دقت کردین که نشانی بعضی از وب سایتا با «//:http» و بعضی از اونا با «//:https» شروع می شه؟
و به احتمال زیاد، HTTPS رو قبل از نشانی وب سایتایی دیدین که یه سری اطلاعات خاص و پنهونی (مثل شماره کارت، CVV2 و…) رو از کاربر خود میخوان (مثل درگاهای پرداخت).

به بیان ساده، اون s اضافی که بعد از HTTP یه سایت می ببینن، به این معناست که اتصال (Connection) شما به اون سایت، رمزنگاری شده و اینطوری، هکرها دیگه نمی تونن دادهاتون رو رهگیری کنن.

هک

اون s اضافی قدرتش رو از یه تکنولوژی به نام SSL گرفته که مخفف عبارت Secure Sockets Layer (لایه سوکتای امن) هستش.

SSL یه فناوری امنیتی استاندارد واسه ایجاد یه رابطه رمزگذاری شده بین یه وب سرور و یه مرورگره. این رابطه ضمانت می کنه که همه داده های رد و بدل شده بین مرورگر و وب سرور به صورت خصوصی (Private) باقی می مونه.

– به نقل از ssl.com

اهمیت HTTPS در سئو

در مورد اهمیت HTTPS در باید گفت که گوگل در August 2014، اعلام کرد که در الگوریتم هاش، دید کردن HTTPS رو به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی وب سایتا شروع کرده. به این معنا که اگه سایت شما هنوز بر مبنای استاندارد HTTP هستش، این احتمال هست که در یافته های جستجوی گوگل افت کنین.

https ندارم! کارم تمامه؟!

طبق گفته گوگل، اندازه تاثیر HTTPS بر رتبه دهی به وب سایتا اون قدرها هم زیاد نیس! طوریکه دید کردن HTTPS در الگوریتمای گوگل، حدود ۱ درصد از جست و جوهای گوگل رو تحت تاثیر قرار داده.

پس با این حالا که گوگل اعلام کرده که به HTTPS اهمیت میده، اگه سایت تون HTTPS نیس، نگران نشید! گوگل معیارهای زیادی داره که اهمیت اونا بسیار بیشتر از این مورده؛ مثل ارائه محتوای باکیفیت در سایت.

اما گوگل میگه که ما در آینده می خوایم تا تاثیر HTTPS رو روی رتبه دهی به وب سایتا (کم کم) افزایش بدیم، چون می خوایم هر چی بیشتر وب سایتا رو به مهاجرت از HTTP به HTTPS تمایل بدیم.

منابع:

  • Hubspot Blog
  • ssl.com
  • googleblog.com

مقالات خیالات غلط عادی در سئو:

  • تصور غلط اول:
  • تصور غلط دوم:
  • تصور غلط سوم: