سزارین یعنی چه؟

سزارین یعنی شکافتن شکم و ایجاد یه برش روی رحم زن باردار به خاطر خارج کردن جنین از داخل رحمه و …

شایع ترین مواردی که باعث می شه پزشکان از این روش استفاده کنن، چه مواردیه؟

ج: اگه بحث اصرارهای بیجای خانوم باردار و خونواده اش رو کنار بذاریم، معمولا پزشکان به یکی از ۴ دلیل زیر دست به سزارین میزنن:

۱ـ نبود پیشرفت زایمون یا بحرانی شدن شرایط زایمون.

۲ـ سابقه سزارین در زایمونای قبلی زائو.

۳ـ وضعیت قرار گرفتن ناجور جنین واسه زایمون طبیعی. (همونطور که می دونین بچه ها معمولا با سر از رحم بیرون میان اما اگه شرایط قرار گرفتن جنین طوری باشه که مثلا بخواد با پا از رحم خارج شه، اون وقت باید واسه سزارین دست به کار شد.)

۴ـ وضعیت ناجور و بحرانی تنفس در جنین.

معمولا سزارین در کدوم دسته از خانومای باردار شایع تره؟

ج: اندازه سزارین معمولا در خانومایی که تا حالا زایمون نداشتن و واسه اولین بار میخوان فرزندی به دنیا بیارن، بیشتره و البته این اندازه با افزایش سن هم زیاد می شه.

در شرایط غیر اورژانس، چه وقتی واسه انجام سزارین مناسب تره؟

ج: مناسب ترین زمان در شرایط غیراورژانس، وقتیه که معیارهای بالینی و آزمایشگاهی واسه بلوغ جنین به اثبات رسیده باشه و معمولا وقتی این اتفاق میفته که سی و نه هفته کامل از تاریخ آخرین قاعدگی خانوم باردار گذشته باشه.

واسه انجام عمل سزارین هم مانند بقیه جراحیای بزرگ، ضرورت داره که مریض چند ساعت قبل از عمل، ناشتا باشه؟

ج: بله، در سزارین هم ضرورت داره که مریض دست کم ۸ ساعت قبل از عمل، ناشتا باشه تا معده خالی شه و مشکلات بین عمل مثل آسپیراسیون (برگشت محتویات گوارشی از مری و ورود اون به مجاری تنفسی) اتفاق نیفتد.

حجم خونی که خانوما در بین سزارین از دست میدن، چقدره؟

ج: اندازه خونریزی در بین عمل سزارین معمولا، یه لیتره و البته بعضی از خانوما ممکنه خونریزی تا یک و نیم لیتر رو هم تجربه کنن. واسه همینه که معمولا یک تا دو لیتر سرم رینگر لاکتات و یا سرم قندی نمکی درزمان عمل و بدون این دست اون دست کردن بعد از عمل به مریض تزریق می شه.

یه وقتی که لازمه زائو بعد از انجام عمل سزارین ناشتا باشه، چقدره؟

ج: معمولا مریض باید ۲۴ ساعت بعد از انجام این عمل جراحی، ناشتا باشه تا شانس بروز آسپیراسیون به کمترین حد ممکن برسه و هم اینکه، از اونجایی که احتمال بروز مشکلات بعد از زایمون هم طی ۲۴ ساعت اول بعد از سزارین بالاست، بهتره که مریض درزمان این ۲۴ ساعت ناشتا بمونه و غذایش رو فقط از راه سرمای خوراکی دریافت کنه.

پس از سزارین، زائو تحت چه شرایطی از اتاق ریکاوری خارج می شه؟

ج: شرط اول خروج از ریکاوری اینه که زائو به طور کامل به هوش اومده باشه و شرط بعدی اینه که خونریزی اش به کمترین حد ممکن کاهش پیدا کرده باشه. فشار خون مریض هم باید به شرایط پایداری رسیده و ادرارش هم باید جریان پیدا کرده باشه، دست کم به اندازه ۳۰ سی سی در ساعت.

در شرایط عادی پس از سزارین باید داروی خاصی واسه مریض تجویز شه؟

ج: بله، تا وقتی که مریض در بیمارستان بستریه معمولا هر شش ساعت آنتی بیوتیک وریدی دریافت می کنه و بعد از ترخیص از بیمارستان هم میشه تا هفت روز واسه مریض آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کرد.

سوند ادراری رو چه یه مدت بعد از سزارین، بیرون می یارن؟

ج: در شرایط طبیعی، سوند فولی رو باید ۱۲ ساعت بعد از عمل و یا صبح روز بعد از عمل خارج کرد.

پس از چه یه مدت، مریض می تونه از تخت پایین بیاد و شروع به راه رفتن کنه؟

ج: حرکت دادن مریض رو باید هر چی زودتر شروع کرد. در بیشتر موارد، درست روز بعد از عمل، مریض باید دست کم دو بار و با کمک همراه از تخت خارج شه.

در روز دوم بعد از عمل، مریض می تونه با کمک همراه در بخش قدم بزنه. با حرکت دادن زودرس مریض، شانس ایجاد لختهای خونی در عروق مریض و به حرکت افتادن این لختها در راه گردش خون به کمترین حد ممکن می رسه.

مریض می تونه غذا خوردنش رو بدون این دست اون دست کردن با صرف غذاهای معمولی شروع کنه؟

ج: نه، در بیشتر بیماران رژیم مایعات روز بعد از عمل شروع می شه و در روز دوم بعد از عمل معمولا رژیم غذایی عادی شروع می شه. اما در مواردی که داخل شکم، دچار دستکاریهای شدید شده باشه و یا عفونتای زیادی اتفاق افتاده باشه، معمولا رژیم غذایی مایعات هم با تاخیر شروع می شه.

شستشوی محل بخیها از چه وقتی بلامانعه؟

ج: از روز سوم به بعد، دوش گرفتن واسه این محل هم بلامانعه اما تا قبل از اون، محل بخیها باید هر روز معاینه شه و با مواد ضد عفونی کننده ای مانند بتادین شستشو داده شه و پانسمان شه. بخیها رو معمولا در روز چهارم بعد از عمل بیرون می کشن.

شایع ترین مشکلات احتمالی سزارین چیه؟

ج: مشکلات بیهوشی مثل آسپیراسیون (برگشت محتویات گوارشی به مجاری تنفسی) و آسیبای ریوی به وجود اومده از طریق اون، عفونتای موضعی، عفونتای گسترده، خون ریزی شدید، لخته شدن خون در عروق خونی و به جریان افتادن این لختها در راه جریان خون که بسیار خطرناکه، آسیب دیدن دستگاه ادراری، وارد اومدن آسیبایی به مغز یا نخاع بچه و شکستگیای استخون جمجمه، ران و اعضای دیگه بچه.

معمولا چند روز بعد از سزارین، زائو ترخیص می شه؟

ج: اگه مشکلات بعد از زایمون وجود نداشته باشه، مادر می تونه در روز سوم یا چهارم بعد از زایمون از بیمارستان مرخص شه. در اولین هفته بعد از زایمون، فعالیتای مادر باید به مراقبت از خود و بچه اش محدود شه و اولین ویزیت بعد از زایمون هم بهتره که سه هفته بعد از ترخیص باشه.

جمع آوری : آلامتو

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری بازنشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *