مایکروسافت با تمرکزش بر دنیای موبایل، به چه فکر می کنه؟ این سوالیست که ذهن بسیاری رو درگیر کرده. روشای هدف دار نادلا روز به روز مشخص تر می شن؛ مخلوط ویندوز ۱۰ به عنوان هسته پردازشی این شرکت به همراه افزایش اپکیلیشنای مجانی که به سیستم پردازش ابری این شرکت گره خورده ان، روز به روز قوی تر می شن.

شب گذشته تحلیل کاملی از راه هدف دار و درک مناسب شرایط به وسیله مایکروسافت و اینکه چیجوری می خواد تبدیل به گوگل چند سال پیش شه، براتون نوشتیم؛ اولویت اول این شرکت حال با سیستم پردازش ابری و «موبایل» است. حالا می خوایم در کنار شما به یکی دیگه از حرکات زیرکانه ای که ردموندیا در بحث «مقابله موبایلی» داشتن، بپردازیم. مخصوصا Cyanogen.

براساس گزارش منبع موثقی مانند Wall Street Journal، مایکروسافت تازگیا واسه پیشرفت رام سیانوژن، مبلغی برابر با ۷۰ میلیون دلار رو به عنوان «کمک مالی» در اختیار این شرکت کوچیک قرار داده.

به چه دلیل مایکروسافت دست به این بازی زده؟

شک داریم غول نرم افزاری، با این کار اهداف مالی رو دنبال کرده باشه، راه های بسیار بهتری واسه سرمایه گذاریای مالی و مطمئن با اینجور سرمایه ای هست. اما واقعا به چه دلیل شرکتی مثل مایکروسافت باید به سراغ یه شرکت کوچیک بره و ۷۰ میلیون دلار به اونا کمک کنه؟

بیاد بازی حدس و فکر رو شروع کنیم؛ در ادامه با سایت ما همراه باشین.

با آسون ترین حدس شروع می کنیم؛ سیانوژن رو نمیشه دشمن گوگل خواند و پایه کار این رام به وسیله پروژه متن باز اندروید ساخته شده و شاید بشه گفت گوگل و بقیه سازندگان با قصد پاک خود اجازه میدن که ROM یاد شده روی دستگاه هاشون نصب شه؛ اما یه ضرب المثل قدیمی که میگه: «دشمن دشمن من، دوست منه» رو یادتون نره.

مایکروسافت تلاش داره حتی در مقیاسی کوچیک هم که شده، گوگل رو بی ثبات کنه؛ پیروزی اش در اینم موفقیتی هدف دار حساب می شه، هر قدر هم که کوچیک باشه.

همونجوری که شب گذشته گفتیم، آخرین بروزرسانی اندروید به سرعت انجام نمی شه و از طرف دیگه بیشتر کمپانیای سازنده دستگاه های همراه هم از اتکای بیشتر از حدشان به «یه» پلتفرم، احساس راحتی نمی کنن. این همون بخشیه که سیانوژن می تونه در اون سرمایه گذاری کنه، خود رو به عنوان یه جانشین معرفی کنه و امکانات بسیاری رو که حتی اندروید به کاربر نمی ده رو ارائه سازه. در صورت درست بودن این فرض، همه این اتفاقات خارج از بخش قدرت گوگل می افتن و در دراز مدت هم باعث تضعیفش می گردن؛ همین امر، موجب می شه تا مایکروسافت موقعیتایی طلایی پیدا کنه.

غول نرم افزاری نمی خواد فقط خود رو معتقد یه پلتفرم کنه و تمایل داره در همه پلتفرما، با پردازش ابری اش، حضوری دائمی از خود ارائه دهد.

تعداد خیلی از اپلیکیشنای موجود در کاتالوگ مایکروسافت توانایی راه یابی به اندروید ( و iOS ) رو دارن که کاربران رو وارد منطقه نفوذ و قدرت این شرکت می کنن. سیانوژن به دلیل تایید نشدن OS اش در Google Play Services نمی تونه از Gmail، Maps و بقیه سرویسای گوگل به شکل پیش فرض استفاده کنه. (امکان نصب جداگونه هست) داشتن یه همراه در میونه راه (مایکروسافت) باعث افتادن چه اتفاقاتی می شه؟

مایکروسافت تلاش داره حتی در مقیاسی کوچیک هم که شده، گوگل رو بی ثبات کنه.

مطمئنا مایکروسافت با کمال میل Outlook، آفیس و بقیه اپلیکیشنای خود رو در اختیار سیانوژن قرار میده. نادلا، مانند طفلی که می خواد راه رفتن رو یاد بگیره، در حال آروم قدم گذاشتن در دنیای موبایل بوده و فرض سرمایه گذرای در سیانوژن هم یکی از همون قدمای کوچیک و آروم اما رو به جلوه. با مبلغی کمی که مایکروسافت سرمایه گذاری کرده، می تونه واسه گوگل دردسر آفرین شه و حریف اونو به ساخت کالاهایی بهتر تجهیز کنه. بعد روش هدف دار اولویت موبایل و سیستم پردازش ابری اش رو تقویت کرده و خود رو در میان دل کاربران بقیه پلتفرما جا کنه.

در نگاه نزدیک به نظر می رسه این حرکات، پیروزیای بزرگی واسه این شرکت به همراه ندارن اما کمی که دور وایس تاده و به قامت مایکروسافت نگاه کنین، می بینین که این شرکت از راه های کوچیک بسیاری واسه ضربه زدن به رقبایش، در حال وارد کردن اسبای تروجان خود به مقر فرماندهی اونا بوده و وقتی که تموم این اسبا با هم متحد گردند، شاید کمی واسه بقیه شرکتا دیر شده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *