با آبشار زیبای نیاسر در شهرستان کاشان آشنا شید

با آبشار زیبای نیاسر در شهرستان کاشان آشنا شید

 نیاسر از شهرهای شهرستان کاشان در استان اصفهان، دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانیه که یکی از زیباترین و پرطرافدارترین اونا آبشار زیبای نیاسره. آبشاری که در وسطای اردیبهشت به یکی از مناطق پربازدید ایران تبدیل می شه. با سایت ما همراه باشین تا با این آبشار خوشگل بیشتر آشنا شید.

 موقعیت جغرافیایی آبشار

این آبشار در شهر تاریخی نیاسر (شهری در حدود ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب کاشان) و به طور دقیق تر در محله ی قدیمی سرکمر (شهید بهشتی) هستش.

مقاله های در رابطه:

  • لاله های رنگارنگ، آذین بخش بوستون های تهران
  • دشت آفتابگردان و شقایق کالپوش؛ جواهری در سمنان
  • جاده اسالم به خلخال؛ رویایی ترین جاده جنگلی ایران
  • قمصر پایتخت گل و گلاب؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

همونطور که اشاره کردیم این آبشار در محله ی سرکمر هستش و آب اون از محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ی تالار (اسکندریه) که در کنار چارطاقی (آتشکده ی ساسانی) قرار داره، سرچشمه می گیرد، محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ای که شاید بشه گفت نیاسر تموم قدمت و تاریخ خود رو مدیون اینه. دو سوم از آب این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی به طرف آبشار و از اونجا به دشت های نیاسر جاری می شه و یه سوم هم به محله ی نو می رود.

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی اسکندریه

نوع سنگ های بدنه و سنگی که آبراهه ی آبشار رو تشکیل می بدن، آهکی و رسوبی هستن که به دلیل انحلال سنگ آهک بوسیله ی جریان های زیرزمینی و البته گذشت سالیان طولانی، بافتی بسیار خوشگل مثل استالاکتیت ها (رسوبات آهکی به شکل قندیل که در سقف غارها یافت می شن) و استالاکمیت ها (رسوبات آهکی مخروطی که از کف غارها رشد می کنن) در بدنه ی آبشار ایجاد شده که چشم هر بیننده ای رو می نوازد. دلایلی مثل بقایای خزه های قدیمی و تعدادی آبراه به همراه گفته های اهالی محل، دلیل تغییر راه آبشار در گذشته س. آب این آبشار در پاییز کمترین مقدار رو داره و در فصل زمستون به بیشترین اندازه خود می رسد. ارتفاع آبشار از پای اون تا قسمتی که آب سرازیر می شه ۲۵ متر و از پای آبشار تا عمارت کوشک ۵۳ متره.

آبشار نیاسر

در راه آبشار ۱۳ آسیاب وجود داشته که گفته می شه ۳ یا ۴ عدد از اونا تخریب شده ان و از مابقی هم جز یه آسیاب فعال در پای آبشار، چیز زیادی به جا نمونده.

محله ای که آبشار نیاسر در اون قرار داره یکی از محله های تاریخی- فرهنگی نیاسر و حتی کشوره که علاوه بر آبشار شامل عناصر دیگری مثل راه پله ها از پای آبشار تا پای کوشک، سنگ ها و بستر آبشار و درختان و گیاهان دور و بر اینه. هم اینکه در کنار آبشار هم یه ورودی به طرف غار رئیس نیاسر هست که اگه به دیدن آبشار رفتید دیدن این غار هم خالی از لطف نیس.

در کتاب «آیین مهر» آمده که آب در آیین میترا مهم زیادی بوده و یکی از آداب پیروان مهر شست و شو و غسل بوده که واسه شرکت در مراسم ستایش مهر افراد می بایست تا مدت چند شبونه روز با آدابی خاص خود رو شست و شو می دادن و ضربات تازیانه رو هم تحمل می کردن. در مهرابه ها هم چاه آب یا محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های جوشان وجود داشته و به خاطر این کف مهرابه ها رو حفر می کردن. آبشار نیاسر هم دلیل دیگری است که شاید غار نزدیک اون معبدی واسه پیروان آیین میترا بوده.

امروز هم اهالی محله ی سرکمر و برزه زن در روز عید قربان در کنار محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ی اسکندریه، گاوی رو قربونی می کنن تا خون اون رو به آب بریزن و همراه آبشار به قسمت های دیگه بره، چون باور دارن دلیل پربرکت شدن و پرآبی می شه.

آبشار نیاسر

علاوه بر این مناظر خوشگل و چشم اندازه های فوق العاده در آبشار نیاسر، گیاهان دارویی هم در این  جای یافت می شن که هرکدوم خواص مخصوص به خود رو دارن. گیاهانی مثل: پر سیاوش که واسه سردرد و سینه درده، علف شوره واسه کمردرد و سردرد و خیار بوته مار یا هندونه مار که از اون واسه پا درد به کار گیری می کنن، علاوه بر این گیاهان، طبیبان در گذشته از گرد سنگی که آبراه روی اون به وجود اومده به عنوان مرهم زخم به کار گیری می کردن. از درختانی هم که در دور و بر آبشار وجود دارن می توان به درخت عرعر، بید شیرین، توت شمرونی و مو اشاره کرد. 

آبشار نیاسر

با امید به اینکه بتونین از شهر تاریخی نیاسر که یکی از مهم ترین مراکز تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهیه، دیدن کنین و البته حتما یه سر به آبشار زیبای نیاسر بزنین و تجربیات خود رو با سایت ما در میان بذارین.

edame