ایستگاهای رادیویی اعداد؛ یادگار جنگ سرد

ایستگاهای رادیویی اعداد؛ یادگار جنگ سرد

در مورد ایستگاه های رادیویی اعداد چه می دونین؟ می دونین که در طول جنگ سرد این ایستگاه ها تبدیل به جزئی لازم از سیاست و جاسوسی شده بودن؟

مقاله های در رابطه:

  • حقایق باحال در مورد مسکو
  • کرویتزبرگ، آمیزه ای از هنر گرافیتی و بقایای جنگ سرد در قلب برلین
  • راهنمای سفر به سن پترزبورگ؛ روسیه

در وقتی که جنگ سرد در بالاترین درجه خود بود و جاسوسی های کشورای درگیر دادوفریاد می کرد، آژانس های اطلاعاتی کشورها باید با مامورین خود از راه امواج کوتاه برد رابطه برقرار می کردن. فرستنده امواج رادیو در سراسر دنیا در جای های مخفی ساخته شده بودن و پیغام های کدگذاری شده رو به شکل همیشگی به شکل رشته ای از اعداد مخابره می کرد. پیغام ها معمولا با یه ملودی یا چندین بوق شروع می شد و بعد از اون اعداد با صدایی بلند خونده می شدن.

باحال اینجاس که هرکی رادیویی در اختیار داشت و اون رو روی موج این پیغام ها تنظیم می کرد، می تونست این پیام های کدگذاری شده رو بشنوه؛ اما همونطور که می دونین، تنها مامورانی که صلاحیت داشتن، قادر به رمزگشایی این پیام ها بودن. واسه بقیه مردم، تنها رشته ای از اعداد بود که پشت سر هم خونده می شدن. دیگه گویندگان رادیوها، که کم و بیش در مورد این کانال های رادیویی صحبت می کردن، به این امواج، لقب ایستگاه اعداد رو داده بودن.

اولین باری که از این ایستگاه ها به کار گیری شد، به زمان جنگ جهانی اول برمیگرده و اولین کسی که متوجه این موضوع شد، شخصی به نام «آنتوان هابسبورگ» شهروند بود. هابسبورگ پیام های کدگذاری شده دشمن رو روی کاغذ می نوشت و قبل از رفتن به مدرسه، اون ها رو در اختیار دفتر وزارت جنگ قرار می داد.

وزارت جنگ طبیعتا ایستگاه های شنود خودشو داشت، اما وقتی به دلیل سرما و یخ زدگی قادر به دریافت پیام ها نبودن، از نوشته های آنتوان هابسبورگ به کار گیری می کردن.

در زمان جنگ سرد، اهمیت به کار گیری این روش مخابره دوبرابر شد. آژانس اطلاعاتی بریتانیا در وسطای سال ۱۹۷۰، یکی از این ایستگاه های رادیویی رو در بریتانیا و یکی دیگه رو در قبرس در اختیار داشت.

طبق یافته های وزارت داخلی چک و سرویس امنیتی سوئیس، کشور چک اسلواکی قبلی هم از این ایستگاه های اعداد جهت جاسوسی های خود به کار گیری کرده.

اون زمان گذشته س و تکنولوژی پیشرفت های بزرگی در مورد ارتباطات و رمزگشایی حاصل کرده. اما با این همه پیشرفت، این روش هنوزم یکی از ایمن ترین و مورد اعتمادترین روش های مخابرهه و هنوزم می توان ازش به کار گیری کرد. این روش به طور کامل مخفیانهه و گیرندگان اون می تونن در هر کجای جهان باشن و دستورات رو بدون این که نشانی از خودشون باقی بذارن، دریافت کنن. تنها چیزی که واسه این کار نیاز دارن، یه رادیوه.

یکی از مشهورترین ایستگاه ها که از سال ۱۹۷۰ تا حالا فعاله، ایستگاه «یو ایشون بی ۱۷» است. این ایستگاه رادیویی روی موج ۴۶۲۵ کیلوهرتز قابل فهمیده و پیغام اون شامل بوقی عجیبه و بیشتر از یه ثانیه طول نمی کشد و همیشه در حال تکراره. بعضی وقتا این سیگنال کدگذاری شده به وسیله یه صدا که به زبون روسی حرف می زند، متوقف می شه و به شکل کوتاه چندین شماره و کلمه رو تکرار می کنه.

نکته باحال توجه اینجاس که این صدای بوق به شکل داخلی تولید نمی شه. این بدین معناه که میکروفون اون بازه و این صدا به وسیله یه دستگاه پشت میکروفون تولید می شه.

کسائی که پیگیر این موضوع بودن، به روش مثلثی موقعیت اون رو پیدا کردن. موقعیت اون در مکانی به نام «پوواروفو» بود که در حدود ۳۰ کیلومتری مسکو هستش بود. اما در سال ۲۰۱۰ فرستنده این ایستگاه رادیویی به نزدیکی شهر «سنت پترزبورگ» برده شد. موقعیت فعلی اون، اون طور که حدس زده شده، در ۷۰ کیلومتری مسکو قرار داره.

در سال ۲۰۱۱ گروهی از جستجوگران شهری پایگاه نظامی در پوواروفو رو پیدا کردن که حدس زده می شد فرستنده این ایستگاه رادیویی در اونجا باشه. یه سابقه رادیویی هم در اونجا یافت شد که مهر تائیدی بود بر موج ۴۶۲۵ کیلوهرتزی موج رادیو.

این موضوع با اینکه خیلی مهیج و جالبه، اما باید گفت که «یو ایشون بی ۷۶» تنها ایستگاه عددی فعال موجود نیس.چندین ایستگاه اعدادی مثل این ایستگاه وجود دارن که به زبون های جور واجور مثل انگلیسی، لهستانی، آلمانی، روسی و چینی در حال مخابره هستن. تنها کاری که در این مورد می توانیم انجام بدیم، اینه که رادیوی خود رو بیاریم و اون رو به فرکانس مربوطه وصل کنیم و پیغام ها رو بشنویم.

نظر شما دوستان در مورد این ایستگاه های اعداد چیه؟

در قسمت نظرات منتظر جواب شما عزیزان هستیم.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *