ایوون تخت مرمر، دید شاهان قاجار به کاخ گلستان

ایوون تخت مرمر، دید شاهان قاجار به کاخ گلستان

ایوون تخت مرمر یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کاخ گلستانه. تخت مرمر که در این ایوون قرار داره، طراحی و گذشته ای باحال داره که در این گزارش تصویری بیشتر با اون آشنا می شیم. با سایت ما همراه باشین.

مقاله های در رابطه:

  • کاخ گلستان کجاس؟
  • خلوت کریمخانی، جایی دنج و آروم در کاخ گلستان
  • عمارت بادگیر کجاس؟

کاخ گلستان قدیمی ترین کاخ تهرانه که هر قسمت اون در دوره ای از تاریخ ساخته شده. هرکدوم از این قسمت های که کاخ ها و ایوون هایی با جاذبه های خود رو دارن. یکی از باحال و دیدنی ترین بخش های کاخ گلستان، ایوون تخت مرمره. در این گزارش با این قسمت از کاخ گلستان و خصوصیات تخت مرمر بیشتر آشنا می شیم. با تصاویر اختصاصی سایت ما از کاخ گلستان همراه باشین.

ایوون تخت مرمر

فتحعلی شاه به دلیل محفوظ نبودن ایوون تخت مرمر و سختی جابجایی تخت طاووس، دستور داد تختی بسازن که همیشه در وسط ایوون قرار داشته باشه. این تخت به تخت مرمر یا تخت سلیمانی مشهور شد.

ایوون تخت مرمر

در ایوون تخت مرمر هنرمندان ایرونی با ذوق زیاد هنرهای معماری، نقاشی، سنگ تراشی، کاشی کاری، گچ بری، آیینه کاری، خاتم سازی، منبت کاری و مشبک سازی رو به کار گیری کرده ان تا در میونه کاخ گلستان فضایی خوشگل و تازه و ساختمانی مهم رو بنا کنن.

ایوون تخت مرمر

ایوون یا تخت مرمر جایگاهی بوده که مراسم سلام با حضور طبقه های جور واجور مردم در مقابل اون برگزار می شده. 

ایوون تخت مرمر

این ایوون از بناهای زمان زندیهه که در دوره قاجار، مراسم تاج گذاری شاهان در اون برگزار می شده. به نظر می رسد که عمر بعضی از بخش های تخت مرمر که از بناهای دوره زندیهه، از بناهای دیگه کاخ گلستان بیشتر باشه.

ایوون تخت مرمر

در سال ۱۲۲۱ هجری قمری، فتحعلی شاه قاجار، به حجاران و سنگ تراشان معروف اصفهانی امر کرد تا از سنگ مرمر زرد یزد تختی بسازن تا همیشه در وسط ایوون بمونه.

ایوون تخت مرمر

این تخت از ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و کوچیک تشکیل شده. میرزا بابای شیرازی نقاش باشی اون رو طراحی کرده و سرپرستی حجاری بردوش استاد محمد ابراهیم اصفهانی بوده.

ایوون تخت مرمر

معماری و تزیینات این ایوون در دوره فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه تغییرات زیادی کرد، تا به شکل امروزی در اومد.

ایوون تخت مرمر

این ایوون در دوره قاجار محل اجرای مراسم به تخت نشستن پادشاهان و برگزاری مراسم و اعیاد رسمی بود. آخرین مراسم رسمی که در این ایوون برگزار شد، تاج گذاری رضاخان در سال ۱۳۰۴ خورشیدی بود.

ایوون تخت مرمر

تخت مرمر از ۵ قطعه سنگ مرمر صاف به ضخامت ۱۲ سانتی متر که از پایین به یکدیگر وصل شده، ۷ قطعه سنگ در پله ها، ۲۱ قطعه سنگ در طارمی ها، پایه ها و ستون ها و ۲۱ قطعه در مجسمه های حامل تخت و ۱۲ قطعه سنگ مرمر در مجسمه های کوچیک دور تخت ساخته شده و از چار طرف بر دوش ۳ دیو و ۶ فرشته یا آدم قرار گرفته.

ایوون تخت مرمر

در وسط دو پله در سطح عمودی پله ها، اژدها و در دو طرف اولین پله مجسمه ۲ شیر حجاری شده.

ایوون تخت مرمر

دور تا دور تخت دارای کتیبه هاییه که داخل هر کدوم از اونا یه بیت یا مصرع از دو قصیده فتحعلی خان صبا (ملک الشعراء) در مدح فتحعلی شاه و وصف تخت مرمر سروده شده و به نوشته نستعلیق استاد مهدی تهرانی ملک الکتاب سلطانی نوشته شده.

ایوون تخت مرمر

ستون زیبای ایوون تخت مرمر

ایوون تخت مرمر

دیو و شیر های محافظ تخت مرمر

ایوون تخت مرمر

ایوون تخت مرمر

ایوون تخت مرمر یکی از بناهاییه که دیدن اون رو شدیدا به شما پیشنهاد می کنیم! در این بنا شکل های جور واجور هنرهای ایرونی در بهترین شکل ممکن در کنار هم قرار گرفته ان.

شما قبلا ایوون تخت مرمر رو از نزدیک دیده اید؟ تجربه خود رو با سایت ما و خوانندگان ما در میان بذارین.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *