news

مشاور ارشد رییس جمهور گفت: همه آدمایی که سرپرستان اونا واسه دریافت یارانه ثبت نام کردن از این پس یارانه دریافت می کنن.

اکبر ترکان که درباره شرایط روز و چگونگی تعامل دولت با مردم از راه فعالیتای اقتصادی و راه های بهتر شدن این تعامل با روزنامه اعتماد گفت وگو می کرد درباره دلایل روش در پیش گرفته شده، گفت: این کاری بود که باید انجام می شد. دولت برابر مصوبه مجلس باید به کسائی یارانه دهد که نیازمند و خواهان دریافت یارانه باشن.دولت چه کاری می تونست کنه؟ واقعیت اینه که دولت آمار دقیقی از اندازه و تعداد خونواده های فقیر در اختیار نداره.چیزی که دولت در اختیارش بود آمارهای مربوط به هفت میلیون نفر از افراد خیلی ضعیف از نظر درآمدیه که تحت نظر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی ان. این هفت میلیون نفر از کمکای دو نهاد یاد شده استفاده می کنن. هم اینکه هفت میلیون نفر افراد ضعیف هم شناسایی شدن که کمیته امداد و بهزیستی منابع کافی واسه پرداخت به اونا ندارن.

ایشون درباره اینکه توانایی شناخت افراد پردرآمد هم نبود، اضافه کرد: در این باره اختلاف نظر وجودداشت. به طور مثال وقتی در دولت گفته شد که صاحبان درآمدهای سه میلیون تومن در ماه جزو گروه های پردرآمد حساب شن، معاون اجرایی گفت شاید این افراد بدهی و قسط داشته باشن و یا اونا مستاجرند و فقط درآمدشون این رقمه.

مشاور ارشد رییس جمهور دولت یازدهم، از طرف دیگه به موضوع تکافوی درآمدهای دولت واسه پرداخت یارانه اشاره کرد که شدیدا تحت فشاره. دولت در سال ۹۲ حدود ۴۲ هزار میلیارد تومن یارانه به خونواده ها داد اما فقط ۲۸ هزار میلیارد تومن درآمد از راه اجرای قانون یارانه ها به دست آورده بود. این وضعیت نمی تونست و نمی تونه ادامه یابد. الان با در نظر گرفتن قیمتای جهانی نفت و گاز و اندازه مصرف داخل، ارزش سوخت مصرفی ایران فقط در دو عنصر یاد شده ۱۴۰ میلیارد دلاره که رقم فوق العاده ییه. دولت الان سوخت رو با قیمت هر دلار ۲۵۰۰ تومن دراختیار مصرف کنندگان قرار میده.

ترکان اعلام امیدواری کرد طرحای عمرانی دولت امسال از بیحالی خارج شه و اقتصاد از رکود بیرون آید.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *