ویتامینای گروه بیb-vitamins

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ ویتامینهای گروه ب عبارت هستن از دسته ای از ویتامین های محلول در آب که شامل موارد زیر می شن:

  • تیامین (ب۱)
  • ریبوفلاوین (ب۲)تا مبن عنوان مرغ گوساله
  • نیاسین (ب۳)
  • اسید پانتوتنیک (ب۵)
  • پیریدوکسین (ب۶)
  • بیوتین (ب۷)
  • اسید فولیک (ب۹)
  • کوبالامین (ب۱۲)

ویتامین های گروه ب کلا در چرخه متابولیسم سلولی نقش دارن بنابر این موجب افزایش متابولیسم بدن شده و رشد و تقسیم سلول ها رو زیاد می کنن. این ویتامین ها در کارکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی نقش دارن؛ و واسه سلامت پوست و ماهیچه ها لازمن.

ویتامینهای گروه B باعث کاهش استرس و افسردگی، و سلامتی پوست و اعصاب می گردند. هم اینکه در تحقیقی نشون داده شده است که آدمایی که ویتامین ب زیادی در خون خود دارن حتی اگه سیگاری باشن با خطر کمتری در دچار شدن به سرطان ریه مواجه هستن.

ویتامین B1

“ویتامین B۱” یا “تیامین” واسه آزاد کردن انرژی از چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها لازمه. این ویتامین، اعمال متابولیکی مختلفی رو در سیستم اعصاب، سلول های خونی و عضلات انجام می دهد. این ویتامین واسه رشد بچه ها و باروری در بزرگسالان لازمه.

ویتامین B2

ویتامین B۲، واسه کارکرد درست غده تیروئید و سوخت و ساز بدن مهم فوق العاده زیادی می باشه. منابع غذایی دارای این ویتامین عبارتند از: شیر، جگر و قلوه، بادام، پنیر، تخم مرغ، گندم، سبزیجات برگ سبز و غلات وسبزی شاهی …

ویتامین B۳

ویتامین B۳ هم مثل ویتامین B۲، واسه تولید هورمون تیروئید لازم می باشه. این ویتامین هم اینکه یه تیکه از عامل تحمل گلوکز می باشه و هروقت که قند خون بالا بره، آزاد می شه. منابع غذایی این ویتامین یعنی: سبوس گندم، جگر، تن، بوقلمون، مرغ، گوشت، تخم مرغ، ماهی سالمون (آزاد)، جو، پنیر، میوه خشک و برنج قهوه ای و مخمر یافت می شه.

ویتامین B۵

ویتامین B۵ انرژی بدن رو زیاد می کنه، توانایی بدن رو واسه سوزوندن چربی ذخیره شده افزایش می دهد و تحمل رژیم لاغری رو واسه شما قابل قبول تر می کنه.

هر گونه کمبود این ویتامین به مقدار چربی مصرف شده بستگی داره. این ویتامین، در تولید انرژی و کارکرد درست غده فوق کلیه (آدرنال) نقش داره. منابع این ویتامین یعنی: جگر و قلوه، گوشت، مرغ، آجیل، سبوس گندم، تخم مرغ، جو، لوبیا، نون گندم و سبزیجات برگ سبز.

ویتامین B۶

ویتامین B۶، به کمک عنصر معدنی روی، روی هضم مواد غذایی اثر می گذارد. هم اینکه در ساخت هورمون های تیروئیدی و سوخت و ساز بدن نقش داره. منابع غذایی اون عبارتند از: سبوس گندم، جو، ساردین، مرغ، گوشت، برنج قهوه ای، کلم، میوه خشک و تخم مرغ.

ویتامین B۹

ویتامین B۹ یا اسید فولیک، واسه زنان خوبه. در تکامل لوله عصبی و حفظ سلامت نخاع جنین درزمان بارداری نقش مؤثری داره. غذاهایی که شامل اندازه خیلی از اسید فولیک هستن شامل؛ جگر، عدس، سبوس برنج، مخمر آبجو، آرد سویا، نخود چشم بلبلی، لوبیای مرمری، لوبیا قرمز، بادام زمینی، اسفناج، برگ شلغم، گندم، کدو تنبل (کدو حلوایی)، مارچوبه، پرتقال وآجیل.

ویتامین B12

ویتامین B۱۲، از اعصاب و سلول های خونی مواظبت می کنه. اگه سن شما بالای ۵۰ ساله، بدنتون به مقدار بیشتری از این ویتامین احتیاج داره. کمبود این ویتامین موجب کم خونی، تخریب اعصاب و کمبود حافظه می شه. منابع غذایی اون عبارتند از:جگرگوساله، ماهی آزاد، فیله گوساله، تخم مرغ.

کولین اسید چرب

کولین (Choline) جزئی از ویتامین های گروه B می باشه و یه ویتامین واقعی نیس (Vitamin B4). کولین واسه متابولیسم و سوخت و ساز چربی خوبه. کولین رو واسه سوزوندن چربی در بدن استفاده کنین. این ماده بسیار مهم می باشه. اگه مقدار کولین در بدن شما خیلی کم باشه، چربی اضافی در کبد جمع می شه. منابع کولین یعنی: دل و جگر گاو، زرده تخم مرغ، گل کلم، خیار و بادام زمینی.

اینوزیتول

اینوزیتول، هم مانند کولین جزئی از ویتامین های گروه B می باشه و در -Inositol[۱ بدن ساخته می شه. اینوزیتول با کولین به متابولیسم چربی ها کمک می کنن. منابع اون عبارتند از: دل و جگر گاو، گندم، سویا، تخم مرغ، آجیل.

کمبود ویتامین چه نشونه هایی داره؟

خواص ویتامین B3 واسه بهبود شنوایی

مجله سلامت ویتامین ویتامین B

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *