Probiotics

قبلاً مقاله ای درمورد «» رو منتشر کردیم اما اگه هنوزم پروبیوتیکها واسه شما سوال هستن با ما در این مقاله همراه شید تا همه چیز درباره پروبیوتیکا رو بفهمین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ شاید مدتیه که نام «پروبیوتیک» رو بیشتر می شنوین. شاید هم در زمانایی که مشغول خرید خصوصا اجناس لبنی هستین چشم تون به این واژه افتاده و می بینین که بعضی با دیدن اون، به سرعت محصول رو انتخاب می کنن و در داخل سبد خرید خود قرار میدن. حتی ممکنه در داروخونه به این نام برخورد کرده باشین.

حالا که درباره این ماده تبلیغات زیادی خصوصا در شبکه های اجتماعی صورت میگیره و خبرهای در رابطه دست به دست در میان کاربران می شه، بهتره شما خوانندگان هم با این واژه آشنایی بیشتری داشته باشین.

پروبیوتیک چیه؟

این ماده در خیلی از خوردنیا پیدا میشه و می تونه به صورت قرص هم مصرف شه با این حال مانند ویتامین و مواد معدنی نیس. پروبیوتیک یه جور باکتری خوبه. به گفته دکتر «تیپورا شاینهوس»، پروبیوتیک در واقع یه جور میکرواورگانیسمه و وقتی که اندازه مشخص و مناسبی واسه اون تعریف شده باشه خوبه.

ایشون اضافه می کنه: “بعضی از امتیازات پروبیوتیک اینه که می تونه از خیلی از عفونتا جلوگیری به عمل آورد و با بیماریا مقابله کنه، به هضم بهتر غذا کمک کنه و شاید به سلامت سیستم ایمنی بدن برسه.”

دلیل تنوع بالای پروبیوتیکا

اگه در مورد باکتریا اطلاع کمی هم داشته باشین، میدونید که شکل های جور واجور زیادی دارن. سلولای باکتریایی در بدن شما به نسبت ۳ به یه افزایش پیدا می کنن و اگه بخوایم تخصصی تر به دامه بحث بپردازیم، به نظر می رسه بیشتر از اینکه یه آدم باشین، حشره هستین. همین امر دلیل می شه که در داروخونه محل شما هم مانند تموم داروخانه ها، شکل های جور واجور زیادی پروبیوتیک وجود داشته باشه.

دکتر «کیث آیوب» پیشنهاد می کنه که اگه به شناختن بیشتر پروبیوتیکا علاقمند هستین، می تونین از کتاب راهنمای اون استفاده کنین.

نقش پروبیوتیک در بدن چیه؟

در وقتی که آنتی بیوتیک مصرف می کنین یا به منطقه ای سفر می کنین که وضعیت آب خیلی مناسبی نداره شاید به شکم روش گرفتار شید. اولین درمانی که می تونه به شما کمک کنه و وضعیت شکم تون رو بهتر گردونه، پروبیوتیکا هستن.

تحقیقات و پژوهشای انجام شده در این مورد نشون میده که پروبیوتیک می تونه در درمان «سندرم روده تحریک پذیر» و بقیه بیماریای طولانی گوارشی، مشکلات پوستی مثل اگزما، عفونتای ادراری و واژن و حتی بهتر شدن وضعیت دهن و دندون اثر داشته باشه.

چه کسائی باید پروبیوتیک مصرف کنن؟

جواب کوتاه به این سئوال اینه که همه افراد و در تموم سنین بسته به وضعیت بدن و سبک زندگی خود باید از پروبیوتیکا استفاده کنن. حتی اگه هیچ مشکلی در روند سلامت خود مشاهده نمی کنین، بهتره این ماده رو مورد استفاده بذارین.

دکتر «اسوتلانا کوگان» نویسنده کتاب «پایان بردگی با رژیم غذایی»، در این مورد میگه آدمایی که از رژیمای غذایی بدون گلوتن پیروی می کنن، یکی از میکرواورگانیسمایی چون مخمر که بدن به اون نیاز داره رو حذف می کنن. وقتی که می خواین شروع به خوردن مکمل پروبیوتیک کنین حتما با دکتر خود مشورت کنین چون که نمی تونین همیشه و تا آخر عمرتون از قرصای اون استفاده کنین.

کوگان میگه: “من به بیمارانم مکملای پروبیوتیک رو در فواصل موقتی و در کنار رژیمای غذایی و سبک زندگی مناسب تجویز می کنم. این به وضعیت سلامت پایدار در اونا می رسه.”

جذب پروبیوتیکا از مواد غذایی

می تونین بدون مصرف قرصای پروبیوتیک اون رو از راه مواد غذایی دریافت کنین. شاید واسه تون پیش اومده که بعد از میل کردن غذا، دچار نفخ و باد کردن شکم شده باشین و تصمیم بگیرین که از مکملای پروبیوتیک استفاده کنین. اما قبل اینکه به سراغ قرص برید بهتره خوراکیای شامل این ماده رو مورد امتحان بذارین.

دکتر کوگان میگه: ” واسه این کار با ماست و کفیر شروع کنین که در هر فرهنگ غذایی وجود دارن و میشه خیلی راحت اونا رو در رژیم غذایی روزانه تعبیه کرد. هم اینکه خوبه که از غذاهای «پری-بیوتیک» که دارای شکل های جور واجور فیبرهای غذایی و واسه باکتریای بدن هم مناسبه مصرف شه.”

مثلا، می تونین از پیاز، سیر، همه میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات استفاده کنین.

راهنمای خرید مکمل پروبیوتیک

همونجوریکه واسه خریداری بقیه مواد غذایی و باخبر شدن از مواد تشکیل دهنده اون برچسب اونا رو مطالعه می کنین، در مورد پروبیوتیک هم همین کار رو انجام بدین و اون رو از راه کارخانه های معتبر غذایی و دارویی بخرین. پیشنهاد می شه در مورد مصرف مکملای اون هم به علامت استاندارد سازمان جهانی بهداشت توجه داشته و حتما با دکتر خود مشورت کنین.

صبور باشین

بهتره بدونین واسه ایجاد تعادل در بدن پس از مصرف پروبیوتیک زمان لازمه. اگه از «سندرم روده تحریک پذیر» رنج می برید یا همیشه مجبورین به سرویس بهداشتی برید، مصرف پروبیوتیک نمی تونه یه شبه تموم این مشکلات رو در شما برطرف کنه و معجزه گر باشه.

دکتر آیوب میگه، مدتا زمان میبره تا مصرف پروبیوتیک تاثیر خود رو بزاره چون که فضای درون شکم فقط در عرض یه شب تغییر نمی کنه. اگه می خواین وضعیت شکم خود رو بهتر کرد باید با صبر و حوصله فضای خوبی رو واسه اون به وجود بیارید.

چه ویتامینی واسه روحیه خوبه؟

شکل های جور واجور مکمل روی

ما مکمل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *