ایلام تو یه نگاه

ایلام تو یه نگاه

ایلام شهری در مرکز استان ایلام، در دامنه کوه های زاگرسه که مساحتی برابر با ۱۹۰۸۶ کیلومترمربع داره. ایلام از جنوب با استان خوزستان، از شرق با لرستان، از شمال با کرمانشاه و از غرب با عراق مرز مشترک داره.

مقاله های در رابطه:

  • در سفر به ایلام، از کجا دیدن کنیم؟
  • راهنمای سفر به ایلام
  • غذاهای سنتی استان ایلام

شهر ایلام در مرکز استان ایلام، یکی از شهرهای غربی ایرانه که از نظر تاریخی خیلی مهمه. ایلام بعد از کرمانشاه و سنندج سومین شهر بزرگ کردنشینه. ایلام طبیعت بسیار زیبایی داره و روستاهای این شهر بزرگ، پر از مناظر بکر و دیدنیه.

جغرافیا

نقشه ایلام

شهر ایلام مساحتی برابر با ۶۷/۲۱۲۸۰۴ هکتار داره و از مهم ترین شهرستان های استان ایلام می توانیم به ایوون، دهلران، مهران و شیروان اشاره کنیم. ناهمواری های ایلام از رسوب های زمان اول تا چهارم زمین شناسی به جای مونده، ولی شکل گیری کوه های بزرگ این ناحیه در زمان دوم و سوم زمین شناسی مربوط می شه. شمال و شمال غربی ایلام رو کوه های بلندی محاصره کرده ان و در نواحی غرب و جنوب غربی دشت های بزرگی هست. مهم ترین کوه های ایلام کبیر کوه و دینار کوه هستن و مهم ترین دشت های این ناحیه، دشت عباس، دشت مهران و دشت دهلرانه.

گذشته

ایلام

طبق اسناد و کتیبه های تاریخی قوانین اسلام امروزی بخشی از کشور عیلام باستانه که ۳۰۰۰ قبل از میلاد به دست آشور بانی پال منقرض شد. کلمه عیلام یا ایلامتو در خیلی از منابع به معنی شهر بلند اومده که به احتمال زیاد نام ایلام هم از این کلمه آمده.

در عصر هخامنشی، این ناحیه جزئی از امپراتوری بزرگ هخامنشی بود که پس از حمله اعراب، مسلمونا این ناحیه رو تصرف کردن. از قرن چار تا قرن ششم، ایلام از نواحی تحت حکومت ایالت کوفه بود. در بین سال های ۵۷۰ تا ۱۰۰۶ اتابکان لر بر این ناحیه حکومت کردن و از سال ۱۳۰۹ شمسی، ایلام در دسته بندی استانی زیرمجموعه کرمانشاه شد.

وجه تسمیه

ایلام

ایلام در گذشته ده بالا خونده می شد و بعدا در حکومت حسینقلی خان ابوقداره والی پشتکوه به «حسین آباد» معروف شد.

معنی لغتی زیادی واسه کلمه ایلام در خیلی از منابع آورده شده که ازجمله اون ها می توانیم به ولیمه دادن، مهمانی عروسی دادن و بسیاری معنی دیگه اشاره کنیم.

ایلام

اما نزدیک ترین معنی واسه واژه ایلام، «بلندی» است. کلمه تمدن باستانی عیلام در خیلی از منابع تپه بلند معنی شده و از اونجایی که طبق دلایل، بخشی از ایلام در ناحیه حکومت عیلام قدیمی قرار داشته، این واژه به معنی شهری روی بلندیه.

ایلام

ایلام در دوره قاجار، محل تفریح پادشاه بوده که به پشتکوه هم مشهور بوده. نام ایلام در شهریور ۱۳۰۷ به ثبت رسید و در سال ۱۳۵۲ ایلام به عنوان استانی جدا از هم از کرمانشاه رسمیت پیدا کرد.

فرهنگ و مردم شناسی

پوشش محلی

پوشش محلی مردم ایلام

در طول تاریخ، تغییرات زیادی در پوشش محلی مردم ایلام رخ داده و این چیزی دوری ناپذیره، ولی هنوزم در خیلی از مناطق ایلام افراد با پوشش محلی رفت و اومد می کنن.

پوشش محلی زنان ایلامی یعنی: سرپوش، عرقچین، گل ونی (یه جور سرپوش از جنس حریر)، تاکاری (یه جور سرپوش)، هبر (سرپوش مشکی)، مقنا، قتره (یه جور چادر زنونه)، کمرچین (بالاپوش)، یل (کت زنونه)، کلنجه، سخمه، کراس، شوال (شلوار محلی)، قی ون (شال کمر) و کفش.

پوشش محلی مردم ایلام

پوشاک مردان ایلامی یعنی: کلاه، چفیه، فرجی (بالاپوش مردونه)، سخمه (بالاپوش با آستین کوتاه)، عبا، خفتان (پالتو)، شوال (شلوار مردونه)، کلاش (یه جور کفش)، دشداشه.

آداب و رسوم

چمر خوانی

خیلی از آداب و رسوم در ایلام مثل بقیه نقاط کشور برگزار می شه، مراسمی مثل عید نوروز، عید فطر، خواستگاری و عروسی به سبک و راه و روش خیلی از نقاط کشور در ایلام به پا داشته می شه، ولی یکی از مراسمات خاص این منطقه، مراسم چمره.

چمر یه جور آواز غمگینه که در عزا عزیزان ازدست رفته نواخته می شه. مراسم چمرخوانی در سه نوبت برگزار می شه. مراسم چمر مخصوص افراد مرفهه و فقط مردان اجازه شرکت در این مراسم رو دارن، زنان در مراسم خاص دیگری با نام «چرخ» شرکت می کنن.

مردم ایلام کرد هستن و به زبون کردی ایلامی، از پایین شاخه های کردی جنوبی، صحبت می کنن که نزدیک ترین گویش به گویش کلهریه.

صنایع دستی

نمدمالی

ازجمله صنایع دستی ایلام می توانیم به قالی بافی، نمدمالی، احرامی بافی، گیوه بافی، معرق روی چوب، باف مشکی چادر، چپغ بافی، جاجیم بافی، سفالگری، قلم زنی روی مس، ساخت ساز سنتی اشاره کنیم.

سوغاتی

نون ساجی

ازجمله سوغاتی های خوشمزه ایلام می توانیم به حلوای بگل، نون ساجی، بژی برساق (یه جور شیرینی محلی)، نون پیگ، نون گرده، شله لکینه اشاره کنیم.

غذای محلی

خورشت تره کوهی، ترخینه، کوفته سیرابی، شله امیری، قله ماسوا، مکش، گوجه پلو و گوجه پونه از غذاهای سنتی ایلامه.

جاذبه های گردشگری

جاذبه های تاریخی

کاخ فلاحتی

ازجمله جاذبه های تاریخی ایلام می توانیم به قلعه والی و کاخ فلاحتی اشاره کنیم. قلعه والی، قلعه ای در خیابون پاسداران ایلامه که قدمتی برابر با زمان قاجار داره. کاخ فلاحتی یکی از کاخ های ساخته شده در زمان معاصره که هیچ تزئیناتی در اون به کار گیری نشده. سنگ نوشته قوچعلی یکی از سنگ نوشته های قدیمی در میدون ارغوان ایلامه.

از دیگر بناهای تاریخی ایلام می توان از قلعه اسماعیل خان، قلعه توت، طاق شیرین و فرهاد، سنگ نوشته آشوری (گل گل )، گورستان چنار، آتشکده سیاهگل و امامزاده خاص علی یادکرد.

ایلام ۳ موزه داره که بازدید از این موزه ها خالی از لطف نیس، موزه های ایلام عبارت ان از: موزه تاریخ طبیعی، موزه مردم شناسی، موزه تاریخ کشاورزی است.

جاذبه های طبیعی

ایلام

مناطق دیدنی ایلام کم نیستن، ازجمله زیباترین جاذبه های طبیعی ایلام می توانیم به منطقه تفریحی چغاسبز، منطقه تنگ ارغوان، تالاب سیاب دریوش، آبشار گچان، تالاب زمزم، تالاب چکر و کوه اهوران اشاره کنیم.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *