ایونای اسکاتلند، جزیره مرموز و جذاب

ایونای اسکاتلند، جزیره مرموز و جذاب

ایونا جزیره ای کوچیک و کم جمعیت در اسکاتلنده که به دلیل گذشته ی مذهبی و زیبایی های طبیعی اش به یه مقصد توریستی جذاب تبدیل شده. واسه آشنایی بیشتر با این جزیره با سایت ما همراه باشین. 

ایونا (Iona) یه جزیره ی کوچیک و آرامه که طولش به زحمت به شش کیلومتر و عرضش به چار کیلومتر می رسد. با این حال، این جزیره سهم بزرگی در تاریخ اسکاتلند و جهان داشته. «سنت کلمبا» (St. Columba) صومعه ی مشهور خود رو در این شهر بنا کرده و این جزیره به عنوان گهواره ی مسیحیت در اسکاتلند شناخته می شه. سواحل شنی سفید، گنجینه ای از زندگی وحش و گیاهان جور واجور و احساس عمیق آرامش، زیبایی این جزیره رو زیاد کرده. در ادامه نکاتی واسه سفر به این جزیره ی مرموز رو بخونین.

موقعیت

ایونا اسکاتلند

در حدود دو کیلومتری ساحل جزیره ی مول که خودش با فاصله ای دور از شبه جزیره ی «آردنامورچن» در ساحل غربی اسکاتلند قرار گرفته، جزیره ای کم ارتفاع به نام ایونا هست که بیشتر وقتا در برابر عبور بادهاییه که از طرف اقیانوس اطلس می وزند. در اینجور جزیره ی کوچیکی، اصلی ترین سکونتگاه که «بیل مور» اسمشه، بیشتر خیلی راحت «داهات» نامیده می شه و جمعیت اندکش حدود ۲۰۰ نفره. با اینحال هرساله ۱۳۰,۰۰۰ نفر به این جزیره سفر می کنن.

گذشته

ایونا اسکاتلند

حتی قبل از ورود سنت کلمبا هم مردم ایونا سال های طولانی در این جزیره زندگی می کردن. بلندترین نقطه ی جزیره تنها ۱۰۰ متر ارتفاع داره و به وسیله بقایای یه تپه قلعه مربوط به عصر آهن که زمان ساختش به صدها سال قبل از ورود کلمبا برمیگرده، محاصره شده. با این حال، رسیدن سنت باعث حفظ جایگاه ایونا در تاریخ شده. کلمبا و دوازده تن از یارانش که از وطن اصلی شون یعنی ایرلند تبعید شده بودن، اولین صومعه رو در این جزیره ساختن و پروسه تبدیل پیکت های اسکاتلند به مسیحیان رو شروع کردن، راهی که قبایل آنگلوساکسون شمال انگلیس اون رو ادامه دادن. از اون به بعد، ایونا به عنوان مرکز آموزش و گسترش دین مسیحیت شناخته شد.

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به ادینبرو؛ اسکاتلند
  • با جزیره اسکای در اسکاتلند آشنا شید

پس از شروع حمله های وایکینگ ها در آخرای قرن هشتم میلادی، راهب های ایونا در سال ۸۴۹ میلادی عزمشونو جزم کردن صومعه رو ترک کنن و عتیقه ها و گنجینه های مذهبی رو بین جای هایی در اسکاتلند و ایرلند تقسیم کنن. پس از این ایونا واسه چند قرن وارد زمان تاریکی شد که اطلاعات کمی در مورد اون هست، اما شایدً به «پادشاهی آیلز» پیوست – یه پادشاهی قرون وسطایی دیرین که بخش های خیلی از جزیره ها غربی و سرزمین اصلی اسکاتلند رو در بر می گرفت.

ایونا اسکاتلند

در سال ۱۲۰۳، یه صومعه ی بندیکتی در جزیره تأسیس شد که اولین رئیس صومعه ی زنانش «بتوک» دختر یکی از مشهورترین لردهای آیلز یعنی لرد «سامرلد» بود. یه صومعه ی زنان دیگه هم در قرون وسطی تأسیس شد که اون هم به همراه صومعه ی قبلی پس از زمان اصلاحات رو به نابودی رفتن.

ایونا اسکاتلند

بعضی گردشگران واسه گوشه نشینی الهی یا بازدید از صومعه و شنیدن تاریخ دست اول اون به ایونا می روند

با اینکه این داستان های تاریخی به نظر طولانی و خسته کننده می رسند، اما دقیقاً به دلیل همین تاریخچهه که ایونا به اینجور جاذبه ی توریستی بدل شده. خیلی از گردشگران به دلایل مذهبی به ایونا سفر می کنن، مثلا واسه گوشه نشینی الهی یا بازدید از صومعه و شنیدن تاریخ دست اول اون. این موضوع بیشتر مدیون ایجاد مؤسسه ی کاتدرال در سال ۱۸۹۹ه که به خاطر بازسازی ساختمون های تخریب شده تأسیس شد.

در سال ۱۹۳۸ هم انجمن ایونا تأسیس شد که تا همین امروز هم وظیفه ی جذب گردشگر به این جزیره رو رو دوش داره. کشور تاریخی اسکاتلند اهمیت زیادی به ساختمون ها و مقبره های قدیمی می دهد، مثل مقبره های بیشتر از ۵۰ پادشاه اسکاتلند، ایرلند، نروژ، فرانسه و تازگیاً مقبره ی جون اسمیت، رهبر حزب کارگر انگلیس که در سال ۱۹۹۴ درگذشت. بعضی از نویسندگان حدس می زنند که افسانه ی شاه آرتور و جزیره ها آوالون از دفن پادشاهان در ایونا الهام گرفته باشه. با اینحال، دلایل دیگری هم واسه بازدید از ایونا هست.

طبیعت

ایونا اسکاتلند

ایونا هم در خشکی و هم در سواحلش طبیعت فوق العاده ای داره. گل های وحشی اینجا حیرت انگیزند، به خاص در وسط تابستون راج دریایی، چار گونه ارکید و خارخاسک، گل استکانی و سیزاب سمی از گل های وحشی پرطرفدار هستن. پرندگان شامل گونه های نادری از یلوه حنایی، طوطی های دریایی بامزه، غواصان بزرگ شمالی و یه عالمه دیگه می شن.

سواحل ایونا دومین جمعیت بزرگ ماهی های دنیا رو جذب می کنن

سواحل ایونا دومین جمعیت بزرگ ماهی های دنیا رو جذب می کنن – کوسه راحت، هم اینکه نهنگ قاتل، نهنگ خلبان و وال های مینک، سه گونه دلفین و بعضی وقتا خورشید ماهی غول آسای نادر. به این ها سمور دریایی و فوک ها در ساحل رو اضافه کنین تا فهمیده باشین به چه دلیل عشاق طبیعت به این جزیره جمله می بیارن. اینجا اون ها می تونن به یه عالمه از گونه های جور واجور تو یه منطقه ی جغرافیایی کوچیک دسترسی داشته باشن.

بقیه فعالیت ها

ایونا اسکاتلند

ایونا یه زمین گلف داره که به شکل عجیبی مجانیه و از ماکر طبیعی (یه جور چمن کوتاه و چمنزار گل های وحشی با پایه ی شنی که در غرب اسکاتلند یافت می شه) به کار گیری می کنه. گوسفندان و گاوها در این زمین به چه دلیل می کنن و چشم انداز زیبایی به ساحل داره. سواحل ایونا بسیار زیادن و یکی از چیزهلی حیرت انگیز درباره ی جزیره اینه که بیشتر ممکنه با حرکت به طرف دیگه جزیره بدون توجه به جهت باد، یه ساحل دوست داشتنی و مواظبت شده پیدا کنین. مسیرهای پیاده روی زیادن که شامل بازدید از معدن سنگ مرمر متروکه در جنوب جزیره یا گردشی بی هدف در داهات هستن. پیدا کردن یه نقطه ی آروم کار سختی نیس. ماشین های کمی اینجا وجود دارن – بازدیدکنندگان باید اتومبیل هاشون رو قبل از ورود به کشتی همون جا بذارن – اما می تونید واسه گردش تند تر یه دوچرخه اجاره کنین.

ایونا اسکاتلند

سرعت زندگی اینجا بسیار کندتر از چیزیه که به اون عادت دارین و این به جادویی بودن جزیره کمک می کنه. به هر دلیلی که باشه، حس عمیق تاریخ، جامعه ی آروم، یا شاید زندگی وحش و گیاهان خوشگل یا غروب های الهام بخش، در هر صورت ایونا جاییه که تو ذهن شما می مونه و خیلی از مردم بارها به اون بازمی گردند. این جزیره، واقعاً یه جزیره ی روحانیه.

edame