علل تعارضات زناشویی چیست؟

علل تعارضات زناشویی چیست؟

) علل تعارضات زناشویی

گاه دیده می شود مرد یا زن دائما در صدد هستند خود را با رفتارها و انتظارات همسر، چه غلط و چه صحیح، سازش و تطبیق دهند. این حالت با وضعیت سازگاری مثبت، صبر و بردباری که لازمه هر زندگی جمعی و گروهی است، تفاوت دارد (کر[۱] ، ۲۰۰۳، به نقل از لورانس لیتواک،۲۰۰۶) .

گاه دیده می شود در خانواده ای روابط بین اعضا نسبت به یکدیگر توام، با تحقیر و سرزنش و رفتارهای تند و خشن و اهانت آمیز است. بعضی اوقات در خانواده اشتباهات و خطاهایی از اعضا سر می زند و یا ما تصور می کنیم همسر و فرزندانمان آنگونه که مورد انتظارمان بوده رفتار نکرده اند، در چنین مواقعی سرزنش کردن فرد خاطی باعث می شو د که در اعضای خانواده احساس حقارت به وجود آید و این روند ایجاد شده باعث وجود جو تنش  و جنجال در خانواده می شود (مانکینی[۲]، ۲۰۰۱، به نقل از لورنز،۲۰۰۳).

از جمله موانع بر سر راه تغییر زندگی زناشویی این است که گرفتاری ها را به عنوان صفت و خصیصه همسر تلقی کرده و گناه را برگردن او می اندازیم. وقتی همسر خود را مسئله قلمداد می کنیم ممکن است که نتیجه گرفته شود که کاری از شما ساخته نیست و بعد برای آنکه وضع را از آنچه هست وخیم تر کنید، احتمالا مسئله را به قدری بزرگ می کنید که حتی فکر امکان اصلاح شرایط به نظر شما  غیر ممکن می رسد (بک[۳]، ترجمه قرچه داغی، ۱۳۸۵).

تعارض می تواند به علل زیر بوجود آید:

  • تفاوت در تصور و برداشت از اطلاعات حسی
  • مخالفت با باورها، تغییرها، توقعات و ارزشها
  • آشفتگی احساسات، رقابت بین خواسته ها و رغبت ها
  • تخطی رفتارها (میلر و همکاران، ترجمه بهاری ۱۳۸۵).

 

[۱].M.Kerr

[۲].J. A.Macinni

[۳].Beck

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *