فلوراید موجود در آب آشامیدنی یکی از اون بحثای داغیه که ممکنه اطلاعات غلط خودمون رو به خورد بقیه بدیم پس قبل از باز کردن سر صحبت درباره فلوراید در این مقاله با ما همراه شید تا بعضی از چند تا نکته مهم درمورد فلوراید رو یاد بگیرین.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ اگه دکتر استرنج لاو، ساخته ی کوبریک رو دیده باشین، در سکانسی از فیلم، جنرال ریپر اضافه کردن فلوراید به آب رو توطئه ی کمونیست ها می دونه و عقیده داره که این ماده ضریب هوشی کودکان رو پایین می آورد و در نتیجه سلطه ی حکومت ها رو آسون تر می کنه.

دلایلی که از دهه ی ۶۰ میلادی تا الان در مورد اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی جمع آوری شده، نمی تونه مردم رو راضی کنه که این ابتکار سلامت عمومی نه فقط بی خطره، بلکه از پوسیدگی دندون هم جلوگیری می کنه.

باورهای نادرست در مورد فلوراید آب آشامیدنی هنوزم وجود دارن. مثلا مردم باور دارن که فلوراید طبیعی نیس و اضافه کردن اون به منابع آب آشامیدنی نه فقط از پوسیدگی دندون جلوگیری نمی کنه؛ بلکه شرایطی خاص مثل دچار شدن به سرطان یا سندرم داون رو ایجاد می کنه.

شورای تحقیق های دارویی و سلامت عمومی استرالیا در حال آپدیت شواهدش از تاثیر فلوراید آب آشامیدنی بر سلامت انسانیه. آخرین باری که اون ها در این موضوع بیانیه دادن، سال ۲۰۰۷ بود.

یافته های خام و پیشنهاد های اون ها به طور کامل روشن و قاطعه:

شورای تحقیق های دارویی و سلامت عمومی استرالیا خیلی زیاد اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی رو به عنوان راهی بی خطر، موثر و اخلاقی جهت کاهش پوسیدگی دندون در میان جمعیت پیشنهاد می کنه.

water-fluoridation همه چیز درباره فلوراید

این مقاله پس از تحلیل دلایل و ارائه ی یه گزارش فنی واسه کسائی که به دنبال جزییات بیشتری هستن به پایان می رسد.

دلایل می می گن که چهار باور زیر نادرست هستن:

۱.فلوراید طبیعی نیس

فلوراید ترکیبیه که به صورت طبیعی در صخره هایی که در آب های زیرزمینی حل می شن، پیدا می شه. این ماده در آب های سطحی هم هست. سطح طبیعی فلوراید در آب به نوع آب (آب زیرزمینی یا سطحی) و نوع صخره ها و مواد معدنی که با آب با اون در تماس بوده، بستگی داره.

فلوراید با غلظت های جورواجور در همه ی منابع آب طبیعی پیدا می شه. غلظت این ماده در آب اقیانوس در حدود ۱ قسمت در میلیونه. غلظت فلوراید اضافه شده به آب آشامیدنی استرالیا هم همین مقداره.

مکان های بسیاری در استرالیا هست که غلظت فلوراید منابع آبی اون ها به صورت طبیعی در حالت بهینه واسه سلامت دندانه. مثلا، در مناطق پورتلند و پورت فری در ویکتوریا، غلظت فلوراید آب به صورت طبیعی در حدود ۰.۷-۱ قسمت در میلیونه.

منبع فلوراید در منابع آبی و در صخره ها و سنگ ها، کلسیم فلورایده.

واسه اضافه کردن فلوراید به آب از سه ترکیب اصلی استفاده می شه: سدیم فلوراید، هیدروفلوئوریک اسید (هگزا فلوئوریک اسید) و سدیم سیلیکوفلوراید. همه ی این مواد در آب حل می شه و با آزاد کردن یون فلوراید، امکان جلوگیری از پوسیدگی دندون رو جفت و جور می کنن.

پس فارغ از اینکه ماده ی تامین کننده ی یون فلوراید چی باشه، نتیجه یه جوره.

۲.فلوراید آب آشامیدنی تاثیری نداره

دلایل فلوراید آب آشامیدنی به دهه ی ۴۰ میلادی برمیگرده. در این زمان دندون دکتر ها فهمیدن که در مناطقی که فلوراید به صورت طبیعی در آب آشامیدنی هست، پوسیدگی دندون کمتر شایعه.

اینجا بود که یه تحقیق تازه کلید خورد. در این تحقیق، فلوراید به صورت مصنوعی به منابع آبی جمعیت بزرگی اضافه شد. بعد اندازه پوسیدگی دندون رو در این مناطق با مناطقی که آب آشامیدنی در اونجا بدون فلوراید بود، مقایسه کردن.

پس از شش سال، فرق کودکان این دو منطقه خیلی روشن بود؛ چراکه فواید فلوراید واسه کودکان خیلی زیاده. اجرای آزمایش در این زمان متوقف شد؛ چون جفت و جور نکردن این امکان واسه همه کودکان، غیراخلاقی بود. پس از اون اضافه کردن فلوراید به آب شرب در همه جا انجام شد.

از اون زمان به بعد، پوسیدگی دندون خیلی کم شده. آخرین دلایل از استرالیا و کشورای دیگه هم این فرق رو نشون میدن.

پزوهش شورای تحقیق های دارویی و سلامت عمومی استرالیا دریافت که کودکان و نوجوانانی که در مناطقی با آب فلوراید دار زندگی می کنن، بین ۲۶ تا ۴۴ درصد کمتر سطح دندون هاشون پوسیده می شه. بزرگسالان هم تا ۲۷ درصد کمتر پوسیدگی دندون دارن.

البته این مقدار در جوامع جور واجور فرق داره؛ چون به موارد دیگری مانند رژیم، دسترسی به خدمات دندون پزشکی و اندازه آب شربی که مردم می نوشند بستگی داره.

۳.فلوراید آب آشامیدنی باعث سرطان و دیگر مشکلات سلامتی می شه

تحقیق شورای تحقیق های دارویی و سلامت عمومی استرالیا دریافت که دلایل بسیار قابل اطمینانی هست که مقادیر فعلی فلوراید در استرالیا، یعنی ۰.۶-۱.۱ قسمت در میلیون با مواردی مانند سرطان، سندرم داون، مشکلات شناختی، سطح هوش پایین، شکستگی مفصل ها، مریضی طولانی کلیه، سنگ کلیه، سخت شدن سرخرگ ها، فشار خون بالا، وزن کم هنگام تولد، مرگ زودتر از موعد متعارف با هر دلیلی، درد اسکلتی عضلانی، پوکی استخون، فلوروسیز استخوانی (فلوراید بالا در استخون)، مشکلات تیروئید یا دیگر موارد گزارش شده، هیچ ارتباطی نداره.

این تحقیق بیانیه های قبلی شورای تحقیق های دارویی و سلامت عمومی استرالیا در مورد امنیت آب فلورایدی و بیانیه هایی از سازمان های بین المللی مانند سازمان سلامت جهانی، بنیاد جهانی دندون پزشکی، انجمن دندون پزشکی استرالیا و مراکز کنترل و پیشگیری مریضی آمریکا رو تایید می کنه.

بیشتر تحقیق هایی که ادعا می کنن فلوراید اثرات نامطلوبی بر سلامتی داره، تحقیق های خود رو در مناطقی انجام داده ان که سطح طبیعی فلوراید آب بالا بوده. مقادیری مانند ۲-۱۰ قسمت در میلیون که ۱۰ برابر غلظت های فلوراید در آب های هستشرالیا هستش.

این تحقیق های بیشتر کیفیت چندانی ندارن. مثلا از نمونه های خیلی کوچیک استفاده می کنن یا دیگه عوامل موثر در مشکلات سلامتی رو در نظر نمی گیرن.

با این حال دلایلی هست که نشون می دهد آب فلوراید دار شده با فلوئورسیز دندون در ارتباطه. این مریضی به دلیل قرار گرفتن در برابر غلظت های اضافی از فلوراید از هر منبع هنگام تشکیل دندون ها به وجود میاد و بر تشکیل مینای دندون اثر می گذارد.

بیشتر موارد فلوئورسیز دندانی در استرالیا خیلی ملایم هستن و بر شکل یا عمکرد دندون اثری نمی ذارن. اگه این وضعیت قابل دیدن باشه، خط های نازک سفیدی روی دندون ها می ببینن. فلوئورسیز متوسط دندانی خیلی کم رخ می دهد و به شکل لکه های قهوه ای روی دندون دیده می شه. فلوئورسیز دندانی شدید در استرالیا کمیابه.

water-fluoridation فلوراید آب آشامیدنی

۴.آب فلوراید دار شده واسه غذای نوزادان مناسب نیس

بعضی از مردم در مورد به کار گیری آب فلوراید دار شده واسه درست کردن شیر خشک نگران هستن.

همه شیر خشک هایی که در استرالیا فروخته می شن، اندازه بسیار کمی، کمتر از مقدار آستانه ۱۷ میکروگرم، فلوراید دارن.

پس درست کردن شیر خشک با آب فلوراید دار شده ی لوله کشی در غلظت های ۰.۶-۱.۱ قسمت در میلیون بی خطره و موجب فلوئورسیز دندانی نمی شه. تحقیق های استرالیایی نشون میدن که هیج ارتباطی بین به کار گیری شیر خشک و فلوئورسیز دندانی وجود نداره.

پیامی پایدار

اضافه کردن فلوراید به آب شرب لوله کشی به خاطر پیشگیری از پوسیدگی دندون از بزرگ ترین نتیجه های سلامت عمومی ما هستش. دلایلی که درزمان بیشتر از ۶۰ سال جمع آوری شده ان، بی خطر بودن این روش رو نشون میدن.

بهترین نوشیدنیای چربی سوز واسه آب کردن شکم

خواص و روش درست کردن نوشیدنی شیر زردچوبه

دانستنی دندون زومیت نوشیدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *