ایسلند؛ سرزمین وایکینگا

ایسلند؛ سرزمین وایکینگا

ایسلند کشور تضادهاه. طوری که به عنوان «سرزمین آتیش و یخ» شناخته می شه. با سایت ما باشین و دریاره گذشته این سرزمین دوردست بخونین.

مقاله در رابطه:

  • پلی نزی فرانسه؛ سرزمین رویاها

وقتی که اولین مهاجران وایکینگ در آخرای قرن ۹ میلادی در خاک ایسلند پا گذاشتن، ایسلند چیزی بیشتر از یه جزیره غیر مسکونی نبود. این روزا، اما، کشوری به طور کامل مدرنه که تونسته نشونه های گذشته و میراث فرهنگی غنی خود رو خوب حفظ کنن.

دوره اسکان وایکینگ ها حدود ۶۰ سال به طول رسید؛ یعنی از سال ۸۷۰ تا ۹۳۰ بعد از میلاد، و تا این تاریخ تموم زمین های قابل سکونت تصرف شده بودن و جمعیت به چیزی حدود ۳۰۰۰۰ نفر رسیده بود.

ایسلند

حکایت کشف ایسلند

روزی روزگاری، کاپیتانی نروژی به نام فلوکی ویلگرداسن (Vilgerdarson) واسه قایقرانی راهی دریا شد و در این سفر سه کلاغ با خود به همراه برد. ده روز از سفرش می گذشت که یکی از کلاغ ها رو رها کرد و کلاغ به طرف شرق (به نروژ) پرواز کرد. روز بعد، کاپیتان کلاغ دوم رو به پرواز دربیاره اما این بار کلاغ به عقب رفت و زیادتر از اندازه از ساحل فاصله گرفت. و در روز سوم، کلاغ سوم به طرف غرب پرواز کرد. این بار کلاغ در راه رسیدن سرزمینی جدید پرواز می کرد. شوق و شادی کاپیتان فلوکی از کشف این سرزمین نو زیاد طول نکشید: این جزیره ی تازه کشف شده صحرایی بود خشک و پنهون از یخ. فلوکی نام این جزیره رو ایسلند گذاشت _ یعنی کشوری سراسر پنهون از یخ. این داستان وایکینگ ها رو با سرزمینی سرد و دوردست آشنا ساخت، جایی که بشر قبل از این پا ننهاده بود.

ایسلند

وایکینگبیشتر مهاجران از نروژ می اومدن و به دلیل ترکیبی از عوامل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دست به مهاجرت می زدن. بعضی هم از دانمارک و سوئد یا از شهرک های وایکینگ نشین دور و بر جزیره ها بریتانیا راهی ایسلند شدن.

جدا سازی و بررسی DNA مردم از نقاط جور واجور ایسلند مدرن نشون می دهد که حدود ۶۰٪ از مهاجران زن رگ و ریشه سلتیک داشتن و هم اینکه بردگانی که اکثرا واسه مهاجران نروژی بودن.

قدیمی ترین مجلس در جهان

وایکینگ

جامعه ابتدایی ی ایسلندی در اول به شکل منطقه ای کنترل می شد. هیچ پادشاه یا حاکم با قدرت برابر اون نبود. اختلافات و دیگه موضوعات مهم در مجالس محلی مورد بحث و حل و فصل قرار می گرفتن.

در سال ۹۳۰ بعد از میلاد مسیح، آلدینگ (مجلس شورای ملی یا مشترک المنافع) تاسیس و یه قانون مشترک تصویب شد. بزرگان محلی و پیروان اون ها به شکل هرساله در ماه ژوئن در دینگوتلیر (مکانی در جنوب غربی کشور ایسلند) دیدار می کردن. قانون کلی تصویب و موارد قانونی انجام می شد. مهم تر از قانون گذاری، این دیدارها در واقع یه جلسه اجتماعی و اجتماعی واسه فعالیت های تجاری بود.

زندگی روزمره در ایسلند قرون وسطی

ایسلند

ایسلند در زمان قرون وسطی یه جامعه دهاتی و کشاورزی بود. هیچ داهات یا شهر دائمی نبود و شهرک های فصلی در محل های تجارت و  ماهیگیری به وجود اومدن.

عصر کشاورزی وایکینگ های ایسلندی

ایسلند

مزارع ساخته شده به وسیله مهاجران با به کار گیری منابع طبیعی در دسترس یعنی کلوخ چمنی، سنگ، چوب های خشکیده و چوب جنگلی ایجاد می شدن. مدارک و اسناد قرون وسطی، ایسلند رو ابتدا دوره سکونت وایکینگ ها پنهون از درخت توضیح می کنن و جدا سازی و بررسی های قدیم شناسی هم این ادعا رو تایید می کنه.

در اون زمان، یه مجموعه مزرعه معمولی از چند خونه پهلویی و یه خونه اصلی طویل با سالن اشتراکی که در اون اعضای مزرعه زندگی می کردن تشکیل می شد.

کشاورزان خودکفا

زندگی روزمره شدیدا تحت تاثیر تغییرات فصلی قرار داشت؛ بیشتر مزارع خودکفا بودن. متوسط دما در ایسلند در دوره اسکان وایکینگ ها گرم تر بود، یعنی قبل از شروع عصر یخبندان کوتاه در آخرای قرون وسطی، و امکان کشت غلات مثل جو، جو دوسر و چاودار وجود داشت.

مهاجران همراه خود دام (گاو، گوسفند، بز، خوک، مرغ) و دیگه حیوانات خونگی (سگ، اسب) آورده بودن؛ رژیم غذایی طبق ی لبنیات و گوشت قرمز هم اینکه ی ماهی بود. گوشت دام یا ماهی پاییز هر سال دودی می شد و واسه طول سال مورد به کار گیری قرار می گرفت.

ایسلند

ایسلند میزبان بعضی از بزرگ ترین یخچال های طبیعی در اروپا و بعضی از فعال ترین آتشفشون ها در دنیاس. ایسلند سرزمین نور و تاریکیه. روزای طولانی تابستون که نزدیک به ۲۴ ساعته با روزای کوتاه زمستون با تنها چند ساعت روز جبران می شه.

حتی این روزا هم، بیشتر از خود ایسلندی ها، این توریست ها هستن که در بیشتر بخش های این سرزمین دیده می شن: ایسلند کم جمعیت ترین کشور در سراسر اروپاه. محدوده زمین های اون ۱۰۳ هزار کیلومتر مربعه که حدود ۱۲ هزار تای اون پنهون از یخه و تنها کمی بیشتر از ۳۲۰ هزار نفر ساکن این سرزمین ان. و همین جمعیت پایینه که طبیعت ایسلند رو اینطور خوشگل و دست نخورده نگه داشته.

ایسلند

در سال ۲۰۰۷ سازمان ملل متحد ایسلند رو به عنوان بهترین کشور جهان واسه زندگی معرفی کرد. با این حال، بحران سال ۲۰۰۸ ضربه سنگینی به کشور وارد کرد که حتی باعث شد در پایتخت ایسلند، ریکیاویک، رستوران های فست فود مک دونالد تعطیل شن.

تصاویر پانوراما

edame