با آزادترین زندان دنیا آشنا شید

با آزادترین زندان دنیا آشنا شید

تصوری که همه از زندان دارن، مکانی مخوف با محدویت های بسیار و شرایط سخته. شاید کسی حتی فکرش رو هم نکنه که زندانی روی کره ی زمین وجود داشته باشه که نه فقط شرایط فوق رو نداشته، بلکه بیشتر به یه تفریحگاه مثل باشه تا زندان!. با سایت ما همراه باشین.

مقالات در رابطه:

  • زندان اوین پارک ملی می شه
  • سفر به دیدنی ترین زندانای جهان!

زندان بستوی (Bastoy) در ۷۵ کیلومتری ساحل اسلو (Oslo) در نروژ، جزیره ای می باشه که ۱۱۵ نفر از مجرمانی که به خطرناک ترین جرما مثل قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر محکوم ان در اون زندگی می کنن. با اینحال، گذراندن زمان در اینجور مکانی مثل گذروندن تعطیلاته. هیچ سیم خاردار، دیوار بلند یا حصارالکتریکی در محدوده ی جزیره و حتی گارد ارتش و سگای نگهبان واسه گشت وجود نداره. زندانی ها در کلبه های چوبی رنگ آمیزی شده و کوچیکی زندگی می کنن و با حیوانات اهلی، کاشت و رشد محصول و جفت و جور ی هیزم خود رو سرگرم می کنن. واسه تفریح زندانیان، ساحلی هست که در تابستون واسه حموم آفتاب ازش به کار گیری می شه. در این ساحل، جای های مناسبی واسه ماهیگیری و سوارکاری هست. از دیگر تفریحگاه ها میشه به سونا و زمین تنیس هم اشاره کرد. وعده های غذایی اون ها مواردی مثل: فیله ی ماهی با سس سفید و میگو یا هر غذایی از مرغ گرفته تا ماهی قزل آلا متغیره. با این توصیفات، این زندان بیشتر مثل به تفریحگاه آلکاترازه.

بستوی

شخصی که در تصویر در حال گرفتن حموم آفتاب جلوی کلبه ی چوبی خودش دراز کشیده، به شونزده سال و نیم حبس به خاطر قتل و قاچاق مواد مخدر محکوم شده.

بستوی

چگونگی برخوردی که با زندانیان صورت می گیرد حیرت انگیزه، بعضی مواقع این باعث دلخوری و خشم آدمایی می شه که فکر می کنند زندان باید مکانی با وجود محرومیت ها و جایی واسه توبه و تنبیه باشه تا جایی راحت وآرامش بخش.

اما اگه هدف زندان تغییر افراده، زندان بستوی به نظر کارش رو به درستی انجام می دهد. تنها ۱۶% از زندانیانی که از بستوی بیرون می آیند در کمتر از دو سال به زندان برگردونده می شن که این مورد در مقایسه با آمار زندان های ملی نروژ که به صورت میانگین ۲۰% و زندان های اروپایی که متوسط ۷۰% است، آماری قابل قبوله.

بستوی

طبق گفته ی رئیس قبلی این زندان:

این آمار، نتیجه ی برخورد مناسب، احترام و خود باوریه. تنها راه تغییر دادن افراد، قرار دادن اونا در موقعیتیه که بتونن خود رو از داخل، با رسیدن به این باور که می تونه در راه جدیدی قدم برداره، تغییر. نه اینکه خود رو یه بازنده بدونه.

این زندان با بازگرداندن حس مسئولیت پذیری به زندانیان، بیشتر طبق یه سری انتخاب، اونا رو به تغییر در رفتارشون تشویق می کنه. زندانیان در بستوی می تونن خودشون در این مورد که چیجوری زمان محکومیت خود رو بگذرونن تصمیم گیری کنن. عده ای کار با حیوانات جورواجور مثل کار در اصطبل اسب ها ،پرورش دام، گوسفند یا بره رو انتخاب می کنن. بقیه ی زندانیان به عنوان کشاورز، آشپز، مدیر فروشگاه مواد غذایی، نجار، مکانیک و حتی ناخدا کشتی کار می کنن.

صبح ها هیچ ساعت بیدارباشی در کار نیس. زندانیان باید سر وقت در محل کار و در مدرسه حاضر شن و هم اینکه باید بتونن که در مورد مسئولیتی که دارن مورد امتحان قرار گیرند. روز کاری از ۸:۳۰ صبح شروع می شه و تا ۳:۳۰ بعد از ظهر ادامه داره. بعد از انجام حضور و غیاب، بیشتر سرپرست های زندان به خونه باز می گردند و فقط پنج نگهبان جهت نگهبانی در طول شب می مثل.

بستوی

این خونه ها تا ۶ زندانی رو در خود جای می بدن. البته هر شخص اتاق مخصوص به خود رو داره ولی اونا آشپزخانه و دیگه امکانات رو به شکل مشترک به کار گیری می کنن. تنها یه وعده ی غذایی در روز در سالن غذاخوری ارائه می شه و مسئولیت جفت و جور ی صبحونه و عصرانه به وسیله خود زندانیانه. زندانیان در ازای کاری که می کنن حدود ۱۰ دلار و هم اینکه مستمری ماهانه واسه غذا دریافت می کنن در حالی که تدارکات و مواد ابتدایی ی غذایی واسه وعده های غذایی ای که خودشون باید آماده کنن رو از سوپرمارکت کوچیکی در جزیره بخرند.

بستوی

هر زندانی در نروژ، بعد از گذراندن دست کم پنج سال از زمان محکومیتش می تونه به انتخاب خودش به بستوی انتقال یابد. هر گناه کاری که به جرم های بزرگی مثل قتل یا تجاوز مرتکب شده باشه در این زندان قبول کرده می شه و می تونه تا آخر محکومیتش و آزادیش در اونجا بمونه. تعداد خیلی از زندانیانی که مدت زیادی در زندان های فوق امنیتی در جاهای دیگه بوده ان از بستوی به عنوان وسیله و فرصتی واسه رسیدن به یه زندگی طبیعی و آروم قبل از آزادی به کار گیری می کنن. حتی یه دوره ی کوتاه بودن در بستوی تاثیر عمیقی بر زندانیان می گذارد. طبق گفته ی رئیس قبلی زندان بستوی از طرف بیشتر زندانیان:

مدت وقتی که من اینجا گذروندم باعث شد بفهمم که خیلی هم آدم بدی نیستم.

:

این چیزی نیس که ما بتونیم با تنبیه و مجازات به اون ها حالی کنیم.

خود جزیره ی بستوی، وقتی مرکز بازداشت جوانان بود. در اونجا نیروی نظامی ارتش با روش هایی ظالمانه، زندانیان رو تحت فشار قرار می داد. خونه ی این افراد در سال ۱۹۵۳ به وسیله دولت از اونا گرفته می شد و در سال ۱۹۷۰ به طور همیشگی بسته می شد. ولی این روزا، این زندان، بهترین زندان آزاد دنیاس.

نظر شما در مورد این زندان چیه؟

edame