ایستگاهای بطری پرکن، اختراع مدرن فرودگاها

ایستگاهای بطری پرکن، اختراع مدرن فرودگاها

ایستگاه های بطری پرکن، از امکانات جدید فرودگاه های آمریکا هستن که به مسافران اجازه می بدن بطری آب خود رو قبل از پرواز پر کنن.

تا همین چند وقت پیش، گزینه های در اختیار مسافران تشنه، یه آبخوری با فشار آب کم و یه بطری آب ۵ دلاری از کافه ی نزدیک گیت پرواز بود.

اما حالا هر روز تعداد بیشتری از فرودگاه ها شروع به نصب ایستگاه های بطری پرکن در نزدیکی سرویس های بهداشتی و آبخوری ها واسه مسافران تشنه کرده ان. این ایستگاه های ساده بخشی از تلاش واسه پیدا کردن روش های پایدار مدیریت جمعیت (و بطری های خالی ای که پشت سر خود به جای می گذارن) و بهبود امکانات فرودگاه هاس. و بهترین نکته اینه که این آب مجانیه.

این دستگاه ها تا حالا در فرودگاه های پورتلند، آتلانتا، شیکاگو، دنور، فیلادلفیا و سان فرانسیسکو نصب شده ان. در بعضی از اینجا ها فیلترهایی واسه تصفیه آب هم هست.

این ایستگاه های بطری پرکن خودکار و بدون نیاز کمک دست هستن و متناسب با اندازه بطری معمولی ساخته شده ان. مسافران می تونن بطری آبشون رو زیری شیری که سنسور خودکار داره بذارن. به محض پر شدن بطری، جریان آب خودبه خود قطع می شه. این موضوع، نیاز به هرگونه اهرم یا دکمه به باعث تجمع و انتقال میکروب و باکتری می شه رو از بین برده.

دکتر استیفن کلاسکو (Stephen Klasko) مدیر اجرایی دانشگاه تاماس جفرسون می گوید:

کابین هواپیما به گونه ای ساخته شده تا در ارتفاع ۲٫۵۰۰ متری، فشاری مشابه سطح زمین داشته باشه. این موضوع باعث می شه که جذب اکسیژن سخت باشه. نشستن هم بر گردش خون اثر می گذارد و موجب کاهش جریان اکسیژن می شه. هوایی که در کابین هواپیما در جریانه، بسیار خشکه. شما هوای مرطوب رو بیرون می بدید و از هوای خشک تنفس می کنین.

اون می گوید که روی گوشی اش اخطار تنظیم کرده تا هر یک ساعت یه لیوان آب بخوره. هر روز در فرودگاه های بیشتری این دستگاه ها نصب می شن تا هم از آلودگی محیط زیست جلوگیری شه و هم مسافران تشویق به نوشیدن آب شن.

edame