اسپری ها و حالت دهنده های مو دوستان خوب و همیشگی خانوم ها و حتی آقایون هستن! روزهایی که می بینیم موهای مون به کف سرتون چسبیده و هیچ حالتی به خود نمی گیرد این اسپری ها به کمک ما می آیند و با اونا می تونیم موهای خوابیده و کم پشت مون رو پرپشت و حالت دار نشون بدیم. اما این اسپری ها می تونن واسه سلامت و حتی زیبایی خطرناک باشن؟! در این مقاله می خواهیم به مضرات احتمالی و روش درست به کار گیری این اسپری ها اشاره کنیم.

به چه دلیل سیگاری ها در خطر بیشتری هستن؟!

اسپری های مو از اقلامی هستن که خیلیا به صورت روزانه از اونا استفاده می کنن. هرچند خیلی ها از مضرات احتمالی اونا آگاهی دارن و مثلا تلاش می کنن از ورود اون به چشم و دهن خود جلوگیری کنن اما بدیش اینه بعضی خطرات مربوط به اونا هنوز ناشناخته س. پس تنها راه دور موندن از این خطرات یادگیری روش درست به کار گیری این اسپری هاست. اول از همه باید بدونین که اسپری های مو آتیش زا هستن پس هیچ گاه نباید در نزدیکی شعله آتیش از اونا استفاده کنین. مثلا اگه در نزدیکی شومینه، اجاق گاز، سیگار، قلیان و … قرار دارین هیچوقت اسپری نزنین! هم اینکه نباید این اسپری ها رو در مکان های گرم مثل صندوق عقب اتومبیل قرار داد. در اینجور مکان هایی دمای هوا ممکنه خیلی سریع حتی به ۵۵ درجه سانتی گراد برسه. این درحالیه که اگه اسپری ها در دمای بالای

۴۸ درجه سانتی گراد قرار بگیرن، می ترکند!

اعتیاد به اسپری مو خیلی هم جدیه!

اسپری ها تحت گروه مواد حلال طبقه بندی می شن و بعضی ها به عنوان یه ماده مخدر استنشاقی از اونا استفاده می کنن. یعنی تنفس این مواد می تونه به مدت کوتاهی باعث ایجاد احساس مورد پسند و حتی توهم شه اما باید بدونین که این ماده هم مانند بقیه مواد مخدر، اعتیادآور و مضره. از مشکلات کوتاه مدت اون می توان به سردردهای شدید و خستگی بیش از اندازه و از مشکلات دراز مدت اون می توان به آسیب مغزی و کلیوی اشاره کرد.

چشم ها رو بسته و نفس خود رو نگه دارین!

تحقیقات ثابت کرده است اسپری های مو می تونن باعث تحریک ریه ها و مشکلات تنفسی به خصوص در افراد مستعد و گرفتار به آسم شن. بیماران آسمی حتی ممکنه با به کار گیری اونا دچار حمله آسم شن. از طرف دیگه تنفس همیشگی اسپری مو در دراز مدت می تونه باعث «فیبروز آلوئولیت» شه؛ مریضی ای که در اون دیواره ریه کلفت می شه و باعث مشکلات شدید تنفسی و در آخر مرگ می شه. واسه اینکه قطرات این اسپری ها کمتر به دهن و بینی تون وارد شن بهتره وقتی که خودتون یا آرایشگرتان می خواهد اسپری کنه، چشم های تون رو ببندین و دست تون رو روی بینی و دهن تون بذارین و نفس تون رو نگه دارین. پیشنهاد می شه پس از اسپری کردن، واسه یه مدت کوتاه اون محل رو ترک کرده و تهویه اتاق رو روشن کنین یا پنجره ها رو باز کنین یا اینکه به حیاط یا ایوون منزل برید و در فضای آزاد اسپری بزنین. باقی موندن قطرات اسپری مو در فضای منزل و تجزیه شیمیایی اون می تونه روی سلامت شما اثرات نامطلوبی بزاره.

کدوم اسپری ها موها رو شکننده می کنن؟!

در بیشتر اسپری های مو از شکل های جور واجور ترکیبات الکلی استفاده شده. الکل باعث خشکی و شکنندگی مو در دراز مدت می شه. اینطوری موها پس از یه مدت درخشش خود رو از دست میدن. علاوه براین استفاده زیادتر از اندازه از این اسپری ها باعث تجمع اونا روی مو و ریزش پوسته های سفید خشک شده اون روی شونِه ها و لباس های تون می شه. اینا شوره نیستن اما افراد فکر می کنن شوره س و خیلی منظره باحالی نیس. پس هر زمان به حموم می روید خوب موهای تون رو بشورید و بعد از نرم کننده و ماسک های تقویتی استفاده کنین. پیشنهاد می شه از اسپری های «بدون الکل» استفاده کنین.

به کف سر اسپری نزنین!

قبل از اسپری زدن از اجناس تقویتی و مرطوب کننده مو استفاده کنین. هیچ وقت نزدیک کف سر اسپری نزنین؛ فقط نقاط لازم رو اسپری کنین و بی دلیل کل موها رو به اسپری آغشته نکنین! اگه این اسپری ها با ریشه موها برخورد کنن، موجب ریزش مو، ایجاد موخوره و پوسته پوسته شدن کف سر می شن. بدیش اینه اسپری های خیلی معدودی هستن که به موها آسیب نمی زنند. باید اونقدر اسپری های جور واجور رو امتحان کنین تا کم آسیب ترین اونا رو پیدا کنین. در صورت امکان واسه حالت دادن به موهای خود از حالت دهنده های گیاهی استفاده کنین. البته در سال های گذشته کارخانه های سازنده کالاهایی رو تولید کرده ان که سازگاری بیشتری با سلامت آدم ها و محیط زیست دارن. روی این اجناس معمولا واژه سبز یا Green نوشته شده.

اگه از لنز استفاده می کنین…

هر زمان که از اسپری های مو استفاده می کنیم خودمون و دور و بری ها مون رو در خطر ورود قطرات اون به چشم قرار می بدیم. با این حال بیشتر اسپری های مو فقط چشم رو تحریک می کنن که با شست وشو برطرف می شن، اما اگه مقدار خیلی از اسپری وارد چشم شه می تونه باعث سوختن چشم و آسیب دائمی یا از دست دادن بینایی شه؛ به خصوص اگه از لنز استفاده می کنین.

خانوم های باردار مراقب باشن

اگه زنان در دوران بارداری با اسپری مو به خصوص در محل کار مانند آرایشگاه تماس زیاد داشته باشن، خطر تولد نوزادان پسر اونا با مشکلات و نواقص اعضای تولیدمثل، افزایش پیدا می کنه. تحقیقات نشون می دهد اندازه دچار شدن به این مشکل عضو در کودکان پسر طی دهه های گذشته شدیدا زیاد شده. بعضی کارشناسان می می گن یه جور ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که «فتالاتس» نامیده می شه عامل بروز این مشکل عضو جنینیه. این ماده شیمیایی می تونه تعادل هورمون ها رو بر هم بزنه و به کار گیری اون در اسباب بازی ها چند ساله که در اتحادیه اروپا ممنوع شده اما این ماده در بعضی مواد آرایشی هم هست. البته از سال ۲۰۰۵ به کار گیری اون در اسپری های مو و بقیه مواد آرایشی ممنوع شده. پس مراقب اجناس تقلبی و قاچاق باشین!

مجله زندگی ایده آل

Categories:متفرقه
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *