ایسلند کجاس؟

ایسلند کجاس؟

ایسلند کجاس؟ ایسلند کشوریه که در قاره ی اروپا هستش. گردشگران زیادی واسه سفر این کشور رو انتخاب می کنن. کشوری که میراث وایکینگ هاس و مردم اون هنوزم به داشتن ریشه ی مشترک با وایکینگ ها افتخار می کنن.

جمهوری ایسلند شمالی ترین کشور اروپا و کشوری جزیره ای است که در شمال اقیانوس اطلس هستش. پایتخت و بزرگ ترین شهر اون ریکیاویک و جمعیت این کشور ۳۲۰ هزار نفره. واحد پول این کشور کرونای ایسلند اسمشه و زبون رسمی اون زبون ایسلندیه. این کشور در تاریخ ۱ دسامبر ۱۹۱۸ از دانمارک جداگونه شده.

پول-نام-تصویر

ایسلند

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به ایسلند
  • ۱۰ آبشار رویایی ایسلند
  • تماشا کنین: جاذبه های گردشگری ایسلند

ایسلند که تا قرن بیستم از فقیر ترین کشور های جهان بود، پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه رسید و در دهه ی ۱۹۹۰، به یکی از مرفه ترین کشور های جهان تبدیل شد.

ایسلند با مساحت ۱۰۳٬۰۰۰ کیلومتر مربع کمی بزرگ تر از کره ی جنوبیه و کناره های کناره ای جزیره و در جنوب غرب این کشور، دو سوم جمعیت این کشور رو در خود جای داده است. زمین این کشور از نظر آتشفشانی و زمین شناختی فعاله و در اون آبفشون های بسیار یافت می شه.

از سال ۸۷۴، زندگی در ایسلند شروع شد. یعنی وقتی که اینگولفور آرنارسون، رییس یه قبیله از نروژ با افراد خود به این جزیره اومد و به طور دائمی در اون مستقر شد. قبل از اون افراد دیگری به طور فصلی و موقت به این جزیره سفر می کردن.

ایسلند

ایسلند از سال ۱۲۶۲ تا ۱۹۱۸ جزئی از پادشاهی نروژ و پس از اون بخشی از پادشاهی دانمارک بود و در سال ۱۹۱۸ به استقلال رسید. ایسلند الان کم جمعیت ترین کشور عضو پیمان ناتوه و تنها عضو این سازمانه که ارتش دائمی نداره. سفارت دانمارک تو تهران امور مربوط به ارسال روادید ایسلند رو انجام می دهد. این کشور هم اینکه، عضو اتحاد شنگنه.

تاریخ

ایسلند

اولین افراد ساکن در ایسلند، گروهی از کشیش های ایرلندی بودن که در سده های هفتم و هشتم میلادی به این جزیره اومدن. اما در سده ی نهم این کشیش ها به دست وایکینگ ها از ایسلند رانده شدن. وایکینگ های نورس (نروژی) در دهه ی ۸۶۹ میلادی ایسلند رو کشف کردن. اولین تلاش وایکینگ ها واسه سکونت دائمی در ایسلند به وسیله شخصی به نام «فلوکی ویلگروآسون» انجام شد. «فلوکی ویلگروآسون» کسی بود که نام ایسلند، به معنی «سرزمین یخ» رو به این جزیره داد.

جغرافیا

ایسلند

کشور ایسلند با مساحت ۱۰۲٫۸۱۹ کیلومتر مربع هیجدهمین جزیره ی بزرگ جهان و دومین جزیره ی بزرگ اروپا، پس از بریتانیای کبیره. این کشور شامل یه جزیره ی بزرگ و ۳۰ جزیره کوچیک در اقیانوس اطلس شمالیه که کمی پایین تر از مدار شمالگان قرار گرفته ان. این کشور در فاصله ی کمتری با قاره ی اروپا قرار داره. به خاطر همین عموما جزیره ای اروپایی شناخته می شه. ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبیه، اما تا حدی تحت اثر جبهه هایی از هوای معتدل قرار داره.

سیاست

حکومت ایسلند جمهوری پارلمانیِ با مجلس تک مجلسیه که نمایندگان اون با رأی مردم واسه یه دوره ی چهارساله انتخاب می شن. مجلس این کشور اولین بار در سال ۱۸۴۵ میلادی به عنوان یه نهاد مشورتی با پادشاه دانمارک گشایش یافت. قبل از اون بین سال های ۹۳۰ تا ۱۷۹۹ میلادی یه مجمع ملی در ایسلند فعالیت داشت. به خاطر همین بعضی ایسلند رو صاحب «قدیمی ترین دموکراسی پارلمانی» دنیا می دانند.

ایسلند

 رئیس کشور ایسلند رئیس جمهوریه که با رأی مردم واسه یه دوره ی چهارساله انتخاب می شه و محدودیتی واسه دوره های ریاست جمهوری اون وجود نداره. البته رئیس جمهوری بیشتر نقش تشریفاتی داره و از اختیارات چندانی برخوردار نیس. با این حال میتونه مصوبات مجلس رو وتو کرده و اون ها رو به همه پرسی بزاره.

ایسلند اولین کشوریه که یه حزب به طور کامل تشکیل یافته از زنان در اون تأسیس شده است. این حزب «اتحاد زنان» نام داشت که در سال ۱۹۸۳ با هدف جلو بردن نیاز های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان پایه گذاری شد و هرچند در سال ۱۹۹۹ به فعالیت خود پایان داد، اما اثر بادوامی بر چهره ی سیاسی این کشور گذاشت و باعث افزایش حضور زنان در مجلس این کشور شد.

ایسلند

ایسلند عضو سازمان ملل متحد و ناتوه و تقریبا با همه ی کشور های دنیا روابط دیپلماتیک داره، اما با کشور های نوردیک (فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک)، آلمان، آمریکا، کانادا و و دیگر اعضای ناتو روابطی نزدیک داره. ایسلند عضو اتحادیه ی اروپا نیس اما در سال ۲۰۰۹ درخواست عضویت در این اتحادیه رو نشون داد. در ماه مارس ۲۰۱۵ دولت ایسلند بدون ارائه ی دلیلی خاص، اعلام کرد که دیگه تمایلی واسه عضویت در اتحادیه اروپا نداره.

ایسلند

جالبه بدونین که ایسلند ارتش دائمی نداره. تا سال ۲۰۰۶ نیروی هوایی آمریکا پایگاهی در این کشور داشت و چار تا شش هواپیمای رهگیر رو در اون مستقر کرده بود. پس از تعطیلی این پایگاه جنگنده های ناتو به طور دوره ای ماموریت گشت و مراقبت در حریم هوایی این کشور رو انجام می بدن.

فرهنگ

فرهنگ ایسلند از مهاجران وایکینگ سده ی نهم این ناحیه سرچشمه می گیرد. ایسلندی ها به میراث نیاکان وایکینگ خود افتخار می کنن و شجره نامه ی خیلی از اون ها به اولین مهاجران بازمی شه. زبون ایسلندی به زبون وایکینگ ها یعنی زبون نورس قدیم نزدیکه.

ایسلند

طبق آمار سال ۲۰۱۳ شاخص صلح جهانی ایسلند با در نظر گرفتن نداشتن ارتش، آمار ناچیز جرم و جنایت و ثبات قابل توجه سیاسی-اقتصادی صلح آمیزترین فضا رو در بین همه کشور های دنیا داشته. ایسلند مثل کشور هاییه که کم ترین آمار جرم و جنایت رو داره به طوری که نیرو های پلیس معمولا غیر مسلح هستن. در سال ۲۰۱۳ واسه اولین بار در تاریخ این کشور شخصی در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شد.

نشانی

قاره ی اروپا، جزیره ای در شمال اقیانوس اطلس

راه دسترسی

شما می تونید واسه تجربه ی سفری عالی با ماجراجویی های جور واجور، با یکی از تور های به مقصد ایسلند همراه شده از سفر خود لذت ببرین و لحظاتی به یادماندنی رو ثبت کنین.

ایسلند

edame