با آبگیری سد سیلوه آثار تاریخی زمان اشکانی غرق می شه

با آبگیری سد سیلوه آثار تاریخی زمان اشکانی غرق می شه

آبگیری سد «سیلوه» در پیرانشهر واقع در آذربایجان غربی، که هنوز عملیات نجات بخشی قدیم شناسی در اون انجام نشده، در روزای آینده آثار عصر مفرغ و دوره اشکانی رو غرق می کنه.

 

سرداری، مسئول بخش نجات بخشی پژوهشکده قدیم شناسی، با اشاره به تحقیقات قدیم شناسی انجام شده در منطقه ایجاد سد گفت:

این تحقیقات طبق قرارداد با مجری طرح ساخت سد در سال ۱۳۹۲ انجام شد.

ایشون گفتن بررسی و شناسایی مخزن سد «سیلوه» به وسیله ابراهیم خرازی و بررسی کانال انتقال آب ۱۷ کیلومتری این سد به وسیله نسرین قهرمانی، کارشناس بخش نجات بخشی، صورت گرفته، تأکید کرد:

با آبگیری سد سیلوه، دست کم ۵ اثر در مخزن سد و ۸ اثر در خط انتقال کانال به طور کامل در برابر نابودیه.

این آثار واسه حدود ۵هزار سال پیش یعنی عصر برنز و زمان تاریخی «عصر اشکانیان» است.

به گفته سرداری، مجری طرح و کارفرما پس از قرارداد ابتدایی باید قرارداد دیگری با پژوهشگاه واسه جستجو لایه به لایه محوطه و عملیات نجات بخشی منعقد می کرد که تا الان اینجور اقدامی انجام نشده.

این قدیم شناس در ادامه اضافه کرد که مدارک و اسناد قدیم شناسی به دلیل وجود مدفون این آثار در لایه های هزاران ساله بدون دودلی نامعلوم ان و چه بسا اسناد و نگفته های زیادی بعد از کشف شدن تاریخ منطقه رو به نمایش بزاره.

ایشون گفت:

این در حالیه که سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی هم بازم بر اجرایی نشدن تحقیقات فاز دوم و نجات بخشی «کورگان» های منحصر به فرد مربوط به هزاره اول قبل از میلاد محدوده سد «پیغام چای» اصرار می کنه.

به گفته این قدیم شناس، سدهای «گرده بین»، «چپرآباد»، «شهر یکند» در آذربایجان غربی و سد «احمد بیگلو» در اردبیل هم وضعیت اسف بار مشابهی دارن.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، فرماندار پیرانشهر قبل از این در گفت وگو با رسانه ها، با اشاره به آب گیری سد «سیلوه » تا آخر امسال، ایجاد مرکز پرورش ماهی و تفرجگاه رو از اهداف مهم ساخت این سد اعلام کرده.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال ۱۳۸۸ تحقیقات قدیم شناختی در سد سیلوه رو خواهان شده بود، اما با وجود انجام مکاتبات زیاد و تشکیل جلسات حضوری واسه تاکید بر اجرای برنامه تحقیقات فرهنگی-تاریخی، آثار حوضه سد با بی فرقی کارفرما روبه رو شد؛ به طوری که الان ساخت این سد مراحل پایانی رو پشت سر می گذارد.

قبل از این هم سد «پیغام چای» برخلاف درخواست های تکراری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری واسه انجام عملیات نجات بخشی آثار فرهنگی-تاریخی و بر خلاف قانون در دست ساخت قرار گرفت. این اقدام در حالی انجام شد که در بررسی های انجام شده ۲۷ اثر فرهنگی-تاریخی در محدوده مورد اشاره شناسایی شد.

بر این پایه در محدوده مورد بررسی آثاری از تپه های دوره تاریخی مثل اشکانی و "گورهایی" از هزاره اول قبل از میلاد مربوط به فامیل سکایی شناسایی شد که مشابه اونا قبلا در شمال این منطقه و در محدوده سد «خداآفرین» شناسایی و مورد جستجو قرار گرفته بودن. اما کارفرما بدون توجه به تذکرات تکراری پژوهشکده قدیم شناسی و انجام عملیات نجات بخشی آثار مهم مدفون در منطقه به ساخت و ساز خود بازم ادامه می دهد.

هم اینکه مسئولان طرح ساخت سد سیمره پیش ازاجرای عملیات واسه انجام عملیات نجات بخشی آثار باستانی همکاری کردن که این امربه شناسایی چندین اثر تاریخی و انتقال اون ها به مکانی دیگه و در آخر تشکیل یه موزه از آثار کشف شده در محوطه این سد منجر شد.

طبق بند ج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم، همه ی وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای طرح های عمرانی گسترده و درمرحله امکان سنجی و جای پیدا کنی، نسبت به انجام تحقیقات فرهنگی-تاریخی میراث فرهنگی در اون خصوص دست به کار شن و در طراحی و جای پیدا کنی طرح های یادشده یافته های تحقیقات رو رعایت کنن.

منبع: ایسنا

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *