پژوهش – بررسی وجود ژن اسکوالن اپوکسیداز- قسمت ۷

پژوهش – 
بررسی وجود ژن اسکوالن اپوکسیداز- قسمت ۷

۱-۳-۷- اشکال بالینی عفونتهای ناشی از درماتوفیت‌ها (کچلی‌ها):
به طور کلی عفونتهای ناشی از درماتوفیتها که کچلی نام دارد (ringworm یا Tinea) را براساس محل ضایعه در بدن انسان تقسیم‌بندی کرده‌اند.(۸۹)
در گذشته عفونتهای قارچی به نام عمومی Ringworm شناخته می‌شدند. تمایل به ایجاد این عفونتها بیشتر در محل پوست سروپوست بدن بوده و نیز زخمها در تمامی جهات گسترش می‌یابند و ایجاد حلقه می‌کنند.(۸۷)
یونانی ها از دیر باز این بیماری را هرپس می نامیدند، این اصطلاح هم اکنون نیز به کار میرود ولی تا اندازه ای اصلاح شده. مانند هرپس تونسورانس.(۸۷)
رومی ها بر خلاف یونانی ها بر این باور بودند که این زخم ها توسط حشرات ایجاد می شوند و به همین دلیل آن ها را تینه آ می نامیدند که به معنای لارو حشرات کوچک بوده است، این کلمه در اصطلاح کلینیکی امروزی نیز کاربرد دارد و به نظر می رسد که کلمه Ring worm منتج از این دو لغت یونانی و رومی باشد.(۸۷)
درماتوفیتهای مهاجم اغلب به صورت گریز از مرکز رشد کرده و تشکیل حلقه‌های نامنظمی را می‌دهند که حاشیه‌های ملتهب داشته و مناطق مرکزی ضایعه ایجاد شده ،کمی شفاف هستند.(۸۹)
برای نامگذاری کچلی‌ها، محل‌آلوده به درماتوفیت را به کلمه Tinea می‌افزایند و براین اساس ۹ نوع کچلی تاکنون مشخص شده‌است..(۸۹)

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.

  1. کچلی پا: Athlete’s foot = Ringworm of the foot= Tinea pedis

عفونت پاها به خصوص سطوح کف پا و بین انگشتان است. ضایعات متنوع و مشخص برچندین نوع می‌باشند. فرم آرام، مزمن و پوسته دار تا فرم حاد، تاولی و چرکی دیده شده است. عارضه به علت گونه‌های مختلف درماتوفیتها به خصوص E. floccosum و Tmentagrophytes واریته‌های mentagrophytes، interdigitale و Trubrum ایجاد می‌شود. ضایعات مشابه نیز گاه به علت کاندیدا و یا باکتریها ممکن است تولید شوند.(۸۹)

  1. کچلی کشاله‌ران:Jock itch = Gym itch = Eczema Marginatum = Ringworm of the groin = Dhobie itch= Tinea cruris

عارضه درماتوفیتی حاد یا مزمن نواحی داخلی، انتهایی ران و نواحی مقعد می‌باشد ومعمولاً با خارش شدید همراه است. ضایعات با ایجاد حاشیه برجسته، قرمز و پوسته‌های اپیدرمی ظریف و خشک مشخص می‌شوند. وضعیت مشابه ممکن است در زیر بغل و یا سایر قسمتهای چین‌دار بدن نیز ایجاد شود. بیماری در تمام دنیا وجود دارد اما شیوع آن در نواحی گرمسیری بیشتر است. در بالغین این کچلی اغلب توسط T. rubrum، T. mentagrophytes و Efloccosum ایجاد می‌شود.(۸۹)

  1. کچلی بدن: Tinea brosa = Ringworm of the body = Tinea corporis= Tinea circinata

عارضه درماتوفیتی قسمتهای مختلف پوست است. در این بیماری، ضایعات از فرم پوسته‌دار ساده تا فرم گرانولوم زخمی عمیق، در تغییرند. قارچ در طبقه شاخی اپیدرم جایگزین شده و علائم بالینی در نتیجه فرآورده‌های قارچی به وجود خواهند آمد. گاه موهای ریز موجود در سطح بدن نیز مورد تهاجم قرار می‌گیرند که در این قبیل موارد فولیکول مو اغلب یک منبع ذخیره در عود و برگشت بیماری محسوب می‌شود. کچلی بدن در تمام نقاط دنیا دیده می‌شود و یکی از متداولترین عفونتهای پوست به شمار می‌آید. مهمترین عوامل ایجاد کننده این نوع کچلی E. floccosum و M. audouinii و انواع ترایکوفایتون‌ها می‌باشند.(۸۹)

  1. کچلی ریش: Ringworm of the beard = Tinea sycosis = Barber’s itch = Tinea barbae

عارضه درماتوفیتی نواحی مودار صورت و گردن است. ضایعات در این بیماری شامل دو دسته سطحی و عمقی می‌باشند. فرم سطحی خفیف که تشابه به ضایعات کچلی بدن دارد و فرم عمقی یا پوستولر که در اثر ابتلای فولیکولهای مو ایجاد می‌شوند و با فولیکولیت عمیق چرکی همراه است. این نوع کچلی اغلب توسط T. mentagrophytes و T. verrucosum ایجاد می‌شود.(۸۹)

  1. کچلی سر: Tinea tonsurans = Ringworm of the scalp and hair= Herpes tonsurans = Tinea capitis

عارضه قارچی پوست و موی سر، ابرو و مژه‌ها می‌باشد که به علت گونه‌های مختلف میکروسپوروم و ترایکوفایتون ایجاد می‌شود. بیماری بیشتر مخصوص بچه‌ها می‌باشد اما بالغین نیز به ندرت ممکن است به آن مبتلا شوند. عفونت در نتیجه تماس طولانی با افراد آلوده و وسایل آنها به افراد سالم قابل سرایت است. تهاجم به مو به سه صورت اکتوتریکس، اندوتریکس و فاووس دیده می‌شود. در عفونت اکتوتریکس، آرتروکنیدیا در اطراف ساقه مو یا دقیقاً زیر کوتیکول مو وارد شده و به کوتیکول مو آسیب وارد می‌سازد. ارگانیسم مولد در این گونه موارد جزو گونه‌های انسان دوست و حیوان دوست میکروسپوروم و ترایکوفایتون است. در عفونت اندوتریکس، آرتروکنیدیا درون ساقه مو تشکیل شده و این عفونت در اثر برخی از گونه‌های انسان دوست ترایکوفایتون بوجود می‌آید.(۸۹)

  1. فاووس: Honeycomb ringworm = Tinea favosa

عفونت مزمن پوست سر، بدن و ناخن می‌باشد و اغلب با ایجاد پوسته‌های فنجانی شکل به نام اسکوچولا که رنگ مایل به زرد دارد مشخص می‌گردد. اسکوچولا از تراکم عناصر قارچی و سلولهای اپی تلیال در اطراف فولیکول مو بوجود می‌آید و ساقه مو در مرکز اسکوچولا قرار می‌گیرد. در عفونت فاووس عامل بیماریزا
غالباً یک گونه انسان دوست ترایکوفایتون خصوصاً 
T. schoenleinii بوده و در این حالت میسلیوم‌ و ندرتاً آرتروکنیدی درون ساقه مو تشکیل می‌شود.(۸۹)
فاووس به شکل اپیدمی دیده نمی‌شود. بچه‌های لاغر و دچار سوء تغذیه و مبتلایان به بیماریهای مزمن مثل سل، مستعد ابتلا می‌باشند. به همین دلیل فاووس را کچلی گرسنگی Tinea of deprivation نیز می‌نامند.(۸۵)

  1. کچلی دست: Tinea manuum

عارضه درماتوفیتی دست بخصوص ضایعات پشت دست‌ها مشابه با کچلی بدن است و بطور کلی کچلی دست بیشتر به ضایعات بین انگشتی و سطح کف دست گفته می‌شود. این نوع کچلی اغلب توسط E. floccosum و T. mentagrophytes و T. rubrum ایجاد می‌شود.(۸۹)

مدیر سایت