کاشت مو

کاشت مو تنها یه عمل زیبایی نیس بلکه از نظر روانشناختی روحیه و اعتماد به نفس مریض رو تقویت میکنه.اما مهمترین موضوع در این راه باخبر بودن کامل از شرایط و روشای کاشت موی طبیعیه.

به گزارش روابط عمومی مرکز کاشت موی پرشین هیر، بیشتر از پنجاه درصد از مردان تا۵۰ سالگی ریزش مو رو تجربه می کنن و در خیلی از اونا، ریزش مو زودتر در ۲۰ یا ۳۰ سالگی و بعضی وقتا در دوره نوجوونی شروع می شه. ریزش مو در مردان بیشتر چیزی بیشتر از کم پشت شدن خط مو بوده و اعتماد به نفس و روحیه فرد رو تحت تاثیر قرار میده.

در کاشت موی طبیعی، واحدای فولیکولی مو از ناحیه اهدا کننده مو که بیشتر موی پشت سره جدا شده و به ناحیه دریافت کننده (ناحیه طاس سر) انتقال داده می شه. این واحدهای فولیکولی طبیعی هستن و اگه به درستی کشت شن، رشد طبیعی مو در ناحیه طاس سر اتفاق میفته.

بیشتر آقایون ۱۸ تا ۲۵ ساله کاندید مناسبی واسه کاشت مو نیستن بجز موارد خاص با نظر دکتر چون با بررسی اندازه ریزش موی فعلی اونا پیش بینی پیشرفت پیدا کردن طاسی در آینده ممکن نیس. بهترین زمان کاشت مو وقتی مناسبه که ریزش موی فرد متوقف شده باشه.

به خاطر بررسی وضعیت سلامت فرد گرفتن توضیح حال کامل و انجام آزمایشات لازم لازم هستش.

کسائی کاندیدای بهتری واسه کاشت مو هستن که در ناحیه پشت سرشون تراکم(تعداد موها در واحد سطح) بالایی از فولیکولای مو داشته باشن. البته به کمک متدهای نوین، واسه آدمایی که تراکم موی کمتری دارن هم کاشت مو قابل انجامه.

اندازه شلی پوست مشخص می کنه چقدر از پوست پشت سر میشه بر داشت تا با دست کم کشش بشه بخیه زد و احتمال جای بخیه کم بشه . البته این موضوع فقط در روش fut مهمه و در مورد مریضایی که پوست سرشون به اندازه کافی شل نیس میشه مشکل رو با به کار گیری راه fit حل کرد.

روند کاشت مو چیجوریه؟

کاشت مو به شکل یه عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده و شخص درخواست کننده کاشت مو در بین عمل هیچ دردی حاصل از موهایی که روی سرش کاشته می شه رو حس نمی کنه. بعد از تموم شدن یه جلسه کاشت مو ( که حدود ۳-۸ ساعت زمان میبره ) به مدت یه روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته می شه.

مریض فردای اون روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کنه. در روز دوم بعد از عمل می تونه به حموم بره. اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شه و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین می رن.

موهای کاشته شده به مدت ۲ هفته رشد می کنن که این اتفاق نشون دهنده گرفتن پیوندهاست. اما درصد خیلی از موها از هفته سوم شروع به ریزش کرده و لی ریشه موها زنده می مونه و موهای جدید از ماه دوم به بعد ظاهر می شن که در اول این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور کلفت می شن.

در بیشتر افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی مریض در دور و بر محل کاشت هم وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می کنن و محل کاشت واسه یه مدت (شاید تا حدود ۴ ماه) کم پشت تر از قبلی دیده می شه، این حالت شوک نامیده شده و موقتیه و با بیرون اومدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شه. موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر و از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا ۱۲ ماه کامل می شن. مرکز کاشت موی پرشین هیر در ادامه به بررسی دو روش اصلی در کاشت موی طبیعی می پردازه.

روش کاشت مو

روش fut

در طول این روش، اندازه کمی مو از ناحیه اهدا کننده ( معمولا در پشت سر ) جدا شده و تحت بزرگنمایی میکروسکوپ، گرافتایی ایجاد می شه که این گروه بندیای طبیعی رو بدون تغییر نگه می داره. بعد گرافتا در برشای ریز  ناحیه ریزش مو در توزیعی که مثل رشد موی طبیعی فرده، قرار داده می شن. این روش به چهار مرحله اصلی تقسیم می شه: برداشت مو از ناحیه اهدا کننده، آماده سازی گرافت، ایجاد ناحیه دریافت کننده و قرار دادن گرافت.

برداشت مو از ناحیه اهدا کننده: اولین مرحله این روش برداشت نوار اهدا کننده از محل دریافت کننده به شکلیه که کمترین آسیب به موهای اهدا کننده وارد شه و کمترین جای زخم در ناحیه اهدا کننده پس از بخیه زدن بافت ایجاد شه. این روش به محدود شدن ایجاد جای زخم در ناحیه اهدا کننده کمک می کنه، چون به مو این امکان رو میده تا از جای زخم رشد کنه و نمایان بودن رو به کمترین حد ممکن برسونه.

آماده سازی گرافت: واسه تبدیل بافت اهدا کننده در زیر میکروسکوپ به بخشای ریزی که فقط یک تا دو مو پهنا دارن به مهارت و کارایی زیادی نیازه. در وقتی که این کار به درستی صورت بگیره، هیچ آسیب یا برش عرضی ای اتفاق نمی افته. بعد این بخشای کوچیک به گرافتای واحد فولیکولی ۱ تا ۴ تار مویی برش داده می شن. این برش باعث می شه که کمترین گرافت احتمالی ایجاد شه که این امکان رو جفت و جور می کنه تا از کوچیکترین برش احتمالی استفاده شه. این کار به نوبه خود به معنی آسیب کمتر و باقی موندن بهتر گرافته.

ایجاد نواحی دریافت کننده: در بین آماده شدن گرافتا، جراح نواحی  دریافت کننده رو بوجود میاره. این موضوع به این معناست که جراح باید بتونه هزاران برش کوچیک رو به شکلی بسازه که باقی موندن بیشینه گرافتا و کمترین آسیب به موهای از پیش موجود رو تضمین کنه.

قرار دادن: قرار دادن گرافتا به مهارت فنی، تجربه، مهارت، آروم ترین تماس و دقیق شدن و فوکوس کردن بر جهت نیاز دار تا تضمین کنه که هر گرافت با کمترین آسیب قرار داده می شه و رشد موی مطلوبی بدست میاد.

 روش fit

در طول روش کاشت موی FUE، واحدهای فولیکولی جدا از هم ( گروه های موی یه، دو، سه و چهار تار مویی که به صورت طبیعی در پوست سر رشد می کنن) با به کار گیری یه پانچ بسیار ریز یکی یکی برداشت می شن. اندازه این پانچ بین ۰.۷ تا ۱ میلی متره. عموما موی ناحیه اهدا کننده مو کوتاه می شه تا دکتر بتونه پوست سر مریض رو مشاهده کنه.

واحدهای فولیکولی (که گرافت نام دارن) از نواحی مقاوم در برابر طاسی در کنارها و پشت سر (که به اونا نواحی اهدا کننده می گن) با به کار گیری یه روند چند مرحله ای گرفته می شن. در اول یه پانچ کوچیک و تیز پوست دور یه واحد فولیکولی خط میندازه. بعد یه پانچ کوچیک و کنه که عموما بین ۰.۷ تا ۱ میلی متر اندازه داره، واسه فرو رفتن در بافت نرم دور واحد فولیکولی استفاده میشن.

از اونجایی که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیر پوست رو نمیشه دید و بیشتر با جهت مو در سطح فرق داره، به کار گیری پانچ تیز در زیر سطح پوست ممکنه باعث جدا شدن یا برش عرضی واحد فولیکوبی شه. در حالی که پانچ کنه دور واحد فولیکولی رو پوشش میده و در بین حال اونو از بافتای نرم مجاور جدا می کنه. این روند عموما “برش کنه” نامیده می شه.

وقتی واحد فولیکولی از بافتای مجاور جدا شه، میشه اونو بیشتر با انبرکی که موی بالای سطح پوست رو میگیره، استخراج کرد. هر گرافت واحد فولیکولی باید با دقت در نواحی دریافت کننده (نواحی مورد نظر واسه کاشت موی طبیعی) کوچیکی که دکتر در نواحی طاس یا کم پشت پوست سر ایجاد کرده، قرار داده شن.

بسته به ترجیح دکتر، واحدهای فولیکولی به دو صورت در ناحیه دریافت کننده قرار داده می شن یا فورا پس از برداشت هر گرافت در نواحی دریافت کننده از پیش ایجاد شده قرار میگیره یا بعد از تموم شدن روند استخراج واحدهای فولیکولی این کار صورت میگیره. گرافتای برداشت شده که فورا کاشت نشن، به دقت تو یه محلول شامل سالین نگهداری می شن. از محلولای نگهداری بافت دیگه میشه به بافر، مواد مغذی و آنتی اکسیدانا یا پلاسمای غنی از پلاکت شامل فاکتورهای رشد و ویژگیای بهبود زخم اشاره کرد. محلولای نگهدارنده مانع از خشک و کم آب شدن واحدهای فولیکولیی می شه که فورا در نواحی دریافت کننده پوست سر کاشت نمی شن.

روش ترکیبی

اگه از هر دو روش  کاشت موی FIT و کاشت موی FUT واسه کاشت مو استفاده شه نام این فوت وفن روش  کاشت موی ترکیبی هستش.

کاشت موی ترکیبی به صلاح حدید دکتر معالج و تمایل مریض واسه آدمایی مناسبه ، که برابر وسعت ناحیه طاسی و انتظار بیمارانجام یه مرحله کاشت مو واسه ایشون کافی نیس.

کاشت موی ترکیبی معمولا به این چگونگی که اول با به کار گیری فوت وفن FUT نواری پوستی از پشت سر مریض جدا شده و زیر میکروسکوپ فولیکولهای موی اون استخراج می شه تا واسه کاشت آماده گردند. در مرحله بعدی از فوت وفن FIT استفاده می شه و گرافتهای لازم رو در منطقه ای در پشت سر مریض به نام Safe Donor Zone و از حدود ۱ سانتی متر پایین تر و ۱ سانتی متر بالاتر از خط بخیه FUT برداشت می کنیم بعد با به کار گیری وسیله خاص چاله های ریزی در ناحیه طاسی ایجاد کرده تا گرافتهای آماده واسه پیوند طبق طراحی هنری و علمی در مناطق نامبرده کاشته شن.

لازمه بدونین هر کدوم از مراحل گفته شده شامل جزئیات بسیار مهمی هستن که مهارت در انجام هر کدوم از اونا موجب رسیدن به بهترین یافته های کاشت مو می شه، مثلا شاید به نظر برسه مرحله بستر سازی پوست سر و ایجاد حفرات پوستی واسه از اهمیت چندانی بهره مند نباشه اما دقیقا برعکس، عمق و جهت و زاویه ایجاد این حفرات بسیار ریز و الگوی طراحی و چیدمان این حفرات براساس الگوی طبیعی موها، تعیین کننده جهت خواب موها و نمای ظاهری کل موها هستش که واقعا یکی از مهمترین نکات کاشت مو هستن.

علاقه مندان می تونن جهت به دست آوردن جزییات بیشتر به سایت مرکز کاشت موی پرشین هیر  به نشانی www.persianhairclinic.com مراجعه کنن.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزه؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

جراحی زیبایی

Categories:متفرقه
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *