بیشتر سقطایی که در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افته، به دلیل ناهنجاریای کروموزومی در جنینه.

وقتی که سلول تخم تشکیل و تقسیم می شه، ممکنه اختلالاتی در تعداد یا در ساختمون کروموزوم به وجود بیاد که در این صورت حاملگی طبیعی نیس و بهتر اینه که جنین در اینجور وضع سقط شه. کروموزوم به ساختار بسیار ظریف و کوچیک داخل سلول می گن که ژنای زیادی رو حمل می کنه.

ژنا تعیین کننده اخلاق فیزیکی افراد مثل جنس، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خونیه. بیشتر ناهنجاریای کروموزومی به طور اتفاقی اتفاق می افته و ربطی به سلامت پدر و مادر نداره.

معمولا ۶۰ درصد سقطا این دلیل رو داره و نگرانی در مورد تکرار اون بیخوده، ولی درصد کمی از سقطا ممکنه دلیل زمینه ای داشته باشه که باعث تکرار سقط شده و باید از دید مشکلات کروموزومی، مشکلات غدد داخلی و ایمونولوژی بررسی شه.

بعد از یه بار سقط جنین، نیازه که تموم عوامل اون بررسی شه و معمولا بعد از یه بار سقط، به طور ضرورت احتمال تکرار اون وجود نداره. پیشنهاد می شه بعد از سقط جنین در فاصله سه ماه، واسه بارداری اقدام صورت بگیره.

سوال و جواب درباره سقط جنین:

سرفه و سقط جنین:

سوال: می‎خواستم ببینم اگه بارداری اتفاق افتاده باشه با این سرفه ها باعث سقط می‎شه یا تاثیری نداره.

جواب: اگه مشکل دیگری در بارداری خود مثل لک بینی، دردهای غیر عادی و… ندارین، بعیده که مشکلی واسه شما پیش بیاد ولی اگه دارای علائم نامبرده باشین، احتمال داره که این سرفه ها موجب بدتر شدن شرایط شه. البته می‎تونید با مشورت دکتر معالجتان و در صورت تائید ایشون از قرص ایزوکسوپرین استفاده کنین.

عطسه و سقط جنین:

سوال: من هفته ۹ بارداری ام. امروز بعد ظهر به کمر خوابیده بودم و عطسه کردم. یهو درد شدیدی تو قسمت رحمم احساس کردم اما دیگه درد و هیچی نداشتم. الان خیلی نگرانم، هول و ترس دارم اتفاقی افتاده باشه. ممکنه عطسه باعث خطر یا سقط جنین بشه؟

جواب دکتر زهرا بصیرت، متخصص زنان و زایمون: دوست عزیز نگران نباشین، مشکلی خاصی نیس، گرفتگی عضله س که هنگام عطسه کرده اتفاق افتاده. عطسه هیچوقت باعث سقط جنین نمی شه.

عطسه و سقط جنین pregnant-lady

استرس و سقط جنین:

ماریا صادقی گفت: بارداری و تولد نوزاد شیرین ترین خاطره زن و شوهرا حساب می شه این حادثه فیزیولوژیک واسه زنان زمونه ای منحصر به فرد و لذت بخشه.

ایشون اضافه کرد: در این دوران تغییرات زیادی در اخلاق و جسم زنان اتفاق میفته و موجب بروز استرسای جدیدی در زندگی اونا می شه که اگه تحتِ کنترل قرار گیرد می تونه مادر رو واسه پذیرش تغییرات بارداری آماده تر کنه.

تغییرات خلقی علامت نگرانی در پذیرش بارداریه

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: تغییرات خلقی علامت نگرانی در پذیرش بارداریه، فرسودگی جسمی و تنشایی که به جسم مادر باردار وارد می شه مشخص بوده و قابل درمان پیشگیریه اما تنشایی که بر روح و روان جنین وارد می شه قابل تشخیص نیس.

استرس سطح خیلی از هورمونا رو زیاد می کنه

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: استرس در زنان باردار سطح خیلی از هورمونا رو در خون زیاد می کنه که این هورمونا خونرسانی به جنین رو از راه جفت دچار مشکل می کنه و در نتیجه جنین اکسیژن و مواد غذایی کافی رو دریافت نمی کنه و بعضی وقتا خطرات جدی رو واسه حاملگی میسازه.

پریشونیای روان موجب سقط جنین می شه

: اطلاعات نادرست یا بعضی وقتا نداشتن اطلاع در مورد مسائل بارداری بهداشت زنان باردار رو به خطر میندازه هم اینکه پریشونیای روان موجب نبود توجه کافی مادر به بهداشت این دوره و مراقبتای اولیه، تغییر عادات غذایی، افزایش خطر زایمون زودرس، تولد نوزاد کم وزن و حتی سقط جنین می شه و می تونه علایمی مانند خستگی، خواب آلودگی، بی خوابی، اضطراب، افزایش فشار خون، پرخوری یا بی اشتهایی، سردرد، سرگیجه، افزایش ضربان قلب و بعضی وقتا کاهش مقاومت در برابر مریضیای عفونی بسازه.

زعفران و سقط جنین:

مصرف زعفران و غذاهای شامل اون در دوران ۳ ماهه اول بارداری خطرناکه و منتهی به سقط جنین می شه.

شهاب اولیایی کارشناس تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوانافزود: مصرف زعفران واسه زنان باردار خطرناکه و در مرحله سوم بارداری به دلیل اثرات تحریکی منتهی به سقط جنین می شه.

ایشون گفت: مصرف زیاد زعفران در افراد عادی باعث تهوع، کاهش ضربان قلب، خونریزای نابجا و تغییر رنگ پوست می شه.

اولیایی با بیان اینکه زعفران ضد افسردگی، اشتها آور و فایده های درمانی زیادی داره، اضافه کرد: مقدار مصرف زعفران ۲ الی ۳ گرم در ماه واسه هر فرد عادیه که نباید از این مقدار بالاتر رفت.

این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه بعضی تحقیقات مصرف زعفران رو در آسون کردن زایمون موثر می دونن، اضافه کرد: با در نظر گرفتن اینکه مصرف زعفران در دوران بارداری خطرات و عواقب بیشتری تا فواید اون داره، مصرف اون در ۹ ماهه بارداری اصلا پیشنهاد نمی شه.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری زنان سقط جنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *