسبت به جا دادن اون در رژیم غذایی توجه خاصی داشت. بررسی ها نشون می دهد مصرف دراز مدت بروکلی از تشکیل چربی در کبد موش ها جلوگیری می کنه.

چای

مصرف چای واسه اهداف پزشکی روشیه که از هزاران سال قبل کاربرد داشته. هم اینکه یافته های یه تحقیق نشون می دهد چای سبز به طور خاص به کم شدن اندازه چربی بدن و چربیِ خون کمک می کنه.

مغز گردو پر از امگا ۳ه. بررسی انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ نشون دهنده اون هستش مصرف گردو کارکرد کبد رو در بیماران گرفتار به کبد چرب غیر الکلی بهبود می دهد.

آووکادو پر از چربی های خوبه و شامل مواد مغذی ضد التهابی و فیبر محلوله که به کاهش قند خون و استرس اکسیداتیو کمک می کنه.

بعضی از پروتئین ها به حفظ بدن در برابر مریضی کبد چرب کمک می کنن. سویا هم به متعادل نگه داشتن اثرات مصرف کربوهیدرات های ساده بر بدن کمک کرده و سطح قند خون رو کاهش می دهد.

واسه درمان کبد چرب چه بخوریم؟

مریضی کبد چرب چیه؟

ایسنا سلامت کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *