ایسلند؛ ماجراجویی در طبیعت بکر منطقه وستفیورد (قسمت دوم)

ایسلند؛ ماجراجویی در طبیعت بکر منطقه وستفیورد (قسمت دوم)

تجربه طبیعت گردی و ماجراجویی در زیباترین مناطق کشور ایسلند رو در این مقاله با ما بخونین.

مقاله ی در رابطه:

  • نمایش باشکوه زمستون در ایسلند

 منطقه وستفیورد ایسلند بسیار دیدنیه و با سفر به این منطقه می تونید لحظات به یاید ماندنی ای رو تجربه کنین. کارین نوبل در این مقاله، شما رو با خود به ماجراجویی در بکرترین نقاط ایسلند می برد. در ادامه مقاله، ما شما رو به ادامه سفر دعوت می کنیم.

چشیدن طعم ماهیای محلی

وستفیورد ایسلند

بعد از رد شدن از خطرناک ترین جاده ایسلند یه جشن غذاهای دریایی در مهمون سرای آینارشوییزه رو تجربه کردیم. این مهمون سرا که دارای فضایی صمیمی بود در بولونگارویک واقع بر لبه بزرگ ترین فلات منطقه یعنی آیسافیرتارجا قرار داشت. پس از اون ۸ ساله که درباره شکل های جور واجور جورواجور غذاهای ایسلند واسه هر کسی که تمایل داره، تعریف می کنم و به اون ها می گویم تمایل خود رو به گوشت کوسه و شکل های جور واجور هات داگ کنار بذارین و بذارین قوه چشایی تون مزه غذاهای ایسلندی رو بچشد!

پس از این که به طور کامل از خودم پذیرایی کردم، حساب نوعای جورواجور ماهی هایی که خورده بودم، از دستم بیرون شده بود. ار اونجا که ماهی ها روزانه صید می شدن تازگی اون ها بسیار دلپذیر بود. سس سیر مخصوصی به همراه ماهی ها سرو می شد و واسه جلوگیری از تکراری شدن طعم ماهی، همراه هر بشقاب طعم دهنده های محلی متفاوتی سرو می شد، مثل: کرفس، قارچ های وحشی، پوره برگ های گیاهان محلی و سیب زمینی، به طوری که اون رو به یه رقابت جذاب واسه کشف طعم جدید سس تبدیل می کرد.

وستفیورد ایسلند

در طول این سفر واسه هر وعده ناهار یه نوع سوپ ماهی متفاوت از بار قبل خوردم و هنوز ترکیباتی که طعم های دلپذیر و مختلفی به اون سوپا می دهد، واسه من یه رازه! در روستای بسیار کوچیک پینگیری، صاحب یکی از مهمون خونه ها یکی از رازهای آشپزخانه خود رو واسه من معلوم کرد. اون گفت مقدار بسیار کمی هلو در سوپ واسه شیرین کردن سوپ به اون اضافه می کنه. از شب قبل باید پیاز و هویج در کره تفت داده شه. با این ترفند وقتی گوجه فرنگی و زردچوبه به اون اضافه شه، ترکیب حالت کاراملی به خود می گیرد. بعد مقدار کمی هلو اضافه می کنیم و دو دقیقه قبل از سرو سوپ ماهی نپخته رو به اون اضافه می کنیم. ماهی ها رو قبل از اضافه کردن به سوپ اول در ترکیب لیمو و فلفل غلت می بدیم. من اطمینان دارم که روزا، ماه ها و سال ها طعم مطبوع اون سوپ به یادم می مونه.

اسب سواری در بین روباه های قطب شمال

صبح روز بعد با صدای نفس کشیدن بلند در کنار پنجره اتاقم از خواب بیدار شدم. یه مدت زمان برد تا فهمیده باشم که صدا مربوط به اسبی در حال چرت زدنه. اون روز صبح قرار بود با اون اسب در مزرعه ای در منطقه مجویفیورتار در مهمون خونه هیدالور واقع در طرف دیگه آیسافیرتارجاپ در بولونگارویک، اسب سواری کنم. اونجا در واقع یه بزرگراه دهاتی بود! اما اول واسه صبحونه ماهی قزل آلای طعم دار شده می خوریم. سس های مختلفی مثل آویشن قطبی، توسکا و لاوا سرو می شن که انتخاب میان اون ها بسیار سخته. ماهی قزل آلا مستقیما از نهری در نزدیکی محل اسب سواری ما جفت و جور می شه. اسب های ایسلندی نه فقط یال بلند باشکوهی دارن، بلکه با ۵ قدم جور واجور می تونن حرکت کنن، در حالی که اسب ها معمولا ۳ قدم دارن.

قبل از این که سوار اسب شیم یه صحنه فوق العاده ما رو غافلگیر کرد: یه روباه قطبی در حال دزدیدن غذای سگ نگهبان مزرعه دار بود! احتمال مشاهده تنها پستاندار بومی ایسلند بسیار کمه؛ چه برسه به دستگیر کردنش در بین ارتکاب به جرم! اگه شما در سفرتون شانس دیدن این روباه ها رو نداشتید، می تونید سری به مرکز نگهداری از روباه های قطبی در سوتاویک بزنین. اونجا از روباه هایی که پدر و مادرشون رو از دست داده ان، نگهداری می شه و در اونجا شما بازم می تونید خزهای واقعی این پستاندارها رو لمس کنین.

وستفیورد ایسلند

من تنها تونستم سه قدم از پنج قدم اسب رو تجربه کنم. تند تر رفتن در دور و بر دره آروم هیدالور به نظر بسیار خطرناک می رسید. اسب من که اسمش فرانز بود قبلا یه بار موفق شده بود مسابقه ای رو در حالی که سوارکار اون حتی یه قطره از لیوان پر از شربتش رو روی زمین نریخته بود، ببره!  پس عزممو جزم کردم که کنترل حرکت رو به خود اسبم واگذار کنم و از صدای جریان آب و تماشای حرکت ماهی ها و صدای جوشش محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم دور و بر لذت ببرم.

جادوگری در ساحل استرندیر

ما به اتوبوس خود برگشتیم و شروع به حرکت در باران، تگرگ و برف های قسمت شرقی فلات غربی کردیم. وقتی که به موزه سحر و جادوگری ایسلندی رسیدیم به شکل اعجاب بیاری بارش تگرگ و بارات متوقف شد. خورشید از پشت ابرها رو شد و کوه های پنهون از برف شروع به درخشیدن کردن. چشم انداز فلات که رنگ اون به آبی تمایل داشت، در نور خورشید باشکوه تر از قبل ظاهر شده بود. در داخل موزه درباره جادوگر شوم ایسلند در قرن هفدهم که با طلسم های خود خراب کاریای زیادی انجام داده بود، مطالبی یاد گرفتیم. طبق افسانه های محلی اون یه شلوار به اسم نکروپانت داشته که از پوست آدم دوخته شده بود و با نگه داشتن یه سکه در جیب اون می تونست به مقدار بی پایانی پول دسترسی پیدا کنه!

پول-نام-تصویر

حموم با به کار گیری انرژی گرمایشی زمین در دراگزنس

وستفیورد

حالا ساعت ۶ بعدازظهره و دمای هوا یه درجه سانتی گراده که ما به روستای دراگزنس می رسیم. من از این که می خواهم حموم کردن با انرژی گرمایشی رو واسه اولین بار تجربه کنم، بسیار هیجان زده ام. تموم لرزش و سرمایی که تا استخون ام در راه رسیدن به محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم نفوذ کرده بود، به محض وارد شدن به آب هایی که دمای اون ها به طور طبیعی به ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتی گراد رسیده بود فراموش شد. این جمله می تونه بسیار برازنده وستفیورد باشه:

کمی به خودت سختی بده تا هزار برابر اون جایزه دریافت کنی!

بذارین این رویا به حقیقت ملحق شه!

همه پروازهای عادی دنیا از اروپا و آمریکای شمالی به فرودگاه بین المللی کفلاویک در ریکیاویک پرواز دارن. هواپیمایی ایر ایسلند روزانه دو پرواز ۴۵ دقیقه ای از فرودگاه داخلی ریکیاویک به آیسافجورتر داره. چندین شرکت تورهایی رو برگزار می کنن. وسایل گرمایشی و لباس های زمستونی و ضد آب خود رو واسه روبرو شدن با آب و هوای ناپایدار جمع کنین. واسه شرایط مسافرت به این منطقه به وب سایت www.road.is رو مراجعه کنین. 

نقشه وستفیورد در ایسلند

 

edame