ایسلند؛ ماجراجویی در طبیعت بکر منطقه وستفیورد (قسمت اول)

ایسلند؛ ماجراجویی در طبیعت بکر منطقه وستفیورد (قسمت اول)

بعضی از سفرها در طول زندگی، تاثیر عمیق و حیرت اگیزی بر ما می گذارد. مطمئنا سفرهایی که به مناطق بکر طبیعی انجام می بدیم، می تونه مثل این تجربیات باشه. 

مقاله های در رابطه:

  • به چه دلیل عکاسی در سفر به ایسلند هیجان انگیزه؟
  • تصاویر خیره کننده از ایسلند؛ سرزمین حیرت زدگی

کارین نوبل در این مقاله، شما رو با خود به ماجراجویی در بکرترین نقاط ایسلند می برد. در ادامه با ما همراه باشین.

ماجرایی خود رو در وستفیورد (فلات های غربی) در ایسلند انتخاب کنین!

راهنمای ما اُلی، در حالی که از پنجره اتوبوس به بیرون نگاه می کنه می گوید:

مثل اینکه چند ساعت پیش بهمن کوچیکی اینجا آمده.

ما در  حال رانندگی به آبشار دینجاندی در شمال غربی ایسلند هستیم، جاده ای بسیار قدیمی که دور بلندترین کوه وستفیورد به نام  کالدباکور با ارتفاع ۹۹۸ متر پیچیده شده! طبیعت اینجا واسه عکاسی بسیار مناسبه.

وستفیورد ایسلند

راهنمای ما اُلی یه متخصص، فیزوتراپ و آتیش نشون محلی بود. با وجود آدرنالین بالا ما احساس امنیت زیادی می کردیم.

وِستفیورد یکی از مناطق کمتردیده شده در ایسلنده و طبیعتی به طور کامل وحشی داره، بیشتر قسمت های اون غیرقابل سکونت و دسترسی به اون بسیار مشکله، پس ممکنه احساس راحتی در شهرها رو در این اینجا نداشته باشین.

وستفیورد ایسلند

اُلی از اتوبوس پیاده می شه، باد بسیار شدیدی در حال وزیدنه، ما در حال حرکت از دهکده ماهیگیری واقع در سابوریری هستیم و منطقه ای که در اون هستیم تازگیا بازگشایی شده. این قسمت در ایسلند به مدت ۶ تا ۸ ماه غیرقابل دسترسیه.

بعد از بررسی وضعیت جاده و بررسی آب و هوا ، هواشناس ما می گوید:

به همکارم خبر می دهم که جاده رو واسه راه برگشت ما از برف پاکسازی کنه و ما مشکلی نداریم.

قلب من بازم در حال تپش در این راه بی ثبات و در عین حال دلباخته کننده س، این اولین بازدید من در سال ۲۰۰۹ه. گزارش سفر من با این جمله شروع می شه: رانندگی دور و بر وِستفیورد واسه افراد کم دل و جربزه نیس، با این حال این سفر رو به همه پیشنهاد می کنم.

جربزه-عنوان-عکس

وستفیورد ایسلند

بعد از یه ساعت حرکت در جاده در راهی که در طول اون پیچ و خم های بسیاری وجود داشت و راه به دور کوه ها می پیچید، ما به داینجاندیسوُگِر رسیدیم.

من در این فکر هستم که کدوم چشم انداز بهتریه، خود آبشارها یا صحنه پرسپکتیو پشت آبشارها

باد بسیار شدیدی در حال وزیدنه و در حالی که یه راه ۱۵ دقیقه ای رو از محل پارک ماشین تا آبشار دینجاندی در حال پیمودن هستیم، من در این فکر هستم که کدوم چشم انداز بهتریه، خود آبشارها یا صحنه پرسپکتیو پشت آبشارها که سنگ هایی به طول ۱۰۰ متر تا آب های آبی نورانی خلیجی که در پایین این آبشارها واقعه،.

با کمک اُلی که منو روی سنگ ها نگه می داره، موفق می شوم عکسی از صحنه بالای آبشاری که به داخل دریا می ریزد، بگیرم.

خطرناک ترین جاده ایسلند

حالا ما به همراه راهنمای تورمون به نام مکس در حال خوردن ماهی های خشک شده در شهر آیسافیورفر که جمعیت اون ۲۵۵۹ نفره و بزرگ ترین شهر وستفیوردزه، هستیم.

وستفیورد ایسلند

مکس می گوید همه آماده هستن که ادامه بدیم؟ راه بعدی ما خطرناک ترین جاده ایسلنده! در حالی که ما در حال حرکت به طرف اشلیو هستیم که راهی پنهون از سنگ به همراه تیکه های یخ و فرسوده شده، به وسیله آب دریاه و بر لبه شبه جزیره به طرف روستای بولونگارویک ادامه پیدا می کنه، من به این فکر می کنم که این داهات چیجوری نام گذاری شده.

مکس می گوید اینجا معمولا زمین لغزه ها و بهمن های زیادی شکل می گیرد. از وقتی که تونل بولونگارویک در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد، وسایل نقلیه دیگه از این جاده به کار گیری نمی کنن.

این جاده مورد به کار گیری دوچرخه سوارها و هم اینکه پیاده روش. در بعضی قسمت های جاده مجبور می شدیم که از دوچرخه خود پیاده شده و با احتیاط از قسمت های برفی و یخ زده عبور کنیم. هم اینکه دفعات بسیاری مجبور شدم به خاطر باد شدید از حرکت بایستم.

از اینجا چشم انداز رمزآلودی از شبه جزیره هورن استرندیر دیده می شد. هیچ ساکنی در این منطقه نبود، هیچ ماشینی دیده نمی شد. تنها چشم انداز صخره های دریایی دست نخورده بود و مناطقی مناسب واسه کوهنوردی وجود داشت.

edame