این سازه ها، وقتی بلندترین سازه های روی زمین بودن

این سازه ها، وقتی بلندترین سازه های روی زمین بودن
می دونین در گذشته های دور و قبل از شروع رقابت بر سر ساخت آسمون خراش هایی مرتفع تر، کدوم سازه ها بلندترین سازه های جهان بودن؟

مقاله ی در رابطه:

  • بلندترین ساختمون های دنیا تا سال ۲۰۱۹

قبل از اتفاق انقلاب صنعتی، دهه ها و حتی قرن ها طول می کشید تا ساختمانی ساخته شه و ارتفاع ساختمون ها نسبت به آسمون خراش های امروزی اصلا به چشم نمی اومد. اولین سازه ای که به عنوان مرتفع ترین سازه ی روی زمین معرفی می شه، هرم بزرگ جیزه (اسامی دیگه: هرم خوفو یا هرم خئوپس) در مصر بود که هزار سال این رکورد رو در اختیار داشت تا این که در سال ۱۳۱۱ میلادی، کلیسای کامل لینکلن در انگلستان گوی سبقت رو از اون ربود. بنای این ساختمون ۱۵۶ متری، ۱۲۶ سال به طول رسید، اما بعد از فرو ریختن مناره ی مخروطی بلند اون در اثر یه طوفان سهمگین، عنوان مرتفع ترین سازه رو از دست داد. ارتفاع ساختمون هایی که بعد از این واقعه در بالا این لیست قرار گرفتن، درواقع کمتر از ارتفاع کلیسای کامل لینکلن با مناره های مخروطی بود؛ مثل کلیسای کامل سنت ماری در آلمان که بلندی اون فقط ۱۵۰ متر بود. این کلیسا رو با برج خلیفه در دبی، امارات متحده ی عربی، با ارتفاع ۸۲۸ متر مقایسه کنین که حالا، بلندترین سازه ی جهان نامیده می شه.

بلندترین سازه های گذشته ی زمین رو در ویدیوی پایین ببینین:

دانلود ویدیو

نکته های مهم:

۱. ساخت هرم بزرگ جیزه بیست سال به طول رسید (۰۰:۴۰)

۲. ساخت کلیسای کامل «روئن» (Rouen) در نرماندی بیشتر از ۷۰۰ سال زمان برد و بعد از ساخته شدن، فقط چار سال عنوان بلندترین ساختمون دنیا رو دارا بود (۰۴:۰۶).

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *