همه چیز درباره کم خونی

مریضی کم خونی یا آنمی (Anemia) وقتی ظاهر میشه که تعداد هموگلوبین خون کاهش پیدا کنه. هموگلوبین به گلبولای قرمز خون در حمل اکسیژن از ریه به تموم اندامای بدن کمک می کنه. رنگ قرمز خون هم به دلیل وجود هموگلوبین اون هستش.

به گزارش آلامتو به نقل از مشرق نیوز؛ دلیل بعضی از موارد کم خونیا، مسائل تغذیه ایه و بعضی به تغذیه ربطی نداره، اما با تغییر روش تغذیه میشه اونا رو درمان کرد. در مورد اول باید گفت کمبود شدید پروتئین، آهن، ویتامین ب ۱۲، اسید فولیک و یا کمبود یه سری از ویتامینا و بیوتین و ویتامین ب ۶ به کم خونی منتهی می شن.

شکل های جور واجور نادر کم خونی به دلیل کمبود شدید دریافت مس و یا عناصر دیگه اتفاق می افته.

شایع ترین شکل های جور واجور کم خونی تغذیه ای در کشور ما به دلیل کمبود آهن، پروتئین و کمبود اسید فولیک در دوران بارداری اتفاق می افته که طبیعیه چون سوءتغذیه عامل بروز اون هستش و با اصلاح روش تغذیه میشه اون رو درمان کرد البته در مواردی میشه از مکملا و در موارد نادرتری از تزریق خون به مریض واسه درمان استفاده کرد.

کم خونی به دلیل خونریزی شدید پس از یه عمل جراحی کلی، اهدای خون خیلی وقتا تکراری، بعضی انگلا، مصرف داروهای خاص، بیماریای بدخیم مثل سرطان ممکنه اتفاق بیفته که باید با در نظر گرفتن نظر متخصص درباره عامل اصلی کم خونی و درمان لازم اراده کردن شه.

نشونه هایی از دچار شدن به کم خونی

  • اگه بیشتر اوقات غذاهای پروسه شده و آماده بخورین، یا بعضی وعده‏های غذایی (مثل صبحونه) رو از برنامه غذایی تون خط بزنین، یا ریزه خواری داشته باشین، یا از همه گروه های غذایی استفاده نکنین، ممکنه آهن و بقیه مواد مغذی رو به مقدار کافی نگیرین. در این صورت، اگه علائم گفته شده در بالا رو داشتین، شاید دچار کم‏خونی هستین.
  • کم ‏خونی می‏تونه در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب کم آهن در بدن به وجود بیاد. تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خونه. اگه فکر می‏کنین دچار کم‏خونی هستین، حتماً به دکتر مراجعه کنین.
  • اگه نسبت به کم‏خونی خود شک دارین، هیچوقت مقادیر بالای مکمل‏های آهن رو مصرف نکنین، چون دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زاست و مشکلات بدی داره.

واسه تشخیص قطعی کم‏خونی باید به دکتر مراجعه کنین و خودتون براساس علائم بالا نمی‏تونید بگید حتما دچار کم‏خونی هستین، چون علائم کم‏خونی می‏تونه مشابه علائم بقیه مریضی‏ها باشه و کمبود آهن به تنهایی، دلیل بروز کم‏خونی نیس.

علل کم خونی فقر آهن

هر شرایطی که به از دست دادن آهن (به هر طریقی) و جانشین نشدن اون برسه، به کم خونی فقر آهن منجر می شه. از دست دادن آهن ممکنه به صورت خون ریزی از دستگاه گوارش و … باشه. دستگاه گوارش محل شایعی واسه از دست دادن خون به صورت مریض گونه س.

از جمله علل کم خونی فقر آهن میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدخیمیای دستگاه گوارش، زخمای معده و اثنی عشر، انگلا و … .
  • آدمایی که بنا به دلیلی باید مرتباً خون بدن (مثلاً به دلیل افزایش بیمارگونه در تعداد سلولای قرمز خون) هم در برابر کم خونی فقر آهن هستن.
  • کمبود آهن در رژیم غذایی موجب از دست دادن جایگزینی مناسب واسه آهن از دست رفته می شه.
  • افزایش نیاز در نوجوانان یا خانمای باردار هم دلیل شایع دیگه ایه.

اگه بخوایم شرایط به وجود آورنده کم خونی فقر آهن رو به طور خلاصه مرور کنیم، می تونیم اونا رو به عنوان عواملی در نظر بگیریم که باعث تخلیه ذخایر آهن بدن می شن که شامل موارد زیره:

  1. رشد سریع در شیرخوارگی و نوجوونی
  2. اهدای بیشتر از اندازه خون
  3. مصرف کم آهن در غذاها

به دنبال تخلیه ذخایر آهن، ساخت گلبولای قرمز در خون ادامه پیدا میکنه و این در حالیه که آهن در دسترس این سلولا نیس، اینطوری مقدار آهن به کار رفته در اونا کم میشه و این به بروز علایم جور واجور منجر می شه.

درمانای کم خونی

تعیین نوع و روش درمان به عواملی مانند سن مریض، وضعیت سلامتی و پزشکی اون، اندازه و شدت کم خونی فقر آهن و دلیل ایجاد کننده اون، تحمل مریض واسه درمان و … بستگی داره.

اول از همه، مصرف غذاهای با آهن بالا پیشنهاد می شه مثل: گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی و حبوبات .

از طرف دیگه امروزه فرآورده هایی به صورت قرص و … هست که شامل آهنه و می تونه ذخایر تخلیه شده رو به حالت طبیعی برگرداند. از مشکلات این داروها، ایجاد ناراحتی گوارشیه که مریض نمی تونه اون رو تحمل کنه.

به خصوص اینکه بهتره این داروها با معده خالی یا همراه با آب پرتقال مصرف شن و این حالت به آسیب ناراحتی گوارشی دامن می زنه. یادتون باشه که باید همیشه این داروها رو مثل هر داروی دیگری، دور از دم دست کودکان نگهداری کنین.

در مواردی نیاز به مصرف آهن به صورت تزریقیه. نکته مهم در درمان اینه که در صورت بروز مشکلات، دکتر معالج خود رو باخبر کنین تا اقدامات لازم انجام بشه و تحت هیچ شرایطی به صورت خودسرانه دارو رو قطع یا شروع نکنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

درمان فقر آهن مشرق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *