10 Reasons Why Oxytocin Is The Most Amazing Molecule In The World

هورمونای زیادی در بدن ما وظیفه خود رو انجام میدن اما همه اونا بدون وجود اکسی توسین نمی تونن حس خوشبختی واقعی رو واسه ما بسازن.

رابطه بین اکسی توسین و عشق چیه؟

اکسی توسین هورمون و انتقال دهنده عصبیه که در زایمون و شیردادن به نوزاد دخالت داره. این هورمون هم اینکه به همدردی و همدلی، اعتماد، فعالیت جنسی و ایجاد رابطه هم در رابطه هستش.

اکسی توسین بعضی وقتا از اوقات به عنوان هورمون عشق در نظر گرفته می شه چون سطح اون در طول بغل کردن و ارگاسم زیاد میشه. این هورمون می تونه درمان موثری واسه شرایطی مثل افسردگی، اضطراب و مشکلات روده ای باشه.

هورمون اکسی توسین در هیپوتالاموس تولید می شه. همونطور که میدونید هیپوتالاموس بخشی از مغزه. زنان معمولا سطح بالاتری از اکسی توسین رو نسبت به مردان دارن.

هورمون اکسی توسین چیه؟

اکسی توسین هورمون و انتقال دهنده عصبیه که در هیپوتالاموس تولید می شه. از اون جا، هورمون به غده هیپوفیز منتقل می شه و بوسیله اون منتشر می شه. همونطور که میدونید غده هیپوفیز در پایه مغز قرار داره.

این هورمون نقش مهمی در سیستم تولید مثلی زنان داره و روی فعالیت جنسی، زایمون، شیر دادن به نوزاد اثر داره. تحریک نوک سینه ها، ترشح این هورمون رو بیشتر می کنه.

در طول درد زایمون، اکسی توسین حرکت رحم رو بیشتر می کنه و موجب منقبض شدن عضلات اون می شه. وقتی که دهانه رحم و واژن واسه زایمون عریض تر و باز تر می شه، اکسی توسین ازاد می شه.

این عریض شدن با افزایش انقباضات بیشتر می شه. هورمون اکسی توسین کارکردهای اجتماعی هم داره. این هورمون روی رفتارای اجتماعی، ایجاد گروه، تشخیص اجتماعی و بقیه فعالیتای اجتماعی اثر میذاره.

حقایقی در مورد اکسی توسین:

در ادامه تلاش می کنیم بعضی از حقایق کلیدی در مورد اکسی توسین رو با هم مرور کنیم. واسه کسب جزییات بیشتر باقیِ مقاله رو بخونین.

  • اکسی توسین در هیپوتالاموس تولید می شه و در طول رابطه جنسی، زایمون، شیر دادن به نوزاد و عملکردهای تولید مثلی منتشر می شه.
  • اکسی توسین خاصیت فیزیکی و روحی داره و می تونه رفتارای اجتماعی و احساس افراد رو تحت تاثیر خود بذاره.
  • اکسی توسین به عنوان دارو به خاطر شرایط زایمانی یا بیماریای مربوط به زنان تجویز می شه و می تونه به زایمون کمک کنه.
  • تحقیقات انجام شده نشون میده اکسی توسین می تونه به آدمایی که مشکل ASD، اضطراب و سندرم روده تحریک پذیر دارن کمک کنه.

اکسی توسین به عنوان دارو:

اکسی توسین به عنوان داروی تجویزی تحت نام پیتوکین تولید می شه. تحت نظر دکتر، تزریق اکسی توسین می تونه باعث انقباض در طول زایمون شه. این ماده به کاهش خونریزی پس از زایمون هم کمک می کنه. مشکلات جانبی این دارو در برگیرنده ضربان قلب سریع و خونریزی غیر عادیه.

اگه مقدار زیاد اکسی توسین به سرعت وارد بدن شه می تونه به پارگی رحم منجر شه.

اکسی توسین می تونه انقباضات رحمی رو بیشتر کنه و خونریزی بعد از زایمون یا سقط جنین رو کنترل کنه. این هورمون به طور دارویی واسه تحریک سقط یا کامل کردن سقط هم به کار میره.

هورمون اکسی توسین

هورمون اکسی توسین

اکسی توسین و احساسات:

وقتی که اکسی توسین وارد جریان خون می شه روی رحم و ایجاد شیر اثر میذاره اما وقتی که به بخشای خاصی از مغز آزاد می شه می تونه رفتارای احساسی، شناختی و اجتماعی رو تحت تاثیر خود بذاره. یکی از تحقیقات مروری روی اکسی توسین نشون میده تاثیر این هورمون روی رفتارای اجتماعی و پاسخای احساسی به آرامش، اعتماد و پایداری روحی و روانی منجر می شه.

اکسی توسین مغز می تونه پاسخای استرس زا رو کم کنه که از جمله این پاسخا میشه به اضطراب اشاره کرد. این اثر در گونه های مختلفی دیده شده. هورمون اکسی توسین به عنوان جز مهم سیستم مواد شیمیایی عصبی پیچیده در نظر گرفته می شه که به بدن اجازه میده خود رو با شرایط احساسی مهم وفق دهد.

هورمون اکسی توسین هورمون عشقه؟

در سال ۲۰۱۲، محققان گزارش کردن آدمایی که در مرحله اولیه عاشقی بودن، سطح بالایی از اکسی توسین رو در بدن خود داشتن. این سطح از اکسی توسین دست کم واسه ۶ ماه وجود داشت.

فعالیت جنسی هم با تحریک انتشار اکسی توسین بیشتر می شه و می تونه نقش مهمی در نعوظ یا ارگاسم داشته باشه.

دلیل این هنوز به طور کامل مشخص نیس اما در زنان این موضوع ممکنه به خاطر افزایش حرکت رحم باشه که به رسیدن اسپرم به مقصد کمک می کنه. بعضی از محققان می گن که ارتباطی بین غلظت اکسی توسین و شدت ارگاسم هست.

این موضوع به همین سادگیه؟

در سال ۲۰۰۶ محققان گزارش کردن که سطح بالایی از اکسی توسین و کورتیزول رو در زنائی که خلا روابط اجتماعی داشتن پیدا کردن. این افراد رابطه منفی با عشق اولیه خود داشتن. همه شرکت کنندگان در طول یائسگی هورمون درمانی رو دریافت کرده بودن.

تحقیقات حیوونی نشون داد سطح بالای دو هورمون استرس و اکسی توسین در آنایی که از هم جدا شده بودن بیشتره. با اینحال وقتی که به حیوانات دوز خاصی از اکسی توسین داده شد، سطح اضطراب، استرس قلبی، افسردگی کم شد.

این موضوع نشون میده استرس می تونه تولید داخلی هورمون رو زیاد کنه اما دوز خارجی می تونه به کاهش استرس کمک کنه. روشنه که فعالیت اکسی توسین اون طور که ما فکر می کنیم ساده نیس.

یکی از تحقیقات مروری منتشر شده در سال ۲۰۱۳ اخطار میده که اکسی توسین به جای اثر خاص، اثر عمومی داره و به تنهایی نمی تونه روی پروسه های پیچیده ای که واسه شناخت اجتماعی خاص نیازه اثر داشته باشه.

نویسندگان این مطالعه می گن که اشتیاق همکاری و مشارکت شاید به واسطه اضطراب در مرحله اول هدایت می شه.

با این وجود به نظر می رسه اکسی توسین با رفتارای اجتماعی مثل مراقبت مادرانه، رابطه بین زن و شوهر، رفتارای جنسی، خاطرات اجتماعی و اعتماد در ارتباطه:

اثر رفتاری اکسی توسین:

دریافت اکسی توسین از راه اسپری بینی به محققان اجازه داد اثر اون روی رفتار افراد رو سبک سنگین کنن.

در سال ۲۰۱۱ یکی از تحقیقات منتشر شده در Psychopharmacology نشون داد که اکسی توسین داخل بینی می تونه درک افراد در خودشون در موقعیتای اجتماعی رو بهتر کنه و صفات شخصیتی مثل گرم بودن، اعتماد، خوش بین بودن و خوشروبودن رو زیاد کنه.

یکی از تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشون میده این هورمون می تونه باعث وفاداری مردان به زنان شه و اینکار با فعالسازی مرکز جایزه دهی در مغز انجام می شه. در مطالعه سال ۲۰۱۴، محققان نشون دادن آدمایی که از راه اسپری بینی اکسی توسین دریافت کرده بودن احساسات خود رو بیشتر از بقیه افراد در چهره شون نشون می دادن.

اثر روحی و روانی اکسی توسین:

اکسی توسین یکی از درمانای احتمالی واسه فوبیای اجتماعی، اوتیسم، افسردگی پس از زایمونه. محققان می گن که هورمون اکسی توسین می تونه سلامت فردی رو بهتر کنه و همین امر می تونه واسه آدمایی که مشکلات روحی و روانی دارن به درد بخور باشه.

اونا فکر می کنند که به کار گیری اکسی توسین می تونه به آدمایی که از شرکت در اجتماع دوری می کنن هم به درد بخور باشه. آدمایی که به طور دائم از ترس و ناتوانی واسه اعتماد به بقیه رنج می برن هم می تونن از اکسی توسن نفع ببرن.

کودکان گرفتار به اوتیسم هم می تونن از اکسی توسین کمک بگیرن. در سال ۲۰۱۳ یکی از تحقیقات انجام شده نشون داد سطح اکسی توسین در مغز روی ۱۷ کودک و درک اونا از تصاویر اجتماعی و غیر اجتماعی اثر گذاشته.

اکسی توسین نقش مهمی در مدیریت خشم داره. محققان می گن که پلی مورفیسمای خاصی از ژن گیرنده اکسیتوسین (OXTR) با افزایش تمایل واسه عکس العمل به شرایط عصبانی کننده ربط داره. به طور خاص، فرق در ژن OXTR می تونه روی تنظیم روابط بین الکل و رفتارای تهاجمی اثر بزاره.

کاربرده های اکسی توسین:

به نظر می رسه اکسی توسین باعث افزایش آزاد شدن پروستاگلاندین E2 در دیواره سلولی روده می شه. همین امر به بازسازی اسیبای روده کمک می کنه و از بروز اینجور اسیبایی از بدن مواظبت می کنه.

اگه همچین چیزی تایید شه میشه از اکسی توسین واسه درمان درمان آسیب روده به وجود اومده بوسیله کاربرد شیمی درمانی یا رادیوتراپی استفاده کرد و مواردی مثل سندرم روده تحریک پذیر رو بهتر کرد.

خطرات و مشکلات اکسی توسین:

همونطور که در اول مقاله هم گفتیم نقش اکسی توسین پیچیده س و نمیشه خیلی راحت در مورد اون صحبت کرد. با اینکه اکسی توسین به نظر می تونه پیوند و تشکیل اجتماعات رو بهتر کنه اما می تونه در تشکیل گروه های داخلی و خارجی هم نقش داشته باشه و باعث تحریک احساساتی مثل حسادت، دشمنی، پیش داوری و تهاجم شه.

شرکت کنندگان در مطالعه ۲۰۱۴ بعد از دریافت اکسی توسین به نفع خود دروغ می گفتن. این یافته ها می تونه بینش خوبی در مورد زمان و چرایی تبدیل مشارکت به دشمنی ارائه کنه. واسه درک پیچیدگی اکسی توسین و کارایی که انجام میده تحقیقات بیشتری نیاز هستش.

راه های افزایش هورمون شادی

نشونه مشکل هورمون در زنان چیه؟

اختصاصی دانستنی هورمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *