پیوند مو hair

پیوند مو جدیدترین روش واسه کسانیه که موهای شون رو از دست داده ان یا می خواهند خط رویش موهای شون رو جابه جا کنن. اما پیوند مو روش بی خطر و موفقیه؟ نتیجه ی اون دائمیه یا فقط تاثیری موقت در یه تیکه از بدن باقی می گذارد؟

مراحل کاشت مو

پیوند مو روش جراحیه که شامل جدا کردن فولیکول های مو از محل اهداکننده در بدن مثل صورت یا پاها و کاشت اون ها در محل بدون موه. این روند واسه کاشت مو در ناحیه ی ابرو و مژه هم به کار می رود. آخرین فوت وفن های کاشت مو دائمی هستن و خوشه های فولیکول های مو رو برمی دارن. به این روش استخراج فولیکولی مو (FUT) می می گن و به دو روش انجام می شه، برداشت نواری و استخراج واحد فولیکولی (FUE).

در برداشت نواری، نوارهایی از پوست که شامل تارهای موی در حال رشد هستن در مناطق طاس کاشته می شن و در روش استخراج واحد فولیکولی، دسته هایی از مو به همراه ریشه هاشون به صورت دستی جدا می شن و در ناحیه ی بدون مو کاشته می شن.

استخراج نواری این روزا بیشتر بوسیله جراحان انجام می شه. این روش اسکار باریکی رو در محل اهداکننده به جا می گذارد و بعد از دو هفته بهبود پیدا می کنه.

FUE می تونه تو یک یا چند ناحیه انجام شه. به صورت دستی انجام می شه و روند ی زمان برتری نسبت به روش قبل داره اما نتیجه ی اون طبیعیه و جای زخم باقی نمی گذارد.

ملاحظات جراحی کاشت مو به توضیح زیره:

 1. آماده شدن واسه پیوند مو. در مرحله اولیه جراحی پیوند مو، فولیکول های مو از پشت سر ورداشته می شن و به مناطق طاس منتقل می شن.
 2. منطقه اهدا کننده اصلاح می شه. قبل از عمل جراحی، موها در ناحیه اهدا کننده اصلاح می شه.
 3. ناحیه اهدا کننده واسه جراحی آماده شده. وقتی که مو در ناحیه اهدا کننده اصلاح می شه، بیهوشی موضعی داده می شه.
 4. بافت از ناحیه اهدا کننده ورداشته و بخیه زده می شه. بافت شامل فولیکول های مقاوم مو در برابر طاسی از ناحیه اهدا کننده ورداشته می شه و بعد ناحیه اهدا کننده بخیه زده می شه.
 5. موها روی منطقه اهداکننده شونِه زده می شه. بخیه ها در ناحیه اهدا کننده از طریق ی موهای شونِه شده ی مریض مخفی می شه. این بخیه ها تقریباً ده روز پس از جراحی پیوند مو ورداشته می شه.
 6. بافت اهداکننده به گرافت های واحد فولیکولی تبدیل می شه. در این مرحله تکنسینای جراحی با به کار گیری میکروسکوپ بافت اهداکننده رو واسه تشخیص و آماده سازی گرافت های فولیکولی مو بررسی می کنن.
 7. منطقه گیرنده مو آماده می شه. وقتی که بیهوشی موضعی به مریض داده شد، منطقه دریافت کننده واسه انجام جراحی آماده می شه. نیاز به پیرایش/ اصلاح مو در ناحیه دریافت کننده نیس.
 8. ایجاد برش در ناحیه ی طاس. گرافت های واحد فولیکولی در برش های کوچیکی قرار می گیرند که با الگوی نامنظمی در منطقه گیرنده ایجاد شده ان.
 9. گرافت ها با در نظر گرفتن تراکم اونا کاشته می شن. کوچیکترین گرافت ها (یک و دو) در جلوی خط رویش قرار می گیرند و گرافت های بزرگ تر سه و چهار ( متراکم تر از یک و دو) در پشت قرار می گیرند.
 10. بدون این دست اون دست کردن پس از عمل جراحی پیوند مو. پس از عمل جراحی پیوند مو، برش های کوچیک با موهای کوتاه در ناحیه ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته دیده میشه
 11. پایان جراحی پیوند مو. علائم برش به طور طبیعی بهبود می یابد و قرمزی در ناحیه گیرنده در عرض یه هفته از بین می رود.

پیوند مو

دوران بهبودی

پیوند مو روشی غیر تهاجمیه و در بسیاری موارد به صورت سرپایی انجام می شه. بیشتر بیماران بعد از دو یا سه روز اجازه دارن موهای شون رو شامپو بزنن، هرچند بعد از عمل جراحی، باید پوست سر رو از قرار گرفتن در برابر نور خورشید و عفونت ها  مواظبت کرد. بیماران معمولاً به مدت چند روز باید از آنتی بیوتیک استفاده کنن.

حقایقی که باید درباره ی پیوند مو بدونین:

 • موهای پیوند خورده مانند موی طبیعی رفتار می کنن و بین دو تا چهار هفته بعد از پیوند می ریزن. پس از اون ریشه ها به طور طبیعی شروع به رشد می کنن و در ادامه تا آخر عمر به رشدشون ادامه میدن.
 • به کار گیری بیهوشی موضعی پیوند مو رو روشی بدون درد می کنه و مریض می تونه همون روز به خونه برگرده.
 • پیوند مو با روش های بازسازی موی غیر جراحی فرق داره که در اون یه پایه از پیش انتخاب شده با مهارت روی پوست سر قرار داده می شه.
 • پیوند مو به این معنا نیس که شما موهای متفاوت و خارق العاده ای دارید، چون که نتیجه ی جراحی از یکی به یکی دیگه فرق داره و هم اینکه با کیفیت موی طبیعی شخص رابطه مستقیم داره.
 • همه ی شکل های جور واجور طاسی، راه حل شون پیوند مو نیس. هر مریض روش درمانی خاص خود رو داره.
 • هزینه روش بستگی به تعداد گرافت ها داره. هر چی تعداد گرافت ها بیشتر باشه، هزینه ی جراحی هم بالاتر میره.
 • فردی که دارای ژن طاسی باشه در آخر موهای خود رو از دست میده و کاشت مو بهترین گزینه واسه درمان این افراده. با این وجود، اگه دچار ریزش مو هستین می تونید با به کار گیری درمان های جور واجور روند طاسی رو به تاخیر بندازید.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزد؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *