همه چیز درباره اسپینر

سرگرم شدن با وجود یه اسپینر ساده کار سختی نیس اما این دستگاه کوچیک چیجوری به وجود اومد و محبوب شد؟

به گزارش آلامتو به نقل از سایت روزچین؛ اسپینر یه اسباب بازی جدیده که تازگیا محبوبیت زیادی در بین کوچکترها و بزرگترها به دست آورده. این وسیله سرگرم کننده با اینکه در سال ۲۰۱۷ مشهور شده ولی اختراع اون برمیگرده به سال ۱۹۹۳٫ این سرگرمی تازه که اول به عنوان یه اسباب بازی عرضه شده بود، حالا وسیله ای شده واسه کاهش استرس و اضطراب. فروشگاه های بزرگ و آنلاین که اون رو به بازار عرضه می کنن، ادعا می کنن که اسپینر واسه سلامتی خوبه!

ساختار این اسباب بازی به گونه ایه که با چرخیدن چنگالهایش وهم و استرس رو کم می کنه. این اسباب بازی در اول بین بچه های مدرسه محبوب بود ولی بعدا بزرگترها هم به طرفدارانش اضافه شدن. بعضی از کارشناسان پایه های علمی داشتن ادعای درمان استرس بوسیله اسپینر رو رد می کنن و بعضی از اون پشتیبانی می کنن. مخالفان اسپینرها رو وسیله ای دیوونه کننده می دانند. به خاطر همین بعضی از مدارس اون رو با عنوان اسباب بازی دیوونه کننده، ممنوع کرده ان. ولی در دیگه مدارس به شرط دقت و احتیاط در اندازه استفاده می تونن با اون بازی کرد.

طرح اسپینر

ساختار اسپینر تشکیل شده از یه سطح پهن و صاف و دایره ای شکل در مرکز و چنگال هایی که دو تا سه عدد هستن که به صورت دایره ای می بچرخن. در طراحی اسپینرها از فلزات جور واجور مثل برنج، ترکیبات مسی، تیتانیوم، استیل ضد زنگ، آلومینیوم و پلاستیک استفاده شده.

بازی با اسپینر بدین گونه س که پد مرکزی رو با دو انگشت خود نگه می دارین و با انگشت دیگه به پره های اون ضربه بزنین تا دور یه محور مرکزی شروع به گردش کنه. وزن سبک و تماس کم اسپینر با دست، باعث شده تا اسپینر مدت زمان زیادی در حال چرخش باشه که یه حس خوب رو به فرد منتقل می کنه.

استقبال زیاد از این اسباب بازی نوین باعث به وجود اومدن حس رقابت در رقابت نگه داشتن، چرخاندن و انجام حرکات جور واجور با اون شده. بخاطر این آدمایی هم هستن که روش های جدیدی واسه افزایش مهارت در اون رو پیدا کرده و ویدیوهایی رو جفت و جور و به مشتاقان عرضه کرده ان.

ماجرای ساخت اسپینر

این وسیله در اول به عنوان اسباب بازی و سرگرمی به بازار عرضه شد ولی با تحقیقات انجام شده روی اون، فهمیدن که باعث کاهش استرس و حواس پرتی در افراد بیش فعال می شه.

روانشناسان بالینی مثل مارک رابوت فکر می کنند؛ به کار گیری گجت هایی مثل اسپینر بیشتر در ایجاد حواس پرتی در کودکان بیش فعال کارآیی داره. اسپینرها با افزایش تمرکز در کودکان، رقابت های علمی جلوگیری از حواس پرتی در کودکان رو هم زیاد کرده. بر اساس گفته محققان، به دلیل افزایش چند وظیفگی و پیشرفت روز افزون وسایل دیجیتالی، تمرکز درکودکان کم شده.

تا اواخر سال ۲۰۱۶ اگه در موتورهای جستجو کلمه اسپینر رو جستجو می کردین جوابی براتون پیدا نمی شد؛ ولی حالا مطالب و مقاله های زیادی در این مورد می تونید به دست بیارید. همونطور که گفتیم فروشگاه ها هم این محصول رو به عنوان وسیله ای واسه کاهش استرس به مشتری عرضه می کنن.

بعضی کارشناسان اسپینرها رو همون معجزه ای می دانند که باعث می شه مردم معتاد به گوشی های هوشمند، انگشتانشون با این وسیله مشغول شه و یه مدت از گوشی ها فاصله بگیرن. اما دیده شده که حذف اعتیاد به گوشی، وابستگی به اسپینرها رو به دنبال داشته. به خاطر همین در مدارس انگلستان و آمریکا ورود این اسباب بازی ممنوعه.

اسپینر با هزینه ی خیلی کم تولید می شه، ولی با سود سرشار چند برابری به مشتری پایانی فروخته می شه و اگه از نوع لوکس هم باشه قیمت اون بالاتر می رود.

مخترع اسپینر رو بشناسین

کاترین هتینگر خانوم ۶۲ ساله ای که در سال ۱۹۹۳ درخواست پتنت (ثبت سند اختراع) وسیله ای رو به اسم خود در آمریکا داد. این خانوم می گوید: «به دلیل مریضی خاص عصبی که داشتم نمی تونستم با دختر خردسالم بازی کنم. این وسیله که مثل اسپینره با شکل و شمایل بشقاب پرنده رو درست کردم تا دخترم با اون بازی کنه.»

این پتنت چهار سال بعد بهش داده شد. واسه داشتن حق پتنت یه محصول، باید مرتبا مقداری وجه رو به اداره ی پتنت پرداخت شه تا حق امتیاز حفظ شه. ولی خانوم هتینگر از سال ۲۰۰۵ این مبلغ رو پرداخت نکرد و پتنت ایشون منقضی شد و شرکت های دیگه این وسیله رو بدون پرداخت هزینه به مخترع اون، به بازار عرضه کردن.

البته خانوم هتینگر باور دارن که اسپینر امروزی شباهتی به پتنت اون نداره. اگه در گوگل «اسباب بازیهای چرخنده» رو جستجو کنین، اطلاعات مربوط به هزاران پتنت رو به شما ارائه می کنه که یویو یکی از اوناس. فرفره بیشترین شباهت رو به اسپینر داره. فرقش اینه که به جای دست، روی سطح افقی می چرخد.

اثرات روانشناختی اسپینر

با در نظر گرفتن مدل طراحی اسپینر، این وسیله این تفکر رو تو ذهن فرد ایجاد می کنه که می تونه دنیا رو در دست بگیره و بر اون سلطه داشته باشه. هم اینکه قدرت لازم واسه شکست دادن نیروهای طبیعی رو هم داره.

تحقیقات انجام شده نشون می دهد که اسباب بازی های کوچیک دستی، تاثیری در کودکان بیش فعال و گرفتار به اوتیسم نداره و نیاز به حرکات بدنی بزرگه تا قسمت جلویی مغز اونا فعال شه.

مشکلات اسپینر

یه چند وقت پیش گزارشی مبنی بر وجود مقدار زیادی سرب در ساختار اسپینرها ارائه شد که فعلا از طرف هیچ مرکز علمی تایید نشده. سرب از فلزات خطرناک و مضر واسه سلامتی آدم به حساب می رود.

خطر دیگری که بوسیله اسپینرها گزارش شده، بلعیده شدن اسپینر بوسیله کودکان خردساله. سازمان ایمنی محصول آمریکا تازگیا در حال تحقیق روی گزارش هایی مبنی بر خفگی به وجود اومده بوسیله بلعیدن اسپینرهاه!

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی روزچین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *